← powrót do głównej strony opinii i pytań

Noemi (anonim, 89.76.244.)

Bóle głowy!!!

Od klilku tygodni mam bardzi stresujący czas w pracy i pojawiły się silne bóle głowy, zastanawiam się czy może być to związane z pracą???? wcześnie nie miałam takich problemów, ból głównie u podstawy czaszki, i to taki że zwykłe leki na ból głowy nie pomagają :/
są jakieś inne sposoby?

Witam,
stan wzmożonego obciążenia psychicznego, zmęczenie, napięcie, stres, niewyspanie, odgrywają ogromną rolę w dolegliwościach ze strony OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego) - w tym często stanowią przyczynę bólu głowy.

W klasyfikacji oraz ocenie bólu głowy ważne jest, aby na początku odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z bólem pierwotnym ( np. napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy, migreny), czy z bólem wtórym (np. urazy głowy, zaburzenia naczyniowe w obrębie czaszki, uszkodzenia OUN). Ból wtórny jest często objawem poważnych schorzeń, dlatego w takim przypadku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Z Pani opisu mogę przypuszczać, że chodzi o ból tzw. napięciowy.
Występuje najczęściej w okresach wzmożonego stresu i napięcia.
Charakterystycznym objawem jest tępy ból obustronny w okolicy czołowej lub potylicznej. Często opisywany jest jako ucisk, bądź "opasanie taśmą". Ból narasta stopniowo i może trwać kilka dni lub dłużej. Znaczna część pacjentów skarży się, że popularne leki OTC nie są skuteczne w łagodzeniu tej dolegliwości ( wskazuje się na większą skuteczność ibuprofenu nad paracetamolem).

Nie będę odkrywcza mówiąc, że najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie stresu, a idealnym antidotum okazał by się odpoczynek. Zdaję sobie jednak sprawę, ze najczęściej jest to niemożliwe.

Z preparatów dostępnych bez recepty poleciłabym leki, które stanowią połączenie paracetamolu wraz z ibuprofenem (np. Metafen). W razie bardzo silnego bólu można zastosować preparaty złożone zawierające w swoim składzie kodeinę
(np. Solpadeina, Nurofen Plus). Nie należy jednak tych leków nadużywać.
Pomocne może okazać się stosowanie Amolu (należy ostrożnie wcierać niewielką ilość płynu w okolice skroni), bądź plastrów chłodzących (np. Apap Ice).
W celu złagodzenia stresu poleciłabym lek Sedatif PC ( jest bezpiecznym lekiem nie powodującym senności), bądź suplement diety Rhodiola (działa adaptogennie, łagodzi stres). Gdyby ból głowy utrudniał zasypianie można zastosować Apap noc, który zawiera w składzie substancję nasenną ( nie należy jednak jednocześnie brać innych leków zawierających w swoim składzie substancje przeciwbólowe, szczególnie paracetamol).

Życzę dużo odpoczynku.
Pozdrawiam,

Ostatnio aktywni specjaliści:

Olga Sierpniowska, mgr farm.
farmaceuta, redaktor
ostatni post około 11 godzin temu
Agnieszka Soroko, mgr farm.
farmaceuta, redaktor
ostatni post około 13 godzin temu
Katarzyna Mądrzak, mgr farm.
farmaceuta, redaktor
ostatni post około 16 godzin temu
Dina Dąbrowska
administrator
ostatni post około 18 godzin temu
Maciej Jakubczyk
administrator
GdziePoLek.pl Admin
administrator

Ostatnie pytania:

Vigrax
Sobiepan, około 9 godzin temu

Alortia 100 + 5 szukam
nadcisnienie, około 15 godzin temu

Jak długo
Kinia, około 15 godzin temu

primacor i substancja aktywna
mama, około 16 godzin temu

MARIA GAVRONOVA ZILINA,SLOVENSKO
mariaga@chello.sk, około 19 godzin temu

Jakie skutki uboczne macie po stosowanie struktum 500
Kinia, wczoraj

Jakie objawy uboczne macie po stosowaniu struktum 500
Kinia, wczoraj

Vesil duo
Dzidekpl@o2, wczoraj

DESLODYNA
Tania, wczoraj

przeziębienie czy grypa?
Helga, wczoraj