Kiedy lek można zwrócić do apteki?

udostępnij:

Zakupiony w aptece preparat nie jest już Ci potrzebny? Okazuje się, że lek jest wadliwy albo został źle wydany? Przeczytaj, w których z tych sytuacji masz prawo do zwrotu produktu kupionego w aptece.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o zwrotach leków!

Czy mogę zwrócić nieużywany lek do apteki?

Jak mówi ustawa - produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne nie podlegają zwrotowi (poza wyjątkami, które zostały opisane w dalszej części artykułu). Nawet w przypadku, gdy opakowanie leku jest nienaruszone, zapakowane w folię lub gdy uznaliśmy, że jednak nie przyda nam się ten lek. Podobna zasada dotyczy aptek wysyłkowych.

Co powinniśmy rozumieć pod tymi trzema kategoriami produktów wspomnianymi w ustawie?

Dlaczego farmaceuta nie chce przyjąć zwrotu leku do apteki?

Mimo regulacji prawnych zdarzyła się sytuacja, że zaprzyjaźniony farmaceuta przyjął zwrot leku, a nie powinien? Uważasz, że farmaceuta mógłby być po prostu ludzki i przyjąć lek, za który zapłaciłeś 100 zł, a nie będziesz go używał? Personel apteki bierze pełną odpowiedzialność za jakość wydawanych preparatów. Losy leku od produkcji do rąk pacjenta podlegają ścisłej kontroli. W przypadku zwracanego preparatu nikt nie ma pewności czy lek nie leżał na przykład kilka godzin w samochodzie w nasłonecznionym miejscu podczas upału. Nieprawidłowe przechowywanie może znacząco wpływać na toksyczność, działanie, a nawet spowodować brak działania leku.

Musimy również pamiętać, że leku, którego nie możemy zwrócić, nie można oddawać ani odsprzedawać innym osobom. Takie działanie może nie tylko zaszkodzić innym, ale jest również niezgodne z prawem.

Wszystkie regulacje prawne służą temu, by produkty, którymi dysponują apteki, były bezpieczne. Zdarza się, że wiążą one ręce farmaceutom w sytuacjach wyjątkowych, które wymagają indywidualnego rozwiązania. Jednak ani farmaceuci ani prawnicy nie są w stanie przewidzieć każdej sytuacji życiowej. Ważne jest jednak, by wszystkie zakupy w aptece były przez nas dobrze przemyślane.

Kiedy można zwrócić lek do apteki?

Wydany lek ma wadę jakościową

Oznacza to, że lek nie spełnia pewnych norm. Tabletki są pokruszone, brakuje tabletek w blistrze, mają one nieodpowiedni kolor. W przypadku roztworów wodnych czy syropów – gdy posiadają osad, którego nie powinno być lub są w jakiś sposób zanieczyszczone.

Lek został źle wydany

Są to sytuacje, kiedy pracownik apteki wydał inny lek, w innej dawce lub ilości, niż ten zapisany na recepcie. Pamiętajmy jednak, że czasem otrzymanie innego preparatu nie oznacza pomyłki, co opisaliśmy w artykułach Dlaczego w aptece wydano inny lek? oraz Tańsze leki z importu równoległego w aptekach.

Lek jest sfałszowany

Zwykle pacjent nie jest w stanie rozróżnić leku oryginalnego od sfałszowanego, więc takie sytuacje są regulowane głównie przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jeśli jesteś zainteresowany również innymi prawami pacjenta w aptece - przeczytaj artykuł o 10 rzeczach, do których pacjent ma prawo.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:23:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)