Mira (anonim, 178.142.175.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy jest szansa na kupno leku Spasmobamat w Polsce?

Witam czy jest szansa kupna leku spasmobamat na terenie Polski

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Żadna z aptek zintegrowanych z GdziePoLek nie ma na stanie leku Spasmobamat, według lekospisu ten produkt nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/73974/spasmobamat-tabletki/apteki

W aptekach nie ma także innych leków z meprobamatem:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/meprobamate

W 2012 roku Europejska Agencja Leków wydała decyzję o zawieszeniu pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla wszystkich leków zawierających meprobamat. Oznacza to, że w Polsce, krajach UE (ale także w UK) te leki nie są dostępne.

Według uzasadnienia: "Komitet zwrócił uwagę, że istnieje ryzyko poważnych i potencjalnie śmiertelnych działań niepożądanych u pacjentów stosujących leki zawierające meprobamat w normalnych warunkach stosowania, w tym śpiączki. Komitet uznał, że z uwagi na niebezpieczeństwo niezamierzonego przedawkowania z powodu małej różnicy pomiędzy dawką leczniczą ą dawka szkodliwą dla pacjentów, w tym pacjentów w podeszłym wieku, ryzyko to jest jeszcze bardziej zwiększone. Komitet zwrócił także uwagę, że niektórzy pacjenci mogą uzależnić się od leku, co prowadzi do poważnych działań niepożądanych, jeśli po dłuższym okresie stosowania leczenie zostanie nagle przerwane. Ponadto CHMP uznał, że dane potwierdzające korzystny wpływ meprobamatu są ograniczone".