Beata (anonim, 84.13.106.)
około 2 lat temu, Warszawa

Czy termometr FARON model CRW 23A jest rtęciowy?

Chcialam sie dowiedziec czy termometr FARON model CRW 23A jest termometrem rteciowym.
Z gory dziekuje za odpowiedz

Beata

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

Jako że termometry rtęciowe zostały w dużej mierze wycofane ze sprzedaży, model o który Pani pyta jest prawdopodobnie termometrem rtęciowym, sądząc po jego niskiej dostępności.

Poniżej podaję link do listy aptek, gdzie można kupić ten model termometru:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/78168/termometr-lekarski-crw-23a-termometr/apteki/w-polsce

Jak widać, jest on dostępny tylko w jednej współpracującej z nami placówce w obrębie całego kraju. By w stu procentach upewnić się, że to termometr rtęciowy, najlepiej będzie zadzwonić do tej apteki, gdyż pracownicy będą w stanie to zweryfikować. Numer telefonu wyświetli się po naciśnięciu przycisku "zarezerwuj".

Należy pamiętać, iż termometry rtęciowe od kwietnia 2009 nie są już produkowane, a sprzedaż jest prowadzona do wyczerpania zapasów. Ograniczenia te zostały wprowadzone przez Unię Europejską ze względu na toksyczność rtęci i jej szkodliwość dla środowiska. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są opary rtęci w przypadku rozbicia termometru. Wdychanie ich może powodować m.in. uszkodzenia układu nerwowego czy nerek. Dlatego jeżeli posiada Pani taki termometr, należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. W razie uszkodzenia należy (w gumowych rękawiczkach, gdyż rtęć wchłania się również przez skórę) jak najszybciej zebrać "kuleczki" rtęci do szczelnie zamykanego szklanego słoika lub plastikowego worka. Można pomóc sobie w tym np. sztywnym papierem lub zakraplaczem do oczu. Po wszystkim należy dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym rozlał się termometr. Resztki termometru wraz z rtęcią należy dostarczyć do specjalnego punktu zbiórki.

Punkty odbioru termometrów w Warszawie można wyszukać za pomocą poniższego narzędzia (zakładka "Czysta Warszawa"):
http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa

Bezpieczniejszą alternatywą dla termometrów rtęciowych są termometry bezrtęciowe. Działają one na bardzo podobnej zasadzie, lecz zawierają ciecz która nie jest toksyczna. Poniżej dostępność jednego z takich produktów w Warszawie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/6471/apteo-care-termometr-bezrteciowy-ta-002-termometr/apteki/w-warszawie

W razie dalszych pytań jesteśmy do dyspozycji.

Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry,

tak, termometr o który Pani pyta jest termometrem rtęciowym.
Ze względu na szkodliwe działanie rtęci na zdrowie człowieka, otaczające nas środowisko naturalne oraz trudności z jej unieszkodliwieniem, termometry rtęciowe oraz inne urządzenia pomiarowe zawierające rtęć zostały wycofane z produkcji i sprzedaży 3 kwietnia 2009r., gdyż nie spełniają norm unijnych.

Obecnie w sprzedaży są termometry alkoholowe, cyfrowe i bezdotykowe, np.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/90656/biotter-termometr-elektroniczny-t-20-termometr/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/6471/apteo-care-termometr-bezrteciowy-ta-002-termometr/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/23345/diagnostic-nc300-bezdotykowy-termometr-na-podczerwien-termometr/apteki/w-warszawie

Pozdrawiam serdecznie!