Czym się różni nebulizator od inhalatora?

Męczy Cię kaszel, a może chorujesz na astmę? Musisz skorzystać z inhalatora lub nebulizatora? Czym właściwie się one różnią? Jakie leki można podawać wziewnie za pomocą inhalatorów, a jakie przez nebulizator?

Zadaniem zarówno inhalatora, jak i nebulizatora jest dostarczenie leków m.in. o działaniu rozkurczającym (np. Serevent Dysk, Berodual, Atrovent) i przeciwzapalnym (np. Nebbud, Pulmicort) w postaci aerozolu, bezpośrednio do dróg oddechowych. Urządzenia te są z powodzeniem stosowane w leczeniu takich chorób, jak m.in.: astma, mukowiscydoza, zapalenie zatok, oskrzeli czy płuc.

Aby lek w postaci zawiesiny lub proszku zmienić w aerozol, który szybko przedostanie się do dróg oddechowych, niezbędne jest zastosowanie inhalatora. Natomiast leki płynne, mające za zadanie np. upłynnić zalegającą wydzielinę lub nawilżyć drogi oddechowe, należy podawać przez nebulizator (rodzaj inhalatora).

Różnice między inhalatorem a nebulizatorem

INHALATORYNEBULIZATORY
Budowa
 • mają postać pojemniczka z lekiem, opakowanego w plastikową obudowę (inhalatory ciśnieniowe i proszkowe wielodawkowe) lub inhalatora, do którego wkładamy kapsułkę w celu jej przebicia i wytworzenia aerozolu (inhalatory proszkowe jednodawkowe)
 • są to formy kieszonkowe, do kupienia w aptece, jako lek zapakowany fabrycznie, przepisywany na receptę lekarską
Sposób użycia
 • aby przyjąć dawkę leku, w zależności od rodzaju inhalatora, należy np. ścisnąć obudowę lub przekręcić pokrętło urządzenia (dokładne instrukcje zawsze znajdują się w ulotce dołączonej do leku)
 • inhalacja trwa kilka sekund
 • w przypadku inhalatorów ciśnieniowych, aby przyjąć całą dawkę leku, należy skoordynować wdech z rozpyleniem dawki leku (więcej na temat techniki inhalacji tutaj),
 • po użyciu można przetrzeć ustnik inhalatora wilgotną ściereczką
 • po wybraniu wszystkich dawek leku, inhalator należy zutylizować
  • aby przyjąć dawkę leku, należy wlać lek do nebulizatora, założyć maseczkę i inhalować się aż do wyczerpania leku w pojemniczku nebulizatora
  • inhalacja trwa kilka minut
  • pracują w sposób ciągły, nie trzeba koordynować wdechu i wydechu, wystarczy swobodnie oddychać przez maseczkę (więcej tutaj)
  • po skorzystaniu z nebulizatora, należy umyć i wysuszyć maseczkę i pojemniczek, do którego był wlewany lek

   Kto może ich używać

   • osoby dorosłe
   • małe dzieci mogą mieć problem ze skoordynowaniem wdechu, dlatego aby podać lek z inhalatora ciśnieniowego dziecku, należy użyć specjalnej komory inhalacyjnej (jest to najczęściej plastikowa tuba, do kupienia w aptece, dobierana przez lekarza do konkretnego inhalatora), o zastosowania inhalatora u niemowląt i dzieci zawsze decyduje lekarz

    • osoby dorosłe
    • dzieci od pierwszych dni życia (wyjątek - nebulizatory ultradźwiękowe - przeznaczone są dla dzieci powyżej 1. roku życia), leki do nebulizacji należy podawać zawsze po konsultacji z lekarzem

    Przykłady urządzeń i leków, jakie można podawać za ich pomocą

    Wybór odpowiedniego nebulizatora może wydawać się trudny. Dlatego przychodzimy z pomocą w artykule Jaki inhalator wybrać? Dodatkowo, zapoznaj się z różnymi rodzajami inhalatorów pneumatycznych oraz inhalatorów ultradźwiękowych.

    Przed rozpoczęciem stosowania inhalatora lub nebulizatora, warto również nauczyć się odpowiedniej techniki inhalacji, o czym pisaliśmy tutaj. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ jedynie prawidłowa inhalacja daje najlepsze efekty leczenia.

    Polub nasz profil na Facebooku:


    redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
    ostatnia zmiana: 16.01.2019 08:57:21

    Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

    Powiązane artykuły

    Inhalatory

    Masz kaszel i lekarz zalecił Ci nebulizację? A może chorujesz na astmę i szukasz odpowiedniego inhalatora do podawania leków wziewnych? W aptekach dostępne są nebulizatory, przy użyciu których bez trudu wykonasz inhalację w warunkach domowych.

    Najnowsze pytania

    Czy mogę spożywać alkohol stosując Ventolin?
    Czy stosując ventolin można pić alkohol?
    odpowiada Andrzej Polski

    Ile kosztuje Pulmicort na ryczałt?
    Witam jaka będzie cena pulmicort jeżeli na recepcji mam napisane r
    odpowiada Andrzej Polski

    Czy Musosolvan płyn do nebulizacji ma zamiennik?
    szukam mucosolwan płyn di inhalacji lub zamiennik do inhalacji. Prosze o pilną odpowiedx gdzi wysłac receptę
    odpowiada Andrzej Polski

    Czy leki Ventolin oraz Flixotide Dysk posiadają tańsze zamienniki?
    Witam, biorę na astmę flixotide dysk 250 i wentolin, czy jest zamiennik o tym samym składzie tylko tańszy?
    odpowiada Katarzyna Domagała

    Dlaczego brakuje leku Mucosolvan do inhalacji?
    dlaczego nie mozna dostac aptekch poznaniu tak waznego leku dla chorych na astme
    odpowiada Marcin Szczesio

    Gdzie w Warszawie dostanę Mucosolvan do inhalacji?
    Przez ostatnie 8 lat, robiłem inhalacje. Obecnie lek ten wycofano, bo nie ma w żadnej aptece. Bardzo proszę jaki lek mogę używać w zastępstwie.
    odpowiada Andrzej Polski

    Na Twoje pytania w temacie czym się różni nebulizator od inhalatora? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

    Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

    Produkty

    Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

    1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.