Jak łączy się medycynę naturalną z nowoczesną medycyną akademicką na Tajwanie?

Tajwan – kraj niezwykle gościnnych ludzi, smacznego jedzenia oraz... medycyny naturalnej. Jak farmacja kliniczna uzupełnia wiedzę lekarską, a medycyna chińska jest dopełnieniem medycyny konwencjonalnej? Sprawdź, czy połączenie tradycji z nowoczesnością w leczeniu chorych rzeczywiście działa.

Tajwan, czyli Republika Chińska

Nazwa, choć zaskakująca, to nie jest przypadkowa. Do dziś status polityczny Republiki Chińskiej (Tajwanu) nie jest ustalony, a wyspa choć niezależna, to nadal pozostaje w konflikcie z kontynentalną Chińską Republiką Ludową. Od początku wizyty, rzuca się w oczy gościnność tutejszej ludności, a „europejskość” staje się czymś ciekawym dla tamtejszych mieszkańców. Szczególnie widać to w miastach położonych dalej od stolicy – Tajpej.

Co wyróżnia Tajwan, to przede wszystkim kuchnia. Na lokalnych night market’ach można spotkać niecodzienne przekąski, jak świńskie uszy czy kacze głowy. Czym byłaby Azja bez fantastycznych owoców morza, ryżu, mango i herbaty? To wszystko było tylko miłym dodatkiem do prawdziwej gratki dla farmaceuty, jaką przeżyłem w tamtejszej aptece szpitalnej.

Jak powinna wyglądać współpraca farmaceuty i lekarza?

Kaohsiung Veterans General Hospital to ogromny szpital pośrodku prawie 3-milionowej metropolii. To tam miałem okazję przyglądać się, jak wygląda opieka nad pacjentem, gdy współpracują ze sobą reprezentanci wszystkich zawodów medycznych. Szpital, przychodnia i apteka szpitalna odwiedzana jest codziennie przez tysiące osób. Jej struktura została podzielona na 3 podjednostki, a w aptece pracuje ponad 60 farmaceutów.

Farmacja kliniczna – jaki jest udział farmaceuty w leczeniu pacjentów?

Dział farmacji klinicznej to zespół 15 farmaceutów, którzy codziennie pracują i analizują terapie zlecone przez lekarzy. W osobnym pomieszczeniu, które wyglądem przypomina biura warszawskich korporacji, każdy pracownik ma swoje biurko, komputer, a obok stoi niewielka biblioteczka. Każda z pracujących tu osób jest częścią zespołu medycznego danego oddziału. Codzienna praca farmaceuty zaczyna się od zapoznania z dokumentacją medyczną pacjentów, aby następnie udać się na oddział i wraz z lekarzami i pielęgniarkami dokonać obchodu. Lekarz zleca leczenie, a farmaceuta pełni rolę doradczą. Pomoc jest szczególnie przydatna, gdy pojawiają się interakcje, efekty uboczne lub należy skorygować dawkowanie. Podczas mojego pobytu miałem okazję dołączyć do zespołów oddziałów intensywnej terapii, geriatrii i pediatrii.

Zespoły medyczne na oddziałach szpitalnych

Aby zwiększyć efektywność współdziałania, dwa razy w miesiącu odbywa się spotkanie zespołu medycznego danego oddziału. Na przykładzie wybranych pacjentów, omawia się leczenie i ćwiczy wspólne działania. Podczas spotkania, w którym uczestniczyłem, byli obecni: lekarze 3 specjalności, emerytowany lekarz-doradca, dietetyk, osoba zajmująca się kwestiami socjalnymi, lekarz medycyny tradycyjnej, rezydenci, specjalista od chińskiej sztuki medytacji - Tai Chi, farmaceuta i psycholog.

Szpital na Tajwanie

Źródło: Kamil Okólski, GdziePoLek

Połączenie apteki szpitalnej i ogólnodostępnej

Najbardziej nietypowy oddział apteki szpitalnej - dział ambulatoryjny farmacji aptecznej - to miejsce nietypowe i zdecydowanie panuje tu najbardziej gorąca atmosfera. Dlaczego nietypowe? Nie można tu przyjść z ulicy, a na półkach nie znajdzie się leków bez recepty. Pacjent, który zasięgnął porady lekarskiej w przyszpitalnej przychodni, trafia tu z automatycznie przesłaną elektroniczną receptą. To miejsce jest połączeniem zarówno apteki szpitalnej, jak i ogólnodostępnej. Po wizycie u lekarza, pacjent idzie do szpitalnej kasy, gdzie dokonuje opłaty za wizytę i leki. Następnie otrzymuje numerek do kolejki, uprawniający go do odbioru lekarstw. Apteka obsługuje codziennie około 3000 pacjentów. Wyposażono ją w pomieszczenie do świadczenia opieki farmaceutycznej, gdzie lekarz może umówić pacjenta na konsultację z farmaceutą.

