Miłorząb japoński (ginkgo biloba)

188 produktów zawierających Miłorząb japoński, w tym 4 na receptę.

103 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Miłorząb japoński to roślina tradycyjnie stosowana w medycynie chińskiej. Wykorzystywana jest w celu usprawnienia krążenia mózgowego, poprawy koncentracji i pamięci. Ponadto ma działanie antyoksydacyjne. Surowcem pozyskiwanym z miłorzębu jest jego liść. Substancjami odpowiedzialnymi za działanie surowca są flawonoidy i terpenoidy.

Preparaty z miłorzębu można nabyć bez recepty w aptece. Występują w postaci tabletek, kapsułek, płynów doustnych, żeli oraz ziół do zaparzania.

Spis treści

Jakie są właściwości miłorzębu?

W jakich chorobach można stosować miłorząb?

Jak stosować preparaty z miłorzębu?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania miłorzębu?

Czy miłorząb można stosować w ciąży?

Czy miłorząb można stosować przy karmieniu piersią?

Z jakimi lekami nie powinno się stosować miłorzębu?

Jakie są działania niepożądane miłorzębu?

Źródła

Jakie są właściwości miłorzębu?

  • miłorząb japoński wykazuje działanie neuroprotekcyjne,

  • działa antyoksydacyjne, chroniąc komórki przed wpływem wolnych rodników tlenowych,

  • usprawnia obwodowy przepływ krwi, a także krążenie mózgowe,

  • poprawia koncentrację, pamięć krótkotrwałą, ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze w łagodnej demencji

  • hamuje wytwarzanie złogów beta- amyloidu, biorących udział w patogenezie choroby Alzheimera.

W jakich chorobach można stosować miłorząb?

Miłorząb japoński wskazany jest w terapii obniżenia funkcji poznawczych, w tym także w demencji. Roślina wykorzystywana jest również w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego i chorobach naczyń obwodowych. Pomocniczo stosowana jest w leczeniu choroby Alzheimera.

Jak stosować preparaty z miłorzębu?

Preparaty z miłorzębu powinny być stosowane według zaleceń lekarza albo farmaceuty lub zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania miłorzębu?

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z miłorzębu jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu oraz ciąża.

Czy miłorząb można stosować w ciąży?

Ze względu na możliwość upośledzania zdolności płytek krwi do agregacji oraz ryzyko wystąpienia krwawień preparaty z miłorzębu są przeciwwskazane w ciąży. 

Czy miłorząb można stosować przy karmieniu piersią?

Ze względu na brak wystarczających danych odnośnie stosowania preparatów z miłorzębu podczas laktacji, ich przyjmowanie w okresie karmienia piersią nie jest wskazane.

Z jakimi lekami nie powinno się stosować miłorzębu?

Nie zaleca się, aby miłorząb był stosowany równocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, ze względu na zwiększone ryzyko krwawień. Nie powinno się go stosować także w połączeniu z talinololem, dabigatranem, nifedypiną i efawirenzem.

Jakie są działania niepożądane miłorzębu?

Najczęstszym działaniem niepożądanym preparatów z miłorzębu jest ból głowy. Ponadto wystąpić może biegunka, nudności, bóle brzucha i wymioty. Zgłoszono także krwawienie z oczu, nosa, naczyń mózgowych oraz przewodu pokarmowego.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą wystąpić, lecz nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.

Źródła

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

4

Brak wyników

)