← powrót do głównej strony opinii i pytań

ella (anonim, 83.140.73.)
około 12 dni temu, Warszawa

Czy w Szwecji dostępne są leki z furaginą?

furaginum w szwecji

W Szwecji, w odróżnieniu od Polski, nie jest dostępny żaden lek, który zawierałby furaginę (inaczej furazydynę), zarówno na receptę jak i bez recepty.

Furazydyna jest lekiem należącym do grupy pochodnych nitrofuranu, działającym bakteriostatycznie (hamująco na rozwój bakterii) na wiele gatunków bakterii, w obrębie dróg moczowych. Substancję tą stosuje się w leczeniu niepowikłanych infekcji dróg moczowych. W Szwecji dostępny jest obecnie lek, który należy do tej samej grupy chemicznej i ma bardzo podobne działanie oraz wskazania do stosowania, o nazwie Nitrofurantoin Alternova. Preparat ten zawiera w swoim składzie nitrofurantoinę (furadantynę). Jednakże w Szwecji obowiązują bardzo ścisłe wytyczne jeśli chodzi o stosowanie substancji przeciwbakteryjnych (antybiotyków), zatem lek Nitrofurantoin dostępny jest tylko i wyłącznie na receptę lekarską. Ulotkę produktu przeczytać można pod poniższym linkiem:
https://www.fass.se/LIF/product?userType=2&nplId=20140906000019

W szwedzkich aptekach znaleźć można kilka dostępnych bez recepty produktów, które stosuje się w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych czy też wspomagająco w leczeniu tych przypadłości. Są to np. UriCur Utipro Plus (wyrób medyczny zawierający propolis i hibiskus), Lyngonia (lek roślinny oparty na wyciągu z mącznicy lekarskiej), i say: Urinvägsinfektion Cranberry (kapsułki na bazie żurawiny), Canephron (tradycyjny lek ziołowy) czy też suplement diety Femistina Plus.

Zachęcam również do zapoznania się z naszymi artykułami na temat leczenia zakażeń dróg moczowych oraz na temat antybiotyków:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zakazenie-drog-moczowych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-antybiotykach