← powrót do głównej strony opinii i pytań

Anna (anonim, 83.28.173.)
około 8 miesięcy temu, Białystok

Czy lek Momester jest przeciwwskazany w padaczce?

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące leku Momester, zleconego mojej 5- letniej córeczce. Dziecko jest w trakcie diagnostyki padaczki. Czy zastosowanie tego leku nie może mieć negatywnych skutków w tej sytuacji?

Lek Momester zawiera substancję leczniczą z grupy sterydów o nazwie furonian mometazonu. Jest on stosowany u dzieci w leczeniu objawów sezonowego lub alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Producent nie informuje, żeby padaczka była przeciwwskazaniem do stosowania tego sprayu lub mógł on powodować albo nasilać objawy padaczkowe. Co więcej, warto podkreślić, że po podaniu do nosa tego leku, mniej jak 1% z podanej dawki przenika do organizmu. W związku z tym, jeśli substancja lecznicza zawarta w Momestrze miałaby jakiś wpływ na objawy padaczki, to jest małe prawdopodobieństwo, żeby 1/100 z podanej dawki mogła okazać się wciąż niebezpieczna.

Na pewno stosując lek należy pamiętać aby przed użyciem go wstrząsnąć i nie podawać go na przegrodę nosową. Lek swoją pełną aktywność wykaże po kilku dniach regularnego stosowania. Po 2 miesiącach od pierwszego użycia należy niewykorzystaną część preparatu (jeśli taka pozostał) zutylizować w odpowiednim pojemniku np. w aptece.

Więcej na temat zapalenia zatok oraz alergii w linkach poniżej

https://www.gdziepolek.pl/tematy/skuteczne-sposoby-na-zapalenie-zatok
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-alergie