← powrót do głównej strony opinii i pytań

Bogdan (anonim, 89.64.58.)
około 8 dni temu, Warszawa

Czy możliwe jest wydanie preparatu Protopic o stężeniu 0,03%, jeśli lekarz przepisał na recepcie Protopic 0,1%?

czy na receptę protopic 0,1%, jeżeli takiego nie ma, dostanę 0,03% ?

Preparat Protopic zawiera jako substancję czynną takrolimus i przeznaczony jest do leczenia umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry.

Na wstępie pragnę poinformować, że preparat Protopic 0,1% 30 g powoli wraca do aptek, co potwierdzają nasze statystyki:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/statystyki/104771

Na terenie Warszawy Protopic 0,1% w opakowaniu 30 g dostępny jest w 32% aptek zintegrowanych z naszym systemem. Poniżej podaję link do strony z dostępnością:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-warszawie

Jeśli chodzi o wydanie maści o stężeniu 0,03% na podstawie recepty, na której przepisano lek o stężeniu 0,1%, sytuacja jest nieco skomplikowana.
Zgodnie z ustawą o refundacji leków farmaceuta może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie, jeżeli dawka ta stanowi wielokrotność dawki, w której produkt leczniczy jest wydawany. W przypadku preparatu Protopic stężenie 0,1% nie jest wielokrotnością 0,03%. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cytowana ustawa dotyczy leków refundowanych, a preparat Protopic do nich nie należy.

Z pewnością przed ewentualnym zastosowaniem leku o niższym stężeniu substancji czynnej konieczna jest konsultacja z lekarzem, w celu ewentualnej zmiany sposobu dawkowania preparatu. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, najlepiej byłoby poprosić o nową receptę. Jeśli nie jest to możliwe, należy skontaktować się telefonicznie z apteką, w której dokona Pan rezerwacji i dopytać czy będzie możliwość zrealizowania tak wypisanej recepty, biorąc pod uwagę problemy z dostępnością preparaty Protopic 0,1%. Ewentualną decyzję o wydaniu leku podejmuje w tym przypadku farmaceuta.

Zachęcam również do zapoznania się z treścią artykułów, które mogą Pana zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-doroslych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki-na-atopowe-zapalenie-skory