← powrót do głównej strony opinii i pytań

Monika (anonim, 81.185.162.)
około 10 dni temu, Warszawa

Czy przed wyjazdem za granicę muszę zaszczepić się na gruźlicę?

Witam. Mam dwie blizny po szczepieniu bcg z dziecinstwa. Wyjezdzam do kraju gdzie wymagaja szczepienia bcg. I moje pyt brzmi to musze przyjmowac kolejna dawke tego szczepienia czy wystarczy jak bylam kiedys szczepiona?Teraz mam 26 lat.

Jeśli chodzi o możliwe skutki uboczne szczepionki na gruźlicę, to w każdym przypadku mogą one, chociaż nie muszą wystąpić. Załączam ulotkę, która pozwoli zorientować się w temacie przeciwwskazań, ostrzeżeń i możliwych działań niepożądanych:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/76915/szczepionka-przeciwgruzlicza-bcg-10-iniekcja/ulotka
Pacjent przed zaszczepieniem powinien przejść kwalifikację prowadzoną przez lekarza - jeśli coś Panią niepokoi, to będzie to odpowiedni moment, aby poruszyć tę kwestię. Przeszła już jednak Pani z dobrym skutkiem i bez powikłań dwa szczepienia na tę chorobę, zatem należy być dobrej myśli.

Jeśli przy poprzednich dwóch szczepieniach wytworzyła się blizna, najprawdopodobniej tak samo będzie i tym razem.

Jeśli chodzi o dostępność szczepionki, to obecnie żadna z aptek zintegrowanych z GdziePoLek nie posiada jej na stanie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/76915/szczepionka-przeciwgruzlicza-bcg-10-iniekcja/apteki/w-polsce
Może to wynikać z faktu, że przeważająca większość dzieci szczepiona jest w szpitalu tuż po narodzinach, a te maluchy które mają odroczone szczepienie - doszczepiane są w przychodniach lekarza rodzinnego. Proponowałabym zapytać o możliwość zaszczepienia się w Pani przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), ewentualnie w poradni lub ośrodku medycyny podróży.

Monikaa (anonim, 81.185.160.)
około 10 dni temu

Tak ma Pani racje. Oni chca dokument ze swierzym szczepieniem bcg. Wiec po Pani obszernej odpowiedzi za ktora bardzo dziekuje musze jednak przyjac kolejna dawke aby miec dokument potwierdzajacy. . Tak jak Pani przytoczyla inny artykul nie ma obaw skutkow ubocznych ze kolejny raz przyjme szczepienie mimo wieku 26 lat. Tylko bede miala 3 blizne to wszystko tak?? Zadnych powiklan mimo wieku? I moje ost pyt gdzie sie zaszczepie bo w aptekach nie ma tej szczepionki??

W Polsce od 2006 roku podaje się standardowo jedną dawkę szczepionki przeciwko gruźlicy - tuż po urodzeniu, jednak wcześniej w niektórych przypadkach była ona podawana więcej niż raz.

Zatem zgodnie z polskimi wytycznymi jest Pani osobą zaszczepioną, wydaje mi się jednak, że wymagania o których Pani wspomniała (związane z wyjazdem zagranicznym) moga dotyczyć szczepienia czy też doszczepienia świeżego (przed podróżą). W takim przypadku ilość blizn może nie mieć znaczenia, ale raczej aktualny dokument potwierdzający wykonanie szczepienia.

Aby uniknąć kłopotów, proponuję upewnić się np. w konsulacie, jakie dokumenty związane z wykonaniem szczepień będą wymagane.

Załączam odpowiedź na dosyć podobne pytanie:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/8520/szczepionka-przeciwgruzlicza-bcg-czy-szczepionka-bcg-na-gruzlice-jest-bezpieczn
oraz artykuł na temat gruźlicy, być może będzie przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-gruzlica-do-nas-wraca

dziękuję!