atram (anonim, 31.0.84.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy to możeliwe, że 5 dni po zakończeniu eradykacji H.pylori wystapiły u mnie objawy, takie jak gorzki smak w ustach, biały nalot na języku, kaszel i lekka duszność, co zrobić w takiej sytuacji?

Witam,5 dni temu zakończyłam eradykację helicobacter pylori ,schematem 4-składnikowym: metronidazol,tetracyklina,Emanera i Ulcamed.
Pod koniec kuracji bardzo mocno doskwierał mi gorzki posmak w ustach,język był obłożony białym nalotem i pojawił się suchy kaszel i delikatna duszność. Teraz jak już wspomniałam mija 5 dzień od zakończenia leczenia,ale język wciąż ma biały nalot,chociaż już nie tak mocny,gorzki posmak wciąż się utrzymuje,ale jest lżejszy.Najbardzoej jednak martwi mnie utrzymujący się suchy kaszel i delikatny ból w klatce piersiowej. Czy jest możliwe,żeby objawy te dotyczyły któregoś z przyjmowanych przeze mnie lekarstw i czy możliwym jest,żeby utrzymywały się tak długo po zakończeniu kuracji?
Może to jakieś wysuszenie śluzówki...sama już nie wiem,proszę o radę.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Symptomy takie jak gorzki smak w ustach, biały nalot na języku, suchy kaszel i związana z tym delikatna duszność oraz ból w klatce piersiowej mogą być objawem kandydozy przewodu pokarmowego. Grzybica może być następstwem długotrwałej terapii antybiotykiem i pozostałymi podanymi powyżej lekami.
Taki stan po eradykacji H.pylori może się zdarzyć i wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli specjalista uzna za stosowane, może zalecić wdrożenie terapii lekami o działaniu przeciwgrzybiczym, np.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/21072/daktarin-oral-zel/ulotka

Gorