Czy dysleksję da się wyleczyć?

Co mieli wspólnego ze sobą Christian Andersen, Winston Churchill i Jacek Kuroń? Wszyscy borykali się z dysleksją, czyli ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Na tę chwilę dotyczy ona prawie 15% dzieci w wieku szkolnym. Ale czy dysleksja jest w ogóle chorobą i da się ją leczyć?

Czy dysleksja to choroba?

Światowa Organizacja Zdrowia umieściła dysleksję w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD–10 i określiła ją mianem specyficznych zaburzeń czytania. Należy pamiętać, że nie jest ona chorobą w powszednim znaczeniu tego słowa i bardzo trudno jednoznacznie ją zidentyfikować. Dysleksja jest przyczyną bardzo dużych problemów z komunikacją, utrudnia rozwój i sprzyja problemom emocjonalnym.

Jakie są rodzaje dysleksji?

Dysleksja rozwojowa pojawia się już na początku nauki w szkole, natomiast dysleksja nabyta (aleksja) charakteryzuje się utratą nabytej umiejętności pisania i czytania. Możemy także wyróżnić:

 • dysleksję – trudności z czytaniem,
 • dysortografię – trudności z prawidłową ortografią,
 • dysgrafię – trudności z techniką i stroną graficzną pisma,
 • dyskalkulię – trudności z nauką matematyki.

Należy jednak pamiętać, że dysleksja to nie tylko trudności związane z ortografią, matematyką, czytaniem i pisaniem, ale według najnowszej definicji dysleksja to również trudności w linearnym opracowaniu informacji: symbolicznych, czasowych, motorycznych, manualnych i językowych - mówi mgr Milena Piwko, logopeda.

Jakie są przyczyny dysleksji?

Dysleksja nabyta związana jest z uszkodzeniem mózgu, np. na skutek wypadku samochodowego, natomiast przyczyny dysleksji rozwojowej nie zostały do końca poznane. Występują dwie koncepcje – biologiczna i psychologiczna. Pierwsza za przyczynę uznaje między innymi opóźnienia w rozwoju układu nerwowego, powikłania podczas ciąży, a nawet istnienie „genu” dysleksji. Natomiast druga koncepcja dysleksję wiąże z zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i mowy we wczesnym dzieciństwie.

Jakie są objawy dysleksji?

Objawy dysleksji najczęściej dostrzegane są na końcu edukacji wczesnoszkolnej. Pierwsze sygnały uwidaczniają się w okresie niemowlęcym i określane są mianem ryzyka dysleksji. W wieku szkolnym natomiast widać, że dziecko pracuje niewspółmiernie do osiąganych wyników. Objawy dysleksji uwidaczniają się m.in. w:

 • pisaniu (trudności w pisaniu ze słuchu, charakterystyczne błędy),
 • czytaniu (wolne tempo, liczne błędy),
 • zachowaniu (mała sprawność ruchowa i manualna).

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Gdy podejrzewamy u swojego dziecka dysleksję, powinniśmy poinformować o tym fakcie nauczyciela, a następnie udać się do poradni pedagogiczno–psychologicznej. Wizyta u psychologa, logopedy czy psychoterapeuty w poradni nie wymaga skierowania. Odpowiedni specjalista oceni, czy będzie również potrzebna pomoc lekarza. Uważa się, że w każdej klasie w szkole można spotkać od 1 do 5 uczniów z problemami z dysleksją.

Dzieci z dysleksją mogą ubiegać się o zaświadczenie, które pozwoli dostosować warunki egzaminów do ich dysfunkcji. Opinię taką wydaje poradnia, ale najpierw trzeba przejść w niej odpowiednie badania psychologiczne i pedagogiczne, a także dobrze poznać zasady pisowni języka polskiego, dlatego zaświadczenie najwcześniej można uzyskać w IV klasie szkoły podstawowej.

Dysleksja u osób dorosłych

Osoby dorosłe, które w młodości nie zostały zdiagnozowane, mogą nawet teraz uzyskać pomoc. Istnieją testy, które pomagają sprawdzić czy jest się dyslektykiem. Opierają się one na kilkunastu pytaniach, na które odpowiada się tak lub nie, np.

 • Czy masz problemy z rozróżnianiem strony prawej od lewej?
 • Czy zdarza Ci się przekręcać długie słowa?
 • Czy robisz błędy ortograficzne?

Większość pozytywnych odpowiedzi stanowi silny wskaźnik dysleksji i powinno zachęcić do wizyty u specjalisty. Polskie Towarzystwo Dysleksji prowadzi różne formy działalności na rzecz pomocy edukacyjnej i diagnostyczno–terapeutycznej. Osoba pełnoletnia, która podejrzewa u siebie problemy dyslektyczne może skontaktować się także z Wojewódzkim Kuratorium Oświaty, które przekaże listę placówek pedagogiczno–psychologicznych świadczących pomoc osobom dorosłym.

