Cylonka (anonim, 79.189.203.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy można łączyć leki Sertranorm, Telmizek i Sympramol?

Witam. Lekarz zmienił mi lek na nadciśnienie z Vivace 10 mg na dobę na Telmizek 80 mg raz na bobę. Ponadto od 12 kwietnia tego roku zaczęłam brać Sertranorm 50 mg ale z uwagi ,że on od razu nie działa wieczorem biorę Sympramol 50mg na wyciszenie, uspokojenie. Nadmieniam, że miałam zawał mięśnia sercowego w marcu 2019r. Obecnie wieczorem ciśnienie tentnicze wzrasta do 165/82 . Proszę o odpowiedź i dziękuję.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Sertralina - składnik aktywny leku Sertranorm - będący jednym z leków przeciwdepresyjnych jest inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny SSRI.

Pramolan jest natomiast trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym, zawierającym opipramol, działającym przeciwlękowo i uspokajająco. Ułatwia zasypianie, znosi stany przygnębienia i poprawia samopoczucie.

Jednoczesne leczenie inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, do których należy Sertranorm i opipramolem może prowadzić do wpływu tych leków na układ serotoninergiczny - poziom serotoniny (neuroprzekaźnika w mózgu) gwałtownie się zwiększa, prowadząc do wystąpienia zespołu serotoninowego.

Opublikowano kilka opisów przypadków potwierdzających możliwość wystąpienia zespołu serotoninergicznego u osób leczonych sertraliną i opipramolem.

Niektóre z objawów zespołu serotoninowego to gorączka, pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, biegunka, (niekontrolowane) skurcze mięśni, dreszcze, wzmożenie odruchów, niepokój, zmiany nastroju, utrata przytomności. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia razem kilku z wymienionych objawów.

Stosowanie sertraliny w małych dawkach łącznie z lekiem Sympramol w standardowych dawkach jest zwykle bezpieczne, jednak należy obserwować swój organizm i skonsultować się z lekarzem w razie ich wystąpienia: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-przyjmowanie-kilku-lekow-jednoczesnie-jest-bezpieczne

Jest to jednak w większości kwestia indywidualnej tolerancji takiego połączenia przez pacjenta.

Cylonka (anonim, 79.189.203.)
około miesiąca temu

Przepraszam moje pytanie czy można te leki razem łączyć?

Proszę o zadanie pytania, wtedy będziemy mogli odpowiedzieć.