← powrót do głównej strony opinii i pytań

Tb (anonim, 83.8.217.)
około 25 dni temu, Polska

Czy w aptekach można kupić iniekcję Benzetacil bez wniosku na import docelowy?

Dzień dobry, czy Benzetacil 1,2 mln j.m kupię w Polsce bez zezwolenia ministerstwa ?

Debecylina (benzylopenicylina benzatynowa) jest antybiotykiem należącym do penicylin. Wskazana jest m.in. w leczeniu zakażenia górnych dróg oddechowych przez paciorkowce, chorób wenerycznych czy zapaleniu wsierdzia. Lekiem w postaci iniekcji z debecyliną jest np. Benzetacil.

Debecylina ma status leku dostępnego na import docelowy, jednak
pewna pula tego leku jest dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i lek można zakupić na receptę wypisaną przez lekarza w następujących aptekach skoordynowanych z GdziePoLek:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/10228/benzetacil-iniekcja/apteki/w-polsce

Obecność w hurtowniach iniekcji Benzetacil jest wynikiem sprowadzenia jej do Polski drogą importu interwencyjnego. Daje to możliwość otrzymania przez pacjenta leku z zagranicy, który jest dopuszczony do obrotu w państwie, z którego jest sprowadzany, a niedostępny na terytorium Polski.
Podstawą do sprowadzenia takiego produktu leczniczego jest zgoda na dopuszczenie leku do obrotu, którą otrzymuje hurtownia farmaceutyczna bezpośrednio od Ministra Zdrowia.

Odpłatność leku wynosi wtedy 100%.

Można jednak starać się o refundację leku, o której decyduje Ministerstwo Zdrowia, ale wtedy oprócz recepty, konieczny jest już wniosek o import docelowy.

Import docelowy polega na sprowadzeniu z zagranicy produktów leczniczych, które nie mają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce, a są niezbędne do ratowania zdrowia lub życia pacjenta.
Podstawą do sprowadzenia produktu leczniczego w ramach importu docelowego jest zapotrzebowanie na dany lek wystawione wystawione przez lekarza.

Zachęcam do lektury naszych artykułów:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach
https://www.gdziepolek.pl/tematy/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe