---

Natalia (anonim, 37.248.158.) Warszawa 10 miesięcy temu

Jakie leki mogą być stosowane w nieswoistym zapaleniu jelit z postacią zaparciową?

Czy w Polsce są dostępne leki również na receptę na nieswoiste zapalenie jelita cienkiego z postacią zaparciową? Jeśli tak, proszę o podanie ich nazwy.

Co można kupić w aptece na zaparcia spowodowane wspomnianym stanem zapalnym?

15 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Edyta (anonim, 37.248.157.) 2 miesiące temu

Dziękuję za odpowiedź:)

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 miesiące temu

Do @ Edyta:

Jeżeli są wskazania do zastosowania antybiotykoterapii, to azytromycyna może być stosowana u osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, w tym z czynną chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Zgodnie z dostępną literaturą azytromycyna stosowana jest m.in. w biegunkach podróżnych u osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Powinna wpłynąć na zmniejszenie ewentualnych występujących objawów biegunkowych.

1

Edyta (anonim, 37.248.157.) 2 miesiące temu

Tak wiem, rozumiem. Chodzi mi tylko o to czy ten antybiotyk z grupy azotrymycyna np. Azitrolek można zastosować przy nieswoistym zapaleniu jelit - Crohn?
W tym momencie muszę mieć antybiotyk w postaci zawiesiny a wszystkie inne np. Metronidazol czy Cipronex mają postać tabletek. Azotrymycynę w zawiesinie już kiedyś brałam na inną jednostkę chorobową i bardzo mi pomógł. Chodzi mi jednak teraz o to czy w ogóle może być zastosowany w przypadku czynnej postaci Crohna? Czy na to pomoże konkretnie na tą chorobę?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 miesiące temu

Do @ Edyta:

Występowanie nieswoistego zapalenia jelit nie stanowi przeciwwskazania do zastosowania antybiotyku zawierającego azytromycynę.

Lekarz prowadzący oceni zasadność zalecenia zastosowania antybiotyku.

Azytromycyna stosowana jest m.in. w zakażeniach dolnych i górnych dróg oddechowych, ostrym zapaleniu ucha środkowego, zakażeniach skóry.

Przesyłam przykładowy opis leku zawierającego azytromycynę:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/75418/sumamed-tabletki-powlekane/apteki

1

Edyta (anonim, 37.248.157.) 2 miesiące temu

Czy w czynnej postaci nieswoistego zapalenia jelit można zastosować antybiotyk z grupy azotrymycyna?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

8 miesięcy temu

Do @Weronika:
Według opisu producenta tabletki leku Salofalk są okrągłe, matowe, o gładkiej powierzchni. Niestety nie podano ich wielkości.

1

Weronika (anonim, 37.248.158.) 8 miesięcy temu

Czy tabletki Saloflak są trudne do połknięcia? Jakie są duże?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

8 miesięcy temu

Do @Ewelina:

W przypadku, gdy stosowane środki powodują tylko chwilową poprawę zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zachęcam Panią do zapoznania się z naszym opracowaniem o zaparciach. Znajdzie Pani tam wskazówki dotyczące leczenia zaparć:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zaparcia-jak-z-nimi-walczyc

1

Ewelina (anonim, 5.172.236.) 8 miesięcy temu

Mam chroniczne zaparcia. Biorę Duspatalin retard i Duphalac, ale to pomaga tylko w niewielkim stopniu.
Poza tym mama uczulenie na makrogole. Co zrobić aby zaparcia przestały mi dokuczać?

5

Natalia (anonim, 37.248.156.) 10 miesięcy temu

Dziękuję:)

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

10 miesięcy temu

W przypadku, gdy ma Pani uczulenie na makrogole to oczywiście nie należy ich stosować.

Pikopil stymuluje ruchy jelita. Może to spowodować nasilenie objawów bólu brzucha:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/93852/pikopil-krople/ulotka/236341

Natomiast Duphalac zmiękcza stolec i ułatwia jego przemieszczanie w jelitach: https://www.gdziepolek.pl/produkty/25616/duphalac-plyn/ulotka/62875

Zastosowanie preparatu Duphalac nie powinno nasilać bólów w brzucha. W przypadku, gdyby takie wystąpiły zaleca się zmniejszenie dawki.

Określenie, który preparat byłby dla Pani bardziej odpowiedni wymaga uzyskania dalszych wyników badań. Po przeprowadzeniu dalszych badań prawdopodobnie zostanie określone, którego dokładnie odcinka dotyczy zapalenie. W przypadku, gdy będzie to końcowy odcinek jelita cienkiego to być może będzie to Asamax, a w przypadku, gdy wcześniejsze odcinki to być może Salofalk. Przy czym tak jak wspomniałam, ostateczną decyzję podejmie lekarz po określeniu, którego odcinka jelita dotyczy zapalenie.

1

Natalia (anonim, 37.248.158.) 10 miesięcy temu

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Proszę o informacje jakim lekiem na zaparcia mogę zastąpić medykamenty z makrogolami = mam na nie uczulenie: bardzo wymiotuję i wychodzi mi wysypka po przyjęciu tycg leków np. Forlax, Dicopec, DulcoSoft, Moxalole, Duphagon.
Czy mogę np. zażyć Pikopil lub Duphalac?

Który lek według Pani bardziej pomoże w zapaleniu jelita cienkiego: Asamax czy Salofalk? Czy Asamax i Salofalk znajduje również zastosowanie w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita cienkiego?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

10 miesięcy temu

Najczęściej nieswoiste zapalenia jelit wiążą się z biegunką. Niestety nie znalazłam typu nieswoistego zapalenia jelit przebiegającego z zaparciami.

Jednakże opisane niżej postępowanie, powinno przynieść ulgę w zaparciach. Zmiana diety, aktywność ruchowa oraz wprowadzenie regulujących pracę przewodu pokarmowego preparatów z blonnikiem oraz makrogolami powinny ułatwić zachowanie regularności wypróżnień. Z opisanego przypadku, wynika, że w prawdopodobnie w jelitach występują również zaburzenia flory jelitowej (skoro ulgę przynoszą antybiotyki) oraz stan zapalny (dolegliwości łagodzi Nimesil). Może Pani zastosować dodatkowo probiotyki polecane w stanach zapalnych jelit, jak np.
Vivomixx (https://www.gdziepolek.pl/produkty/89924/vivomixx-proszek-do-wytworzenia-zawiesiny/apteki/w-polsce) Niezbędne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki (jak np. kolonoskopia) w celu konretnego zdiagnozowania jednostki chorobowej. Dopiero wtedy możliwe jest ocenienie, który zalecany schemat leczenia powinien być dla Pani odpowiedni.

Natomiast odnosząc się do kwestii preparatu Asamax. W leku Asamax substancją czynną jest mesalazyna. Mesalazyna wykazuje bezpośrednie działanie przeciwzapalne w miejscu objętym stanem zapalnym. Z preparatu Asamax mesalazyna wchłania się w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego: https://www.gdziepolek.pl/produkty/7585/asamax-500-tabletki-tabletki/ulotka/87150

Z mesalazyną dostępny jest również preparat Salofalk. W tym przypadku wykazuje on działania na stan zapalny w dowolnym odcinku jelit (ze względu na zastosowane substancje pomocnicze): https://www.gdziepolek.pl/produkty/68637/salofalk-500-tabletki-tabletki/ulotka/4480

Nie wskazano, aby zaparcia stanowiły przeciwwskazanie do wymienionych preparatów. Wykazują one miejscowe działanie przeciwzapalne, a nie przeciwbiegunkowe.

Odnosząc się do podwyższonego poziomu kalprotektyny w kale to może on wynikać z m.in. choroby Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, celiakii, nawracających zakażeń Clostridium difficile. Pełna ocena przyczyn podwyższonych wyników wymaga poszerzenia diagnostyki.

Zalecane preparaty w nieswoistych zapaleniach jelit (jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) opisano w artykułach: https://www.gdziepolek.pl/kategorie/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego https://www.gdziepolek.pl/kategorie/choroba-crohna

Natalia (anonim, 37.248.157.) 10 miesięcy temu

Nie mam na myśli zespołu jelita drażliwego. Lekarz podejrzewa zapalenie jelita cienkiego.
Mam bardzo silne bóle brzucha, które często wybudzają mnie w nocy, czasem mam także stan podgorączkowy lub nawet ponad 38 stopni C. Ale tym dolegliwością towarzyszą zaparcia a nie biegunka tak jak ma to miejsce w zapaleniu jelit, więc zastanawiam się czy jest to możliwe? Pomagają tylko antybiotyki typu: Bactrim, Metronidazol, Cipropol. Przy silnym bólu brzucha Nimesil. Mam znacznie podwyższony poziom kalprotektyny w kale. Lekarz podejrzewa zapalenie jelita cienkiego lub wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego. Jestem w trakcie diagnostyki. Z tego co czytam w Internecie na zapalenie jelit stosuje się np. mesalazynę czyli np. Asamax, ale ja nie mam biegunek tylko uporczywe zaparcia. Czy zatem Asamax też może mieć zastosowanie w zapaleniu jelit przebiegających z zaparciami? Czy zapalenie jelit może mieć postać zaparciową?

W związku z tym co wspomniałam chciałabym zapytać czy w Polsce są w ogóle dostępne leki na zapalenie jelita cienkiego/lub/wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego? Jeśli tak, proszę o podanie ich nazw.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

10 miesięcy temu

Którą konkretnie chorobę ma Pani na myśli? W przypadku, gdy pytanie dotyczy zespołu jelita drażliwego z przeważającymi zaparciami, proszę czytać dalej.

Zgodnie z dostępnymi publikacjami naukowymi oraz obowiązującymi wytycznymi w leczeniu zespołu jelita drażliwego z dominującym zaparciem (typ IBS-C) zaleca się stosowanie błonnika rozpuszczalnego (jak np. babka jajowata). Zaleca się również ograniczenie stosowania preparatów wywołujących niekorzystne objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak np. cebula czy czosnek. W łagodzeniu zaparć poleca się stosowanie makrogoli, jak np. dostępne bez recepty w aptekach internetowych i stacjonarnych preparaty m.in.:
- Forlax: https://www.gdziepolek.pl/produkty/30975/forlax-10-g-proszek-do-wytworzenia-plynu/apteka-internetowa https://www.gdziepolek.pl/produkty/30975/forlax-10-g-proszek-do-wytworzenia-plynu/apteki/w-polsce - Xenna Balance: https://www.gdziepolek.pl/produkty/84600/xenna-balance-proszek-do-wytworzenia-plynu/apteka-internetowa https://www.gdziepolek.pl/produkty/84600/xenna-balance-proszek-do-wytworzenia-plynu/apteki/w-polsce

Nowymi preparatami, niedostępnymi jeszcze w Polsce, o udokumentowanej skuteczności w ciężkich przebiegach choroby z przeważającymi zaparciami, są lubiproston, linaklotyd, plekanatyd.

Natomiast powszechnie stosuje się preparaty rozkurczowe, m.in. z drotaweryną, jak np. No-Spa (https://www.gdziepolek.pl/produkty/54554/no-spa-tabletki/apteka-internetowa) czy też z hioscyną jak np. Buscopan (https://www.gdziepolek.pl/produkty/14198/buscopan-tabletki-powlekane/apteka-internetowa). W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie również preparatów z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych czy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Ich zastosowanie uzależnione jest od reakcji pacjenta na wcześniej wprowadzone leczenie.

od 16,99 zł

20 torebek 10,167 grama

od 14,98 zł

14 saszetek

od 5,00 zł

10 tabletek dojelitowych

od 25,90 zł

6 sztuk

od 18,59 zł

20 torebek 13,81 grama

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.