Elifff (anonim, 5.173.48.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy stosunek 5 tygodni po cesarskim cięciu bez zabezpieczenia może doprowadzić do ciąży?

Witam kochałam się z mężem 5 tyg po cesarskim cięciu bez zabezpieczenia wystąpił wytrysk w pochwie czy jest duże prawdopodobieństwo że doszło do zapłodnienia?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Niestety bardzo trudno jest jednoznacznie określić termin powrotu płodności po porodzie - jest to sprawa bardzo indywidualna. Owulacja pojawia się jeszcze przed powrotem miesiączki, nawet niedługo po urodzeniu, w związku z tym bardzo trudno kobietom w połogu zorientować się, że ich organizm już rozpoczął powrót do fizjologicznego cyklu.

Dla oceny poziomu ryzyka kluczowe znaczenie ma, czy karmi Pani dziecko wyłącznie piersią, bez dokarmiania. Jeśli podaje Pani tylko pierś, to przestrzegając konkretnych zasad karmienia (bez dokarmiania, bez podawania smoczka, na żądanie, także w nocy) ryzyko nieplanowanej ciąży tuż po urodzeniu zmniejsza istotnie tak zwana niepłodność laktacyjna. Jest to jednak metoda obarczona niepewnością ze względu na wspomniane reguły. Uważa się, że może utrzymywać się do 12 tygodni, niektórzy podają, że dłużej, ale nie dłużej niż 6 miesięcy.

U kobiet, które nie karmią piersią lub karmią dziecko w sposób mieszany, owulacja, a co za tym idzie możliwość zapłodnienia pojawia się już nawet 2-4-6 tygodni po porodzie. W takim przypadku współżycie 5 tygodni po cięciu może się wiązać ze standardowym ryzykiem ciąży.

W każdym przypadku współżycia bez zabezpieczenia należy się liczyć z jakimś (małym lub dużym) ryzykiem ciąży. Ponieważ jest Pani dopiero w okresie połogu po cesarskim cięciu ewentualna kolejna ciąża mogłaby być dla Pani niebezpieczna. Zalecałabym kontakt z ginekologiem. Oprócz omówienia powyższej sytuacji warto od razu porozmawiać o odpowiedniej dla Pani metodzie antykoncepcji:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja