← powrót do głównej strony opinii i pytań

suchy (anonim, 81.26.27.)
około 1 miesięcy temu, Polska

Czy kupując za granicą leki Disulone bądź Dapson otrzymam refundację?

ile kosztuje po refundacji lek disulone lub dapson i czy kupując go za granicą na polską receptę jest refundowany. Gdzie mogę go dostać

Disulone (dapson) jest lekiem stosowanym w leczeniu wielu chorób, m.in. trądu, chorób skóry czy zakażeń oportunistycznych.
Jest to preparat dostępny w aptekach wyłącznie za okazaniem recepty lekarskiej.

Obecnie żadna apteka w Polsce skoordynowana z GdziePoLek nie ma w swojej ofercie leku Disulone:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23996/disulone-tabletki/apteki/w-polsce

Zamiennikiem dla Disulone jest preparat Dapsone, który również jest niedostępny w żadnej z aptek w Polsce:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/21157/dapsone-tabletki/apteki/w-polsce

Leki Dapson oraz Disulone należą do preparatów nierefundowanych (pełnopłatnych).

Portal GdziePoLek pozwala na śledzenie dostępności leków w aptekach na terenie Polski. Mamy również swój niemiecki odpowiednik, który podpowiada, iż w Niemczech również lek Disulone nie jest dostępny:
https://www.inderapotheke.de/produkte/85973/dapson-fatol-tabletten-tabletten/apotheken?pvId=113047

Lek Dapson jest dostępny na import docelowy. Import docelowy polega na sprowadzeniu z zagranicy produktów leczniczych, które nie mają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce, a są niezbędne do ratowania zdrowia lub życia pacjenta.
Podstawą do sprowadzenia produktu leczniczego w ramach importu docelowego jest zapotrzebowanie na dany lek wystawione wystawione przez lekarza.
Kolejno, pacjent albo osoba przez niego upoważniona, kieruje zapotrzebowanie do konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta, konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, właściwego ze względu na miejsce leczenia pacjenta, albo konsultanta krajowego z danej dziedziny medycyny.
Zapotrzebowanie potwierdzone pisemnie przez konsultanta z danej dziedziny medycyny, wystawiający zapotrzebowanie kieruje do ministra właściwego do spraw zdrowia. Potwierdzone zapotrzebowanie minister właściwy do spraw zdrowia niezwłocznie zwraca wystawiającemu zapotrzebowanie.
Zapotrzebowanie ważne jest 60 dni od dnia jego potwierdzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia do dnia złożenia go w hurtowni farmaceutycznej za pośrednictwem apteki ogólnodostępnej.

Potwierdzanie refundacji leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, nieposiadających pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, wydaje Minister Zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Kupując lek Disulone bądź Dapsone za granicą "na własną rękę" na „zwykłą” polską receptę nie otrzymamy refundacji. Możliwość realizacji recepty będzie uzależniona od obowiązujących w danym państwie przepisów. Oznacza to, że apteka za granicą może nie zrealizować „zwykłej” recepty polskiej, nawet jeśli jest to placówka działająca w kraju należącym do Unii Europejskiej.

Dlatego przed wyjazdem za granicę najlepiej poprosić lekarza o wystawienie tak zwanej recepty transgranicznej. Prawidłowo wystawioną receptę transgraniczną ma obowiązek zrealizować każda apteka działająca na terenie Unii Europejskiej – oczywiście pod warunkiem, że dysponuje przepisanymi na niej lekami. Recepta transgraniczna również będzie zrealizowana pełnopłatnie.
Wszystkie informacje, co powinna ona zawierać i jak ją zrealizować, znajdzie Pan tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-kupic-leki-za-granica