Kasia (anonim, 188.146.186.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

Czy lek Fraxiparine w postaci iniekcji można zastąpić tabletkami?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 9 miesięcy temu

Lek Fraxiparine jest stosowany wyłącznie z zalecenia lekarza. Substancją czynną leku jest nadroparyna - heparyna drobnocząsteczkowa, podawana przezskórnie. Nie można stosować heparyny doustnie, ponieważ nie wchłania się ona z przewodu pokarmowego.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/31189/fraxiparine-iniekcja

Wskazaniem do stosowania wyżej wymienionego leku jest profilaktyka chorób zakrzepowych, leczenie zakrzepicy, dławica piersiowa, zawał serca lub hemodializa. Heparyny drobnocząsteczkowe stosuje się również przewlekle u kobiet w ciąży, u których istnieją wskazania do przewlekłej antykoagulacji.

Reasumując, należy porozmawiać z lekarzem na temat zmiany leczenia.

W grupie leków przeciwzakrzepowych znajdują się także substancje, które podawane są doustnie. Jednak nie wszystkie wskazane są u poszczególnych pacjentów. Załączam nasz przewodnik po lekach przeciwzakrzepowych.
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przewodnik-po-lekach-przeciwzakrzepowych

Dla przykładu w profilaktyce zakrzepowej u kobiet w ciąży stosuje się heparyny drobnocząsteczkowe, ponieważ nie przechodzą one przez łożysko i nie powodują wad rozwojowych. Acenokumarol i warfaryna przechodzą przez łożysko, zaś rywaroksaban, apiksaban, dabigatran, fondaparynuks nie są zalecane w okresie ciąży.

To lekarz podejmuje decyzję o leczeniu. Kieruje się swoją najlepszą wiedzą. Zachęcam zatem do rozmowy z lekarzem na temat zmiany leczenia i powodów, dla których nie chce Pani stosować leku Fraxiparine.