Szukam
około 3 lat temu, Katowice

Czy jest zamiennik leku Mesopral dostępny bez recepty?

Czy dostanę jakiś zamiennik Mesopralu 20 mg, ale bez recepty?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @Janina: Goprazol Max zawiera 20 mg omeprazolu. Emanera to lek z esomeprazolem w dawce 20 mg lub 40 mg.

Omeprazol jest tak zwaną mieszaniną racemiczną (połączeniem w stosunku 1 do 1 lustrzanych odbić tej samej cząsteczki - formy R i S). Esomeprazol to tylko jedna z tych reprezentacji - S (stąd nazwa "es"omeprazol).

Nie jest pewne, czy sama "czysta" forma S jest faktycznie lepsza czy też skuteczniejsza, chociaż pojawiały się takie doniesienia. Opisywano między innymi "korzystniejszy metabolizm w wątrobie" i większą biodostępność esomeprazolu w komórkach okładzinowych żołądka oraz "mniej wyrażone interakcje z innymi lekami".

Jeśli chodzi o dawkowanie to oba leki rekomenduje się do stosowania w dawkach równoważnych - to jest dawka pełna docelowa wynosi 20 mg, a dawka podwójna - 40 mg według zaleceń NICE:
https://www.nice.org.uk/guidance/cg184/chapter/appendix-a-dosage-information-on-proton-pump-inhibitors

Emanera jest lekiem na receptę i ma szersze zarejestrowane wskazania niż dostępny bez recepty Goprazol Max. Nie należy przyjmować leku Goprazol Max przez okres dłuższy niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Potrzebę zmiany leku czy też kontynuacji leczenia inhibiotorem pompy protonowej w ogóle proponowałabym omówić z lekarze, który zlecił produkt Emanera.

Jeśli chodzi o sposób przyjmowania Goprazol Max, to zaleca się przyjmować kapsułki na czczo, przed jedzeniem, połykając w całości i popijając wodą. Nie wolno ich żuć ani kruszyć, ponieważ w środku kapsułek są peletki - specjalna postać leku, która zabezpiecza lek przed kwasem solnym.

Jeśli ktoś ma trudności z połknięciem kapsułki Goprazol Max, to można ją otworzyć, a zawartość rozpuścić w wodzie niegazowanej lub wymieszać z kwaśnym sokiem owocowym lub z musem jabłkowym. Mieszaninę należy wymieszać i najlepiej od razu wypić, popłukując szklankę wodą, aby mieć pewność, że cała dawka została przyjęta.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92662/goprazol-max-kapsulki/apteki
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92662/goprazol-max-kapsulki/ulotka

Janina (anonim, 5.184.32.)
około 5 miesięcy temu

Czy lek goprazol max 20mg będzie tak samo skuteczny w tych samych dawkach co wcześniej zażywany lek emanera 20 mg? Chodzi o zastąpienie leku emanera na goprazol max. Czy może goprazol max będzie mniej skuteczny w tych samych dawkach od emanera bo zawierają inną substancję tak jak państwo poniżej pisali, czyli omeprazol. Chyba że to jest tak zrobione że jeśli ktoś brał emanera 20 mg na dobę to i goprazol max też wystarczy 20 mg.

Czy zabraknie jakiejś substancji jeśli otworzy się kapsułkę i wypije tylko sam środek?
Te kapsułki lepiej rozpuścić w wodzie czy można odrazu połknąć itylko popić.?

Zarejestrowano leki bez recepty takie jak Nexium Control czy Escid Control zawierające esomeprazol w dawce 20 mg, jednak być może nie zostały wprowadzone do obrotu, ponieważ żadna z aptek zintegrowanych z GdziePoLek nie zgłasza, aby posiadała je na stanie. Dostępne w sprzedaży produkty lecznicze z esomeprazolem dostępne są na receptę:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/esomeprazole
Na receptę jest także dostępny wspomniany lek Emanera:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/26933/emanera-kapsulki/apteki

Spośród substancji najbardziej zbliżonych do esomeprazolu będzie omeprazol, który występuje w lekach bezreceptowych:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/omeprazol
Na przykład:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/57969/ortanol-max-kapsulki/apteki/w-katowicach
https://www.gdziepolek.pl/produkty/11808/bioprazol-bio-max-kapsulki/apteki/w-katowicach
https://www.gdziepolek.pl/produkty/63084/polprazol-max-kapsulki/apteki/w-katowicach
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87996/helicid-control-kapsulki/apteki/w-katowicach

Janina (anonim, 37.47.46.)
około 6 miesięcy temu

Dzień dobry czy dziś są dostępne leki bez recepty które zawierają esomperazol? Lub podobnie działający dobrze na zmniejszenie kwasu żołądkowego jak emanera. Pozdrawiam

Gienek (anonim, 77.115.156.)
około roku temu

Jest tylko na receptę zamiennik emanera

Dzień dobry,

preparat Mesopral zawiera esomperazol, jest to substancja należąca do grupy leków zwanych „inhibitorami pompy protonowej”. Zmniejszają one ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Preparaty zawierające esomeprazol stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo- przełykowego (głównymi objawami są zgaga i kwaśne odbijanie).
Mesopral dostępny jest z przepisu lekarza. Bez recepty dostępne są produkty Escid Control (20mg esomeprazolu) i Esprazox (także 20mg substancji):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88980/escid-control-tabletki/apteki
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88434/esprazox-tabletki/apteki

Pozdrawiam serdecznie!