Darmowe leki dla seniora 75+

Druga rocznica projektu "Leki 75+" za nami! Komu przysługują bezpłatne leki? Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniora i jakie są to preparaty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, dzięki wprowadzeniu programu "Leki 75+" już ponad 2,4 mln seniorów skorzystało z bezpłatnych leków. Możliwość uczestnictwa w projekcie to ogromna ulga dla osób starszych, których często nie stać na wykupienie podstawowych i niezbędnych leków.

Komu przysługują leki w ramach projektu "Leki 75+"?

  • Wszystkim osobom, które ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL zapisany na recepcie.
  • Aby otrzymać bezpłatny lek, należy w aptece przedstawić receptę, na której widnieje litera "S" w polu "kod uprawnień dodatkowych".

Kto może wypisać receptę na bezpłatny lek dla seniora?

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej posiadająca uprawnienia do wystawiania recept,
  • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny (małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa).

Jakie leki senior może otrzymać bezpłatnie w ramach projektu "75+"?

  • Dany lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków (wykaz ustala Ministerstwo Zdrowia, ulega on zmianom co 2 miesiące). Na liście znajdują się leki stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby. Są to m.in. choroby sercowo-naczyniowe i układu krążenia, cukrzyca, osteoporoza, choroby układu oddechowego i pokarmowego.
  • Ponadto, dany lek musi znajdować się w wykazie leków refundowanych w odpowiednim wskazaniu (wykaz ustala Ministerstwo Zdrowia, ulega on zmianom co 2 miesiące). Leki refundowane są dla pacjentów, którzy mają określone schorzenie (lek z tą samą substancją czynną może być np. bezpłatny dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ale jeśli ktoś stosuje ten lek na nadciśnienie w gałce ocznej, a nie choruje na nadciśnienie tętnicze, musi za lek zapłacić pełną cenę). O wskazaniu do refundacji zawsze decyduje lekarz, farmaceuta nie ma wpływu na zapis na recepcie.
  • Na jednej recepcie mogą być przepisane leki bezpłatne, leki refundowane na zasadach ogólnych (niezawarte na liście leków bezpłatnych dla seniora), leki przysługujące na podstawie innych uprawnień dodatkowych (np. honorowy dawca krwi, inwalida wojenny), jak również leki za pełną odpłatnością (które nie są w ogóle refundowane). Tak więc może okazać się, że senior nie ma na recepcie żadnych bezpłatnych leków albo darmowe będą tylko niektóre z nich.
  • Leki i suplementy diety dostępne w aptece bez recepty nie są darmowe, nawet dla osób powyżej 75 roku życia. Seniorzy muszą za nie zapłacić. Co więcej, należy pamiętać, iż z wyjątkiem leków refundowanych, te same preparaty mogą mieć różne ceny w różnych aptekach.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.01.2019 11:09:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jakie zamienniki leku Glucophage 1000 mg są bezpłatne dla seniorów?
Dzień Dobry.B.proszę o wskazanie zamiennika Glucophage 1000mg,darmowego dla seniora.Pzdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Erdomed jest bezpłatny dla seniorów?
Czy ERDOMED jest dla senioów
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Xifaxan jest refundowany dla 75+?
Czy jest refundowany dla 75+
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Polfenon 150 i Concor są bezpłatne dla Seniora?
Dzień dobry. Chciałabym zarezerwować leki dla mojej mamy, ale nie wiem jak je oznaczyć chodzi o Polfenon 150 i concor 2, 5. Na recepcie, jako dodatkow...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Co-Valsacor jest bezpłatny dla seniora?
Moja mama skończyła 75 lat. Lekarz przypisał jej lek CO-VALSACOR tabletki powlekane 0,16g+ 0,025g- odpłatność 30%. Czy po 75 roku są może bezpłatne?
odpowiada Olga Sierpniowska

Kto może otrzymać lek Xarelto bezpłatnie?
Dzień dobry, jestem 77letnim seniorem mam migotanie przedsionków biorę tez lek Warfin na rocieńczanie krwi.Czy należy mi się bezpłatny lek Xarelto w ...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie darmowe leki dla seniora 75+ odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.