Wynagrodzenia lekarzy rezydentów po podpisaniu porozumienia

Lekarzom udało się porozumieć z Ministrem Zdrowia. Porozumienie obejmuje wiele postulatów, ale czy jest sukcesem jeśli chodzi o same wynagrodzenia lekarzy? Zaktualizowaliśmy wykres pokazujący położenie ekonomiczne lekarzy w stosunku do średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.

Kiedy parę miesięcy temu spytaliśmy Polaków, ile powinni zarabiać młodzi lekarze, ich średnia odpowiedź wyniosła 111% średniej krajowej.

Porozumienie Rezydentów właśnie podpisało ustalenia z Ministrem Zdrowia.

Wynagrodzenie podstawowe w pierwszych dwóch latach specjalizacji ma wynieść 4000 lub 4700 zł (w zależności od tego czy specjalizacja jest na liście deficytowych), a potem 4500 i 5300 zł.

Dodatkowo, lekarz może otrzymać odpowiednio 600 i 700 zł jeśli zobowiąże się do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji.

Jak ostatecznie porównuje się to do średniej krajowej?

Linie oznaczają odpowiednio najwyższe i najniższe możliwe wynagrodzenia lekarzy rezydentów, oraz średnią, obliczoną przy założeniach, że 40% lekarzy zdobywa specjalizację w dziedzinach priorytetowych oraz 40% z rezydentów jest na pierwszych dwóch latach specjalizacji.

Źródło: GdziePoLek

Na pierwszy rzut oka, porozumienie wydaje się być dla lekarzy sukcesem.

Przy okazji dziękujemy wszystkim lekarzom, którzy pomogli nam aktualizować mapę szpitali w trakcie trwania akcji opt-out.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Młodzi lekarze i farmaceuci gotowi do współpracy

W związku z głodówką rezydentów, która przekształciła się w protest zawodów medycznych, narodziła się szansa na zjednoczenie wielu grup zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. To, co w wielu krajach zachodnich jest codziennością – czyli holistyczne podejście do pacjenta zakładające wspólną pracę całego zespołu medyków, w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy możliwa jest zmiana, która podniosłaby jakość usług medycznych oraz poprawiła gospodarowanie czasem i pieniędzmi w szpitalach?

Czy farmaceuci poprą protestujących lekarzy?

System ochrony zdrowia w Polsce od lat jest relatywnie niedoinwestowany w porównaniu do innych krajów. Trudno rozmawiać o poprawie jakości i innowacjach cyfrowych, jeśli podstawowe elementy nie są zabezpieczone, w tym godne wynagrodzenia personelu medycznego. O zmianę sytuacji upomnieli się lekarze, a zasięg rozpoczętego przez nich protestu przekroczył oczekiwania i uzyskał poparcie innych zawodów medycznych. Czy postulaty nie powinny uzyskać mocniejszego poparcia farmaceutów?

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Czy farmacja zagraża środowisku naturalnemu?

Głównym i nadrzędnym celem produkcji oraz stosowania leków jest ochrona i poprawa zdrowia pacjentów. Równocześnie jednak procesy te zagrażają środowisku naturalnemu, a w ten sposób mogą wpływać negatywnie na zdrowie - taki paradoks. Co więcej, to nie tylko firmy farmaceutyczne są źródłem zanieczyszczeń, ale również my sami - pacjenci. Żeby zacząć działać - musimy przyjrzeć się temu, co najbardziej zagraża środowisku ze strony farmacji.

Medyczna marihuana - sytuacja pacjentów po ponad 3 latach od legalizacji

Po ponad 3 latach od legalizacji medycznej marihuany w Polsce i 2 latach od wprowadzenia na rynek pierwszego surowca, sprawdzamy jak wygląda obecnie sytuacja dostępu do leczenia suszem konopi medycznych w Polsce. Rozmawiamy z dyrektorami firm zajmujących się produkcją suszu, z lekarzem medycyny bólu i farmaceutką na co dzień mającą styczność z surowcem w aptece.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?