Ćwiczenia dla dyslektyków

Większość uznanych metod leczenia dysleksji opiera się na edukacji naprawczej i zapewnieniu psychologicznego i społecznego wsparcia. Specjalistyczne programy nauczania zawierają elementy angażujące wszystkie zmysły dyslektyka. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ taka osoba musi rekompensować sobie braki jednej ze sfer poprzez wykorzystanie innych, lepiej rozwiniętych umiejętności.

Programy skupiają się na fonologii, koncentracji, uważnym słuchaniu, rozwoju języka mówionego, rozwoju zdolności manualnych, pisaniu odręcznym, porządkowaniu elementów, orientacji przestrzennej i pamięci. Do przykładowych ćwiczeń należą:

 • zabawy z rymami,
 • dzielenie słów na sylaby,
 • wyszukiwanie różnych technik mnemoniki (zapamiętywanie poprzez skojarzenia),
 • zadania z orientacji przestrzennej,
 • ćwiczenie pamięci wzrokowej i słuchowej,
 • aktywność ruchowa.

Mgr Milena Piwko tłumaczy, że najważniejsza w terapii jest konsekwencja, a wszystkie działania powinny odbywać pod okiem terapeuty.

Leki na dysleksję

Oprócz metod edukacyjnych w dysleksji wykorzystuje się czasem leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj związane jest to z współistnieniem innych zaburzeń, np. ADHD. Preparaty lecznicze usprawniają procesy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego.

Wśród leków dostępnych w aptekach na receptę można wyróżnić m.in.:

W dysleksji pomocna może być suplementacja preparatami bez recepty, które zawierają:

Należy także zwrócić uwagę na dietę osoby z dysleksją. Warto do niej wprowadzić orzechy, pestki, rośliny strączkowe, ryby i oleje tłoczone na zimno.

Dysleksji niestety nie można wyleczyć, jednak dzięki specjalistycznym ćwiczeniom oraz leczeniu, życie z nią staje się o wiele łatwiejsze.

Źródła

 1. Bogdanowicz M., Borkowska A., Model rozpoznawania specyficznych trudności w pisaniu i czytaniu, [w:] Podniesienie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, MEN, Warszawa 2010,
 2. Dąbrowska M., Seminare Poszukiwania naukowe. O dysleksji., s. 339 – 351, 2001,
 3. Reid G., Dysleksja, Liber, 2005,
 4. Shaywitz S., Shaywitz B., Wietecha L., Wigal S., McBurnett K., Williams D., Kronenberger W.G., Hooper S.R. Effect of Atomoxetine Treatment on Reading and Phonological Skills in Children with Dyslexia or Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder and Comorbid Dyslexia in a Randomized, Placebo-Controlled Trial. JChild Adolesc Psychopharmacol, 19-28, 2017,
 5. Matschay A., Kłopoty z nauką, Farmacja Praktyczna, 33-34, 2012,
 6. Frank J., Levinson H. Anti-Motion Sickness Medications in Dysmetric Dyslexia and Dyspraxia, Academic Therapy Publications, 1977.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.01.2020 12:43:18

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jednoczesne stosowania metylofenidatu i duloksetyny - o czym należy pamiętać?
Przyjmuję, jako osoba dorosła Concertę i Dutilox, przy czym np oba leki wpływają na noradrenalinę i ogólnie oba działają na mózg. Czy powinnam przy uż...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Jak długo działa atomoksetyna?
Witam,chciałabym się dowiedzieć przez ile godzin po podaniu utrzymuje się działanie leku atomoksetyna medice.
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Chcę zamienić memotropil na podobny lek ale bardziej skuteczny na poprawę pamięci i krążenia mózgowego
Chcę zamienić memotropil na podobny lek ale bardziej skuteczny na poprawę pamięci i krążenia mózgowego.Jedtem po co idzie i mam zaniżenia pamięci
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy połączenie leków Welbox i Medikinet może pomóc mi z nabraniem energii, czy raczej może zaszkodzić i uśpić jeszcze bardziej?
Witam, Otrzymałam od psychiatry połączenie leków Welbox i Medikinet. Obydwa te leki mają pomóc mi w stanach nerwicowo-depresyjnych, ktore skutkują ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Memotropil może zażywać kobieta karmiąca piersią?
czy lek memotropil może zażywać kobieta karmiącą piersią?
odpowiada Katarzyna Domagała

Dlaczego tak ciężko jest dostać tabletki Solgar Mio-Inozytol 1500 mg 50 tabletek w aptekach?
Witam, Czemu jest tak ciężko dostać tabletki solgar mio-inozytol 1500mg 50 tabletek w aptekach?? Jest mi potrzebny na pilnie. A mieszkam w Marklowic...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie czy dysleksję da się wyleczyć? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.