Loratadyna (loratadine)

41 produktów zawierających Loratadyna, w tym 25 na receptę.

23 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Loratadyna należy do leków przeciwhistaminowych II generacji. Lek wykorzystywany jest w terapii objawów alergii, m.in w katarze siennym, wysypce i alergicznym zapaleniu spojówek. Mechanizm działania substancji opiera się na zablokowaniu receptorów histaminergicznych (H1), dzięki czemu histamina nie jest w stanie zapoczątkować reakcji zapalnej i immunologicznej w odpowiedzi na alergen.

Preparaty z loratadyną są dostępne w aptece bez recepty. Występują w postaci tabletek (np.  Claritine Allergy, Loratadyna Pylox), kapsułek (np. Loratan pro) oraz syropu (np. Claritine Allergy). Ponadto na rynku obecne są produkty dostępne jedynie z przepisu lekarza, np. Loratadyna Galena, Claritine, Loratan.

Spis treści

Jakie właściwości posiada loratadyna i w jakich wskazaniach się ją stosuje?

Czy loratadyna usypia?

Czy loratadyna jest sterydem?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania loratadyny?

Jakie są skutki uboczne stosowania loratadyny?

Po jakim czasie działa loratadyna?

Czy loratadynę można stosować w ciąży?

Czy loratadynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Jakie właściwości posiada loratadyna i w jakich wskazaniach się ją stosuje?

Loratadyna jest lekiem o właściwościach przeciwalergicznych. Substancja stosowana jest w terapii objawów alergicznego nieżytu nosa, a także schorzeń dermatologicznych o podłożu alergicznym, objawiających się powstawaniem zmian skórnych (np. bąble, pokrzywka).

Czy loratadyna usypia?

Loratadyna jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. W związku z tym, tak jak pozostałe substancje z tej grupy, wywiera o wiele mniejsze działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Jednak pomimo tego loratadyna może wywoływać u niektórych pacjentów uczucie senności.

Czy loratadyna jest sterydem?

Steryd” to potoczne określenie na „steroid”, czyli związek lipidowy pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, który pełni w organizmach różnorakie funkcje. Mianem „sterydu” określane są również leki, które powstały na bazie tych związków. Loratadyna nie jest lipidem, a pochodną piperydyny. Dodatkowo zaliczana jest do innej grupy – leków przeciwhistaminowych. W związku z tym loratadyna nie jest sterydem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania loratadyny?

Preparatów z loratadyną nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na substancję lub którykolwiek ze składników leku.

Jakie są skutki uboczne stosowania loratadyny?

Podczas stosowania preparatów z loratadyną mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak ból głowy, nerwowość, zmęczenie oraz senność.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.

Po jakim czasie działa loratadyna?

Początek działania loratadyny obserwuje się po około 30 minutach od przyjęcia leku. Największe stężenie w osoczu, a co z tym związane maksymalną siłę działania, lek osiąga po około 4–6 godzin. Efekt terapeutyczny utrzymuje się do 24 godzin od zażycia preparatu.  

Czy loratadynę można stosować w ciąży?

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania loratadyny u kobiet ciężarnych wskazują, że substancja nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i porodu. Jednakże loratadyna nie powinna być przyjmowania przez kobiety ciężarne bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czy loratadynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Loratadyna przenika do mleka matki. W związku z tym nie zaleca się przyjmowania substancji u kobiet podczas laktacji, chyba, że w opinii lekarza korzyści z zastosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

1

Brak wyników