---CeraVe - pytania

Mism (anonim, 37.30.2.) Warszawa 2 lata temu

Czy bimatoprost ma działanie hormonalne i może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi doustnie lekami?

Stosuję odżywkę do brwi. Wiem, że zawiera ona w składzie bimatoprost, który stosowany jest też jako lek okulistyczny, a jego "ubocznym" działaniem jest intensywny wzrost brwi i rzęs właśnie, co wykorzystano w kosmetyce. Zastanawiam się, czy stosowanie tej odzywki (tylko na same brwi) może mieć jakieś działanie ogólnoustrojowe lub wchodzić w reakcje z przyjmowanymi doustnie lekami? Odżywki uzywam zgodnie z zaleceniami producenta, na noc, kuracja trwa ok. trzech miesięcy, potem robię co najmniej miesiąc przerwy. Znajoma Pani kosmetyczka stwierdziła ostatnio, że bimatoprost ma działanie hormonalne. Ma rację?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Sugerowane produkty

Ekspresowa dostawa z apteki - otrzymaj produkty nawet w godzinę

Bezpłatna dostawa obowiązuje dla zamówień powyżej 99 zł. Dostawy są możliwe tylko dla produktów bez recepty, w wybranych miastach.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Bimatoprost jest pochodną prostaglandyn i ma podobne do nich działanie w obrębie oka. Prostaglandyny to grupa hormonów pochodnych kwasu arachidonowego - związków, które powstają w organizmie człowieka i działają w miejscu, w którym zostały wyprodukowane. Nie oznacza to jednak, że prostaglandyny będą działać tak, jak np. hormony tarczycy czy płciowe.

Rzeczywiście w medycynie stosowany jest w kroplach do oczu przeznaczonych dla pacjentów z jaskrą, ponieważ obniża ciśnienie śródgałkowe. Zaobserwowano, że pacjenci leczeni preparatami z bimatoprostem mają bardziej gęste, dłuższe i mocniejsze rzęsy. Obserwacja zapoczątkowała badania nad możliwością wykorzystania bimatoprostu w kosmetologii. Stwierdzono, że substancja przedłuża fazę wzrostu rzęs (anagen) i poprawia ich wybarwienie, dlatego znalazła się w składach produktów takich jak serum do rzęs czy odżywka do brwi.

Pierwsze efekty widać po około 3 tygodniach, a po dwóch miesiącach powinna być widoczna istotna poprawa stanu włosków. Niestety, efekt raczej nie jest jednak trwały - utrzymuje się w czasie aplikowania produktu i w jakiś czas po zakończeniu jego stosowania.

Należy starannie aplikować produkt, aby uniknąć przedostania się go do oka. W takim przypadku możliwe jest wystąpienia działań niepożądanych ze strony narządu wzroku (podrażnienie, stany zapalne, świąd). U osób stosujących krople do oczu z bimatoprostem obserwowano także bóle czy zawroty głowy oraz skutki uboczne ze strony niektórych narządów wewnętrznych.

Na podstawie informacji dostępnych w dokumentacji leków z bimatoprostem można ocenić, że nie przewiduje się interakcji z innymi lekami, gdyż ogólnoustrojowe stężenia bimatoprostu po podaniu do worka spojówkowego są niezwykle niskie. Nie zaobserwowano też wpływu na wątrobowe enzymy metabolizujące leki.

Jeśli stosuje Pani kosmetyk nie na rzęsy, ale na brwi, czyli z dala od oka i stosuje się Pani do wytycznych producenta odżywki, nie jest Pani w ciąży, okresie karmienia piersią, w trakcie chemioterapii lub ma poniżej 18 lat, to nie wydaje się, aby mogły wystąpić jakieś niepokojące powikłania po zastosowaniu odżywki do rzęs.

Załączam nasze opracowanie:

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/brwi-i-rzesy

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację