Remdesiwir (remdesivir)

2 produkty zawierające Remdesiwir, w tym 2 na receptę.

Żaden nie jest dostępny w aptekach.

Remdesiwir (remdesivir) to lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania. Działa na różne rodzaje wirusów, w tym na wirus gorączki Lassa, czy na koronawirusy (SARS i MERS).

Został opracowany w 2009 roku przez amerykańską firmę biofarmaceutyczną Gilead Sciences w celu leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C. W późniejszych latach były próby wykorzystania go w leczeniu choroby Ebola i choroby wirusowej Marburga. Niestety lek okazał się nieskuteczny.

Remdesiwir jest prolekiem, tzn. w organizmie ulega przekształceniu do aktywnej formy o nazwie GS-441524. Jego działanie polega na zakłóceniu produkcji materiału genetycznego i zapobieganiu replikacji (namnażaniu się) wirusa.

W styczniu 2020 roku firma Gilead Sciences rozpoczęła testy laboratoryjne remdesiwiru przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Równolegle odbywały się badania leku w Chinach. W marcu 2020 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła rozpoczęcie badań klinicznych nad lekiem. W maju 2020 r. lek został w trybie nadzwyczajnym dopuszczony do stosowania w ciężkich przypadkach COVID-19 w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Indiach, Japonii, Tajwanie i Unii Europejskiej.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia stwierdził, że remdesiwir skutecznie skraca czas powrotu do zdrowia z 15 do 11 dni u osób hospitalizowanych z COVID‑19. W czerwcu 2020 roku EMA (Europejska Agencja Leków) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku w leczeniu COVID-19 u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z zapaleniem płuc, którzy wymagają dodatkowej tlenoterapii. Lek podaje się dożylnie. W przypadku COVID-19 kuracja trwa 5 dni i wymaga podania 6 fiolek z lekiem.

Lek występuje pod nazwą handlową Veklury i podawany jest wyłącznie w warunkach szpitalnych. Jak dotąd producent dostarczał lek do Polski bezpłatnie, a od sierpnia płaciła za niego Unia Europejska. Dopiero od października 2020 r. lek jest zamawiany do naszego kraju na zasadach komercyjnych, a jego cena jest taka sama we wszystkich krajach UE.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Veklury

iniekcja, 1 fiolka 20 mililitrów

lek na receptę

w 0% aptek

Veklury

proszek, 1 fiolka

lek na receptę

w 0% aptek