ANDI45
około 2 miesięcy temu, Poznań

Czy e-receptę mogę zrealizować w aptece wysyłkowej przez internet?

Witam. Czy ereceptę mogę zrealizować w aptece wysyłkowej przez internet ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Chyba nie do końca mnie Pan zrozumiał, aczkolwiek owszem - farmaceuci zapewne mogą uważać, że możliwość realizacji recept online może być zabraniem jednego z ich podstawowych obowiązków - mogę jednak wypowiadać się tutaj w imieniu swoim, nie innych farmaceutów.

Lekarze nie podają nam maili, poprzez które moglibyśmy się z nimi kontaktować w różnego typu sprawach dotyczących recept. Na recepcie najczęściej jest zawarty numer telefonu do przychodni (rzadko lekarz podaje swój numer telefonu) - dzwoniąc tam nie zawsze uda się "trafić" w obecność danego lekarza. Stąd znów generuje to problem - zatrzymanie recepty w aptece do czasu obecności lekarza w przychodni, aby wytłumaczyć mu, gdzie tkwi błąd, co za tym idzie - pacjent musi wyrazić zgodę na posługiwanie się jego numerem PESEL celem otwarcia recepty w momencie, gdy uda nam się porozmawiać z lekarzem, a pacjent wyjdzie już z apteki - większość pacjentów nie wyraża na to zgody. Naprawdę, chciałabym, aby wszystko było tak proste jak się wydaje - niestety, nie jest.

"Tak samo jak sugerowanie pacjentom, że jeżeli częściowo wykupili receptę w danej aptece to muszą w tej aptece ją dokończyć?" To nie jest "sugerowanie pacjentom", to przepis prawny, który jest obowiązkiem nie wyborem pacjenta.
Procedura dokończenia realizacji częściowo wykupionej recepty w tej samej aptece nie była z nami konsultowana i nie jest rozporządzeniem wydanym przez farmaceutów.
Część przepisów jest nam po prostu przekazywana do wykonania, bez możliwości dyskusji na ten temat i zmiany po zasięgnięciu opinii innych farmaceutów czy pacjentów. Jeśli ma Pan do tego zastrzeżenia, to najlepiej zwrócić się z zapytaniem bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia, które to przepisy takie ustala.

Nie ma obowiązku realizowania recepty wystawionej w Poznaniu w poznańskich aptekach - pacjent może wykupić leki w dowolnej aptece w całej Polsce, ale to już chyba nie dotyczy sugestii farmaceuty.

ANDI45
około 2 miesięcy temu

45przy moim pseudonimie to mój rocznik. Ja nie sugerowałem nakazu wykupywania recept przez internet. Ci pacjenci którzy będą umieli to zrobić na pewno zrozumieją tłumaczenia farmaceutów przy pomocy internetu na temat źle wypisanej recepty. A tak a propos dlaczego należy to tłumaczyć pacjentowi a nie lekarzowi który ją wypisał ? Przecież do lekarza też można wysłać emaila w tej sprawie. Niezależnie od tego zawsze będą pacjenci stojący w kolejkach do aptek i do rejestracji w przychodni do lekarza chociaż już podobno nie można się rejestrować osobiście. Widać to było podczas rejestracji do szczepień na covid 19.
Należy wprowadzić taką możliwość aby wykupić receptę elektroniczną przez internet. Ale z Pani ostatniej odpowiedzi
wnioskuję, że to sami farmaceuci są temu przeciwni. Czyżby patriotyzm lokalny, jak wypisana recepta w Poznaniu to muszą zarobić lokalne apteki ? Tak samo jak sugerowanie pacjentom, że jeżeli częściowo wykupili receptę w danej aptece to muszą w tej aptece ją dokończyć ? Jeżeli przeciwko są sami farmaceuci to istotnie trzeba będzie zrobić bardzo głęboką reformę służby zdrowia i do tego będzie potrzebny jakiś "SWIĘTY".

Dziękujemy za podzielenie się z nami tą informacją. Uważam, że, np. niemożliwe było wytłumaczenie pacjentowi drogą internetową, że ma źle wypisaną receptę i w jaki sposób powinien ją poprawić - generowałoby to bardzo dużo problemów i niezadowolenia pacjentów.

Póki nie ma możliwości realizacji e-recepty drogą internetową, dla pacjentów wydaje się to być bezproblemowe, jednak z punktu widzenia farmaceuty wiedząc, ile problemów stwarza źle wypisana recepta w momencie, gdy pacjent stoi "przy okienku" przekazanie tego pacjentowi mailem byłoby jeszcze bardziej zawiłe i trudne do ogarnięcia przez sam system.

ANDI45
około 2 miesięcy temu

To jest dopiero idiotyzm. Ja mając profil zaufany mogę wszystkie sprawy w urzędach państwowych, dużo ważniejsze
nieraz niż leki na receptę, załatwić przez internet, a recepty elektronicznej nie mogę wykupić, podkreślam ELEKTRONICZNIE. Jeżeli dalej w tym kraju ważniejsza będzie BIUROKRACJA to daleko nie zajdziemy.

Nad procesem wydawania leków i poprawności wystawienia recepty musi czuwać farmaceuta stacjonarnie.
Nie ma możliwości, aby jakakolwiek recepta mogła zostać realizowana przed internet. Nie ma też na ten moment propozycji zmiany prawa w tej sprawie.

ANDI45
około 2 miesięcy temu

To chyba trzeba jak najszybciej zmienić to prawo. Przecież przy obecnych obostrzeniach jest to bzdurą, że muszę wyjść z domu do apteki żeby wykupić
receptę elektroniczną której nie mogę wykupić elektronicznie. Czy ktoś już pracuje nad zmianą tego prawa ?

Nie istnieją apteki wysyłkowe w internecie, które realizują e-recepty. Wysyłka leków na receptę jest w Polsce prawnie zabroniona.