← powrót do głównej strony opinii i pytań

Bogdan (anonim, 89.64.58.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Czy możliwe jest wydanie preparatu Protopic o stężeniu 0,03%, jeśli lekarz przepisał na recepcie Protopic 0,1%?

czy na receptę protopic 0,1%, jeżeli takiego nie ma, dostanę 0,03% ?

Zauważyliśmy, że maść Protopic 0,1% oraz 0,03% w opakowaniach 30 g powoli wraca do aptek:
Ich dostępność można śledzić pod tym linkiem:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-polsce?pvId=106198
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-polsce?pvId=104771

Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez nas w dniu dzisiejszym od lokalnego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, Protopic 0,1% oraz Protopic 0,03% w opakowaniach po 30 g mają pojawić się w hurtowniach od 15 lipca 2019 roku, natomiast Protopic 0,1% i 0,03% w opakowaniach po 10 g za miesiąc, czyli około połowy sierpnia.

Jak informuje podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leku Protopic na rynku polskim, firma LEO Pharma Sp. z o.o., aktualne problemy z dostępnością preparatu są spowodowane problemami logistycznymi po stronie producenta. Najbliższe dostawy leku planowane są jeszcze w czerwcu, dotyczy to opakowań 30-gramowych maści. Protopic 0,1% 30 g ma pojawić się w hurtowniach pomiędzy 20 a 30 czerwca, natomiast Protopic 0,03% 30 g pomiędzy 27 czerwca 7 lipca 2019. Można więc w tych terminach śledzić dostępność Protopic na naszej stronie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-warszawie?pvId=104771
lub pytać w aptekach o możliwość zamówienia leku w hurtowni.

Terminy dostaw opakowań 10-gramowych mają zostać podane w drugiej połowie czerwca. Gdy tylko uzyskamy dokładniejsze informacje na ten temat, również zamieścimy je na forum.

Podmiot odpowiedzialny przeprasza za zaistniałą sytuację i zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by przywrócić dostawy leku we wszystkich stężeniach i wielkościach opakowań.

Preparat Protopic zawiera jako substancję czynną takrolimus i przeznaczony jest do leczenia umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry.

Na wstępie pragnę poinformować, że preparat Protopic 0,1% 30 g powoli wraca do aptek, co potwierdzają nasze statystyki:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/statystyki/104771

Na terenie Warszawy Protopic 0,1% w opakowaniu 30 g dostępny jest w 32% aptek zintegrowanych z naszym systemem. Poniżej podaję link do strony z dostępnością:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-warszawie

Jeśli chodzi o wydanie maści o stężeniu 0,03% na podstawie recepty, na której przepisano lek o stężeniu 0,1%, sytuacja jest nieco skomplikowana.
Zgodnie z ustawą o refundacji leków farmaceuta może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie, jeżeli dawka ta stanowi wielokrotność dawki, w której produkt leczniczy jest wydawany. W przypadku preparatu Protopic stężenie 0,1% nie jest wielokrotnością 0,03%. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cytowana ustawa dotyczy leków refundowanych, a preparat Protopic do nich nie należy.

Z pewnością przed ewentualnym zastosowaniem leku o niższym stężeniu substancji czynnej konieczna jest konsultacja z lekarzem, w celu ewentualnej zmiany sposobu dawkowania preparatu. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, najlepiej byłoby poprosić o nową receptę. Jeśli nie jest to możliwe, należy skontaktować się telefonicznie z apteką, w której dokona Pan rezerwacji i dopytać czy będzie możliwość zrealizowania tak wypisanej recepty, biorąc pod uwagę problemy z dostępnością preparaty Protopic 0,1%. Ewentualną decyzję o wydaniu leku podejmuje w tym przypadku farmaceuta.

Zachęcam również do zapoznania się z treścią artykułów, które mogą Pana zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-doroslych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki-na-atopowe-zapalenie-skory