Szpital na Tajwanie

Źródło: Kamil Okólski, GdziePoLek

Czy na Tajwanie można odnaleźć podobieństwa do polskiej apteki szpitalnej?

Dział, który najbardziej zbliżony jest do polskiego wyobrażenia o aptece w szpitalu, to departament farmacji, który realizuje zamówienia na oddziały. Praca trwa tu przez całą dobę, bo do zapakowania jest kilkaset zleceń każdego dnia. Na Tajwanie obowiązujące przepisy zezwalają na dzielenie blistrów i stosowanie opakowań zbiorczych leków, dlatego pojedynczy pojemnik zawiera nawet kilka tysięcy tabletek. Zamówienia są kompletowane, a następnie dostarczane na odziały dwa razy na dobę – rano i popołudniu. Gdy lek potrzebny jest na cito, do specjalnego okienka przychodzi po niego pielęgniarka lub opiekunka medyczna. W ramach tego departamentu funkcjonuje również pracownia żywienia pozajelitowego, a także pomieszczenie, gdzie wykonuje się proszki dla dzieci lub pacjentów mających problemy z połykaniem. Co ciekawe, jest to jedyna wykonywana postać leku recepturowego. W innej części szpitala funkcjonuje pracowania leków onkologicznych.

Szpital na Tajwanie

Źródło: Kamil Okólski, GdziePoLek

Apteka z lekami naturalnymi

W innej części szpitala funkcjonuje apteka zajmująca się wyrobem leków naturalnych. O ile powszechnie stosowane leki są dość podobne, a ich nazwy i producenci, nie różnią się wiele od tych stosowanych w Europie, to na pierwszy rzut oka widać, że to tu medycyna naturalna wiedzie swój prym. W Tajwanie medycyna niekonwencjonalna ma się świetnie - śmiało funkcjonując obok tej akademickiej. Silne przywiązanie do tradycji powoduje, że lekarze chętnie przepisują pacjentom naturalne lekarstwa, a na półkach aptecznych widnieje tysiące surowców zielarskich. Swoje zastosowanie znajdują również owady i pewien gatunek jaszczurek. Tamtejsi farmaceuci wytwarzają przeróżne naturalne lekarstwa - proszki, odwary, syropy, mikstury i mieszanki. Najbardziej zaskakująca była dla mnie mieszanka, która nie tylko służyła jako przyprawa do mięsa, ale też pobudzała trawienie. Tajwańczycy przekonani są o mocy ziołolecznictwa i zalet akupunktury. Uważają, że w wielu przypadkach nie jest konieczne zastosowanie leków, a pomocy można szukać w ich naturalnych odpowiednikach.

Czy ochrona zdrowia na Tajwanie jest lepsza?

W porównaniu do Chin kontynentalnych, Tajwan wydaje się być niewielkim, ale świetnie funkcjonującym, nieformalnym państwem. W tym zaledwie 23-milionowym kraju zorganizowano dobrze funkcjonujący system ochrony zdrowia. Wiele cyfrowych rozwiązań wprowadzono już kilkanaście lat temu, co przyczyniło się do lepszego zorganizowania i porządku. Niewielka zmiana w podejściu do leczenia i utworzenie zespołów medycznych, przyniosła wielkie ułatwienie dla lekarzy i pozytywny skutek dla pacjentów. Każdy może być ekspertem w swojej dziedzinie, a na tej zmianie zyskał przede wszystkim pacjent.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z trzecią falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili, pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, rośnie także gwałtownie zainteresowanie tlenem medycznym.

Jak zanieczyszczając środowisko, niszczymy sobie zdrowie?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowiem nazywamy ogólne dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ogromnej mierze zależy ono od czynników, które na nas oddziałują - od otaczającego środowiska. Dlatego jego zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja nie pozostają bez wpływu na jakość życia, a nawet zachowanie zdrowia. Czy możemy jeszcze cofnąć zniszczenia, jakich ludzkość dokonała na przyrodzie, by cieszyć się lepszym zdrowiem?