Grzybica narządowa

Produkt na receptę

Fluconazole Aurobindo kapsułki

Produkt w kategorii: leki stosowane w zakażeniach, leki przeciwgrzybicze do stosowania wewnętrznego, leki przeciwgrzybicze do stosowania wewnętrznego (kategoria ATC J02AB).

Produkt na receptę

Diflucan kapsułki

Produkt w kategorii: leki stosowane w zakażeniach, leki przeciwgrzybicze do stosowania wewnętrznego, leki przeciwgrzybicze do stosowania wewnętrznego (kategoria ATC J02AC).

Produkt na receptę

Ancotil Roche iniekcja

Produkt w kategorii: leki stosowane w zakażeniach, leki przeciwgrzybicze do stosowania wewnętrznego, leki przeciwgrzybicze do stosowania wewnętrznego (kategoria ATC J02AX).

Grzybica narządowa jest chorobą zakaźną wywołaną przez różne rodzaje grzybów - najczęściej tych z rodzaju Candida i Aspergillus. Stanowią coraz częstszą przyczynę chorób i mogą dotyczyć jednego lub wielu narządów. Objawy są niespecyficzne, takie jak np. stany gorączkowe, w związku z czym ciężko nieraz prawidłowo zdiagnozować zakażenie.

Powstaniu i występowaniu grzybic często sprzyjają: obniżona odporność, uszkodzenie narządów, istniejące stany zapalne, nieprzestrzeganie higieny i zasad dobrego żywienia, niektóre choroby, zażywane leki czy środowisko pracy i życia.

Aby umożliwić prawidłową diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie, wykonuje się m.in. badania mikrobiologiczne. Do badań mikrobiologicznych, w zależności od lokalizacji zakażenia, pobierane są m.in. próbki krwi, wymazy z różnych części ciała, wycinki tkanek bądź płyny ustrojowe. Innymi badaniami ułatwiającymi diagnozę są badania serologiczne (pozwalające wykryć w surowicy rozpuszczalne antygeny grzybicze lub przeciwciała skierowane przeciwko nim) i genetyczne. Skierowanie na wszystkie badania otrzymamy od lekarza.

Lekami (wyłącznie na receptę) stosowanymi w grzybicach układowych są amfoterycyna B, flucytozyna, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 30.08.2019 12:11:22

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy farmaceuta może wydać na zniżkę 4 opakowania 7-tabletkowe leku Flumycon zamiast 2 opakowań 14-tabletkowych?
Mam na 50% receptę na lek Flumycon 50 mg na tabletki 14 szt 2opakowania Czy w Aptece wydadzą mi ten lek pakowany po 7szt - 4 opakowania
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy podczas terapii lekiem Dutilox mogę przyjmować lek zawierający flukonazol?
Witam biorę dutilox 60od tygodnia przed tym lekiem był efectin .Czy wolno mi brać lek na grzybicę jamy ustnej fluconazole?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy flukonazol jest dostępny bez recepty?
Czy fluconazole jest na receptę czy bez?
odpowiada Katarzyna Domagała

Dla kogo Flucofast jest refundowany? Jaki lekarz może przepisać Flucofast?
Dla kogo refundacja leku Flucofast? Jaki lekarz może go przepisać ze zniżką
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy można stosować lek Itromyx przyjmując jednoczenie preparat Zofenil?
Czy itromyx można przyjmować z lekami na nadciśnirnie np z Zofenilem
odpowiada Marcin Szczesio

Jakie są zamienniki leku Trioxal?
Chciałbym znać zamiennik leku trioxal
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie grzybica narządowa odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.