---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Xvya (anonim, 37.205.33.) Warszawa 1 rok temu

Kiedy negatywny wynik testu VDRL jest wiarygodny?

Witam,

wykonałem badanie VDRL w kierunku diagnostyki kiły nieco ponad 4 tygodnie po ostatnim stosunku (dokładnie 4 tygodnie i 2 dni), czy wynik będzie wiarygodny? W internecie znajduję sprzeczne informacje, niektóre strony podają informację, że test można wykonać już po 3,4 tygodniach, ponieważ po tym czasie można już wykryć przeciwciała, inne, że koniecznie po 6 tygodniach. Przebywam za granicą i mam bardzo ograniczony dostęp do diagnostyki. Z cudem graniczy tu dostanie się na badanie. Czy będę musiał je powtórzyć czy wyniki mogę traktować jako prawdopodobnie wiarygodne? Pozdrawiam

1 odpowiedź, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Uzyskanie wyniku negatywnego po upływie 3-4 tygodni dla testu VDRL powinno być powtórzone po upływie 6 tygodni. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego zaleca się konsultację z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego postępowania (m.in. leczenia, skierowania na dodatkowe testy).

Czułość testu VDRL (mikroskopowego testu kłaczkowania) wynosi 70-80% dla kiły pierwotnej (pierwszego okresu) i 100 % dla kiły wtórnej (drugiego okresu). Kiła pierwszego okresu występuje po ok. 2-3 tygodniach od zakażenia. Natomiast kiła drugiego okresu rozwija się po 3-6 tygodniach od zakażenia.

Podsumowując wynik negatywny uzyskany po 4 tygodniach od ryzykownego stosunku nie może być uzyskany za wiarygodny. Powtórzenie testu po 6 tygodniach od zdarzenia potwierdzi lub wykluczy ewentualne zakażenie.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-nie-zarazic-sie-choroba-weneryczna

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/testy-na-choroby-weneryczne

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/choroby-weneryczne-przenoszone-droga-plciowa

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-kile-syfilis

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

  Podobne pytania

  Specjaliści

  Telekonsultacje
  E-wizyta
  Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
  Umów telekonsultację

  Artykuły