Iwonna (anonim, 31.183.159.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Czy to bardzo zły pomysł, aby zmienić Dutilox na Bioxetin?

Witam. Mam ważne dla mnie pytanie. Mam przepisany lek Dutilox. Biorę w dawce 60 mg. Mam depresję i ból neuropatycznych. Niestety zauważyłam, że zaczęłam przybierać na wadze i bardzo źle się z tym czuję. Mam 66 lat i całe życie byłam bardzo szczupła. Teraz za ciasne są wszystkie moje ubrania. Wcześniej brałam lek Bioxetin i nie było takich skutków ubocznych.
Jaka jest znacząca różnica między lekiem Duloksetyna i Bioxetin. Chcę wrócić do zazywania Bioxetin. Czy to jest bardzo zły pomysł? Mam utrudniony kontakt z psychiatrą. Proszę bardzo o odpowiedź.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Bez konsultacji z psychiatrą nie może Pani samodzielnie przerwać terapii lekiem Dutilox i wrócić do leku Bioxetin. Oba leki mają różny skład substancji czynnych. Wprawdzie oba mają wskazania w depresji, ale tylko Dutilox posiada wskazanie również w terapii bólu neuropatycznego. Fluoksetyna, składnik aktywny leku Bioxetin wpływa jedynie na zwiększenie stężenia serotoniny, duloksetyna to związek czynny, który zwiększa stężenia zarówno serotoniny, jak i noradrenaliny w układzie nerwowym.

Rozumiem, że zaobserwowane działanie niepożądane jest dla Pani uciążliwe, być może nawet nie do zaakceptowania. Natomiast nie jest to skutek uboczny zagrażający życiu czy zdrowiu - trzeba poczekać na kolejną wizytę u swojego lekarza lub jeśli nie chce Pani czekać - poszukać konsultacji z innym psychiatrą. W przypadku psychiatrii wyjątkowo dobrze sprawdzić się może teleporada:
https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie

Nie więcej niż 1 na 10 osób doświadcza zmniejszenia masy ciała podczas terapii lekiem Dutilox, a nie więcej niż 1 na 100 - zwiększenia. Spadek masy ciała jest więc bardziej prawdopodobny, statystycznie rzadziej może wystąpić tycie. Warto przyjrzeć się wszystkim aspektom stylu życia, które mogą wpływać na to, że obecnie Pani przybiera na wadze.

Załączam informację o potrzebie i znaczeniu zgłaszania działań niepożądanych:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane