---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Pseudonim (anonim, 31.0.85.) Warszawa 3 lata temu

Jakie enzymy indukuje nikotyna z tabletek?

Jakie enzymy indukuje nikotyna z tabletek? Z jakimi lekami nie można przyjmować jej ?
Czy wpływa na skuteczność SSRI (np sertralina) I leków przeciwbólowych? I innych?

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Palenie tytoniu, ale nie sama nikotyna, jest związane ze zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych i to głównie składniki dymu tytoniowego są odpowiedzialne za interakcje z lekami.

W przypadku palenia papierosów, charakter możliwych interakcji jest złożony, ponieważ należy wziąć pod uwagę wpływ substancji smolistych, w tym węglowodorów aromatycznych na metabolizm wątrobowy leków oraz inne parametry życiowe pacjenta wynikające z przyjmowania całej palety trucizn wraz z papierosem (uszkodzenia dróg oddechowych upośledzające działanie leków wziewnych czy też zmiany naczyniowe). W badaniu z 2009 roku oceniono, że ryzyko wystąpienia interakcji wybranych leków z dymem tytoniowym wynosi ponad 30%. Nie są to natomiast dobrze zbadane kwestie, ponieważ producenci leków nie mają obowiązku prowadzić badań interakcji swoich leków ze wszystkimi znanymi toksynami. Węglowodory aromatyczne odpowiedzialne są za indukcję (pobudzenie) izoenzymów cytochromu P-450, takich jak CYP1A1, CYP1A2, CYP2E1 oraz niektórych izoform UDP-glukuronylotransferazy oraz transferazy glutationowej.

Po zaprzestaniu palenia tytoniu może być zmniejszony klirens substratów tego enzymu i zwiększone stężenie w osoczu niektórych leków. Jeśli zatem ma Pan na myśli nikotynową terapię zastępczą, to każdy produkt z nikotyną w postaci tabletek, gum do żucia czy plastrów na skórę z nikotyną powinien zawierać informację o interakcjach.

Substancje, w przypadku których może pojawić się problemy lekowe wynikające ze stosowania nikotynowej terapii zastępczej to: imipramina, klomipramina, fluwoksamina (leki stosowane w leczeniu depresji, fluwoksamina jest przedstawicielem interesujących Pana/Panią leków SSRI), klozapina, olanzapina (leki stosowane w leczeniu schizofrenii), teofilina (lek stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i stanach zapalnych oskrzeli), takryna (lek stosowany w chorobie Alzheimera), ropinirol (lek stosowany w chorobie Parkinsona), flekainid (lek stosowany m.in. w częstoskurczu, napadowym migotaniu przedsionków, zaburzeniach rytmu serca) czy pentazocyna (lek przeciwbólowy).

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację