---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

. (anonim, 83.31.86.) Warszawa 2 lata temu

Jaka jest szansa na wystąpienie zakrzepów po podaniu szczepionki na koronawirusa pacjentce, która przyjmuje antykoncepcję hormonalną?

Dzień dobry. Od 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne i niedługo zapisana jestem na szczepienie przeciw COVID Pfizerem. Trochę się stresuję bo dużo ludzi nastraszyło mnie skutkami ubocznymi. Chciałabym zapytać jaka jest szansa na wystąpienie np zakrzepów? Miałam niedawno robione badania krwi aby sprawdzić parametry krzepliwości i wszystko wyszło w normie, jednak na codzień mam skłonność do siniaków oraz problemy z krążeniem(zimne kończyny, ból łydek i stawów). Czy na tej podstawie lekarz może nie dopuścić mnie do szczepienia? Czy raczej zostanę dopuszczona lecz rzeczywiście istnieje szansa poważnych skutków ubocznych? Czy można im jakoś zapobiec? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. Oraz - czy powinnam zabrać ze soba np ostatnie wyniki badań jeśli miesiąc temu miałam robioną morfolofię ogólną oraz pod kątem stanów zapalnych w organizmie, badanie tej krzepliwości itp czy jest to zbędne?

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Nie badano interakcji szczepionek na COVID-19 z innymi lekami i nie oceniano szansy na wystąpienie ryzyka zakrzepów po podaniu szczepionki u pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną.
Ostrożność powinni zachować pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia (są narażeni na krwawienia i siniaki po iniekcji) oraz z obniżoną odpornością i przyjmujący leczenie immunosupresyjne, a także mający w wywiadzie reakcje anafilaktyczne. Przeciwwskazaniem do szczepienia w danym dniu są także choroby infekcyjne oraz zaostrzenie schorzeń przewlekłych.

Jeśli posiada Pani skłonność do siniaków, proszę przekazać te informacje lekarzowi kwalifikującemu do szczepienia i pielęgniarce szczepiennej, wówczas zostaną zastosowane odpowiednie środki ostrożności, np. użycie cieńszej igły do podania leku. U osób z zaburzeniami krzepnięcia praktykuje się ponadto mocny ucisk miejsca wstrzyknięcia przez co najmniej 2 minuty w celu ograniczenia ryzyka powstania krwiaka.

Opisane przez Panią schorzenia (skłonność do siniaków, zimne kończyny, ból łydek i stawów) przy odpowiednich parametrach morfologii, nie są w mojej ocenie przeciwwskazaniami do podania szczepionki, lecz, jak wspomniałam, do wdrożenia dodatkowych środków ostrożności.

Nie ma możliwości innego zapobiegania skutkom ubocznym szczepionki niż zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa u osób, które tego wymagają.

Oczywiście, może Pani zabrać ze sobą wyniki badań - jeśli będzie taka potrzeba, specjalista zapozna się z nimi.

Załączam opracowanie, które może okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki-na-covid-19

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły