← powrót do głównej strony opinii i pytań

Noemi (anonim, 89.76.244.)

Bóle głowy!!!

Od klilku tygodni mam bardzi stresujący czas w pracy i pojawiły się silne bóle głowy, zastanawiam się czy może być to związane z pracą???? wcześnie nie miałam takich problemów, ból głównie u podstawy czaszki, i to taki że zwykłe leki na ból głowy nie pomagają :/
są jakieś inne sposoby?

Witam,
stan wzmożonego obciążenia psychicznego, zmęczenie, napięcie, stres, niewyspanie, odgrywają ogromną rolę w dolegliwościach ze strony OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego) - w tym często stanowią przyczynę bólu głowy.

W klasyfikacji oraz ocenie bólu głowy ważne jest, aby na początku odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z bólem pierwotnym ( np. napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy, migreny), czy z bólem wtórym (np. urazy głowy, zaburzenia naczyniowe w obrębie czaszki, uszkodzenia OUN). Ból wtórny jest często objawem poważnych schorzeń, dlatego w takim przypadku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Z Pani opisu mogę przypuszczać, że chodzi o ból tzw. napięciowy.
Występuje najczęściej w okresach wzmożonego stresu i napięcia.
Charakterystycznym objawem jest tępy ból obustronny w okolicy czołowej lub potylicznej. Często opisywany jest jako ucisk, bądź "opasanie taśmą". Ból narasta stopniowo i może trwać kilka dni lub dłużej. Znaczna część pacjentów skarży się, że popularne leki OTC nie są skuteczne w łagodzeniu tej dolegliwości ( wskazuje się na większą skuteczność ibuprofenu nad paracetamolem).

Nie będę odkrywcza mówiąc, że najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie stresu, a idealnym antidotum okazał by się odpoczynek. Zdaję sobie jednak sprawę, ze najczęściej jest to niemożliwe.

Z preparatów dostępnych bez recepty poleciłabym leki, które stanowią połączenie paracetamolu wraz z ibuprofenem (np. Metafen). W razie bardzo silnego bólu można zastosować preparaty złożone zawierające w swoim składzie kodeinę
(np. Solpadeina, Nurofen Plus). Nie należy jednak tych leków nadużywać.
Pomocne może okazać się stosowanie Amolu (należy ostrożnie wcierać niewielką ilość płynu w okolice skroni), bądź plastrów chłodzących (np. Apap Ice).
W celu złagodzenia stresu poleciłabym lek Sedatif PC ( jest bezpiecznym lekiem nie powodującym senności), bądź suplement diety Rhodiola (działa adaptogennie, łagodzi stres). Gdyby ból głowy utrudniał zasypianie można zastosować Apap noc, który zawiera w składzie substancję nasenną ( nie należy jednak jednocześnie brać innych leków zawierających w swoim składzie substancje przeciwbólowe, szczególnie paracetamol).

Życzę dużo odpoczynku.
Pozdrawiam,

Ostatnio aktywni specjaliści:

Agnieszka Soroko, mgr farm.
farmaceuta
ostatnio około 23 godzin temu
Katarzyna Mądrzak, mgr farm.
farmaceuta, redaktor
Marta Niemczyk
administrator
Maciej Jakubczyk
administrator
Dina Dąbrowska
administrator
Ewa Leszczyńska, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Ostatnie pytania:

Malarone, a wydolność?
Kenia2tygodnie, wczoraj

Diohespan, a osteoporoza?
Anitt, wczoraj

Vessel Due F, a cholesterol?
Bożenaa, wczoraj

Pytanie o Metformax
Urszula Zielińska, wczoraj

Antykoncepcja
Aniax, wczoraj

Desmoxan i prestarium można łączyć?
Patison312, około 2 dni temu

Lipanthyl + Tritace?
Miłosz, około 2 dni temu

Pytanie
Paula, około 2 dni temu

Kalipoz w ciąży?
Ola_M, około 2 dni temu

Jardiance
MarysiaH, około 2 dni temu