Blog Gdzie po lek
Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule (musisz być zalogowany)

Wynagrodzenia lekarzy rezydentów po podpisaniu porozumienia

Lekarzom udało się porozumieć z Ministrem Zdrowia. Porozumienie obejmuje wiele postulatów, ale czy jest sukcesem jeśli chodzi o same wynagrodzenia lekarzy? Zaktualizowaliśmy wykres pokazujący położenie ekonomiczne lekarzy w stosunku do średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.

Kiedy parę miesięcy temu spytaliśmy Polaków, ile powinni zarabiać młodzi lekarze, ich średnia odpowiedź wyniosła 111% średniej krajowej.

Porozumienie Rezydentów właśnie podpisało ustalenia z Ministrem Zdrowia.

Wynagrodzenie podstawowe w pierwszych dwóch latach specjalizacji ma wynieść 4000 lub 4700 zł (w zależności od tego czy specjalizacja jest na liście deficytowych), a potem 4500 i 5300 zł.

Dodatkowo, lekarz może otrzymać odpowiednio 600 i 700 zł jeśli zobowiąże się do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji.

Jak ostatecznie porównuje się to do średniej krajowej?

Linie oznaczają odpowiednio najwyższe i najniższe możliwe wynagrodzenia lekarzy rezydentów, oraz średnią, obliczoną przy założeniach, że 40% lekarzy zdobywa specjalizację w dziedzinach priorytetowych oraz 40% z rezydentów jest na pierwszych dwóch latach specjalizacji.

Źródło: GdziePoLek

Na pierwszy rzut oka, porozumienie wydaje się być dla lekarzy sukcesem.

Przy okazji dziękujemy wszystkim lekarzom, którzy pomogli nam aktualizować mapę szpitali w trakcie trwania akcji opt-out.

Młodzi lekarze i farmaceuci gotowi do współpracy

W związku z głodówką rezydentów, która przekształciła się w protest zawodów medycznych, narodziła się szansa na zjednoczenie wielu grup zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. To, co w wielu krajach zachodnich jest codziennością – czyli holistyczne podejście do pacjenta zakładające wspólną pracę całego zespołu medyków, w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy możliwa jest zmiana, która podniosłaby jakość usług medycznych oraz poprawiła gospodarowanie czasem i pieniędzmi w szpitalach?

Co można robić po farmacji?

Niejeden student farmacji usłyszał kiedyś pytanie “Co tak właściwie będziesz robić po farmacji? Będziesz aptekarzem?” Społeczeństwo zna farmaceutów jedynie z wizyt w aptece. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość magistrów farmacji pełni rolę aptekarza. Praca oparta na kontakcie z pacjentem, mimo wielu trudności może dostarczać ogromnej satysfakcji, jednak nie jest to jedyna ścieżka rozwoju, którą może wybrać farmaceuta.