Amoksycylina (amoxicillinum)

197 produktów zawierających Amoksycylina, w tym 195 na receptę.

81 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Amoksycylina jest antybiotykiem należącym do penicylin półsyntetycznych o szerokim zakresie działania. Lek może być stosowany, m.in. w zakażeniach bakteryjnych ucha, nosa i gardła, w zapaleniu pęcherza moczowego, skóry oraz w infekcjach dróg oddechowych. Jej mechanizm działania opiera się na blokowaniu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej, dzięki czemu komórki bakteryjne rozpadają się.

Amoksycylina, podobnie jak inne doustne antybiotyki, dostępna jest jedynie z przepisu lekarza. Preparaty z amoksycyliną można nabyć w aptece w postaci tabletek i kapsułek (np. Duomox, Amotaks) oraz granulatu lub proszku do wytworzenia zawiesiny (np. Amotaks, Ospamox). Leki z amoksycyliną łączone są również z kwasem klawulanowym - substancją, która poprawia działanie amoksycyliny, np. proszek do wytwarzania zawiesiny Amoksiklav, czy tableteki Taromentin.

Spis treści

W jakich schorzeniach stosowana jest amoksycylina?

Czy mogę przerwać stosowanie amoksycyliny, jeżeli poczuje się lepiej?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania amoksycyliny?

Czy amoksycylinę można stosować podczas ciąży?

Czy amoksycylinę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć amoksycyliny?

Jakie są działania niepożądane amoksycyliny?

Źródła

W jakich schorzeniach stosowana jest amoksycylina?

Amoksycylina jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania. Działa bakteriobójczo zarówno za bakterie Gram–ujemne, jak i Gram–dodatnie. Wykorzystuje się go w terapii infekcji bakteryjnych ucha, nosa, gardła, dróg moczowo-płciowych, skóry, dolnych dróg oddechowych, a także w zwalczaniu nosicielstwa w durach i paradurach. Amoksycylina, w połączeniu z innymi lekami, jest także wykorzystywana w leczeniu ciężkich zakażeń zagrażających życiu. Ponadto znajduje zastosowanie w terapii zakażenia Helicobacter pylori oraz w zapobieganiu jego nawrotom.

Czy mogę przerwać stosowanie amoksycyliny, jeżeli poczuje się lepiej?

Kategorycznie nie wolno przerywać stosowania zarówno amoksycyliny, jak i innych antybiotyków na własną rękę. To, że podczas kuracji antybiotykiem poczujesz się lepiej nie oznacza, że proces chorobowy w twoim organizmie minął, a wszystkie bakterie zostały zlikwidowane. Takie praktyki mogą przyczynić się do zwiększenia oporności bakterii na konkretny farmaceutyk, a co z tym związane, zmniejszyć szansę na powodzenie terapii chorób bakteryjnych w przyszłości.

W przypadku, kiedy podczas stosowania antybiotyku wystąpią działania niepożądane, również nie należy decydować się na samodzielne odstawienie leku, ale jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu omówienia dalszej terapii.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania amoksycyliny?

Amoksycyliny nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na którykolwiek z antybiotyków z grupy penicylin. Ponadto lek nie może być przyjmowany przez osoby, u których w przeszłości pojawiła się ciężka, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości na inny antybiotyk beta-laktamowy: cefalosporynę, karbapenem lub monobaktam.

Czy amoksycylinę można stosować podczas ciąży?

Istnieją ograniczone dane odnośnie stosowania amoksycyliny w trakcie trwania ciąży, z których wynika, że przyjmowanie leku nie powoduje zwiększonego ryzyka wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Jednakże antybiotyk może być stosowany u kobiet ciężarnych jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza spodziewane korzyści przeważają nad ryzykiem związanym z terapią.

Czy amoksycylinę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Amoksycylina przenika do mleka matki w ilości, która może wywierać wpływ na zdrowie dziecka. W związku z działaniem leku u noworodka może pojawić się biegunka oraz zakażenie grzybicze błon śluzowych. Ze względu na to, antybiotyk nie powinien być przyjmowany przez matki karmiące piersią, chyba że w opinii lekarza spodziewane korzyści przeważają nad ryzykiem związanym z terapią.

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć amoksycyliny?

Amoksycyliny nie powinno się stosować łącznie z probenecydem, który zmniejsza wydalanie leku z organizmu. Stosowanie antybiotyku z allopurynolem zwiększa ryzyko wystąpienia skórnych reakcji alergicznych, a przyjmowanie go z metotreksatem zwiększa jego toksyczność.

Ponadto amoksycylina nie powinna być stosowana z lekami przeciwzakrzepowymi, a także z tetracyklinami i innymi lekami przeciwbakteryjnymi.

Jakie są działania niepożądane amoksycyliny?

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanym w trakcie terapii amoksycyliną są zaburzenia żołądkowo–jelitowe w postaci biegunki, nudności i bólu brzucha, a także wysypki skórne.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

4

Amoksiklav 500 mg + 100 mg

iniekcja, 5 fiolek

lek na receptę

w 0% aptek

Amoksiklav 500 mg + 100 mg

iniekcja, 10 fiolek

lek na receptę

w 0% aptek

Amoksiklav 1000 mg + 200 mg

iniekcja, 10 fiolek

lek na receptę

w 0% aptek

Amoxil

iniekcja, 1 fiolka

lek na receptę

w 0% aptek

Augmentin 250 mg + 125 mg

tabletki powlekane, 21 tabletek = 1 blister

lek na receptę

w 0% aptek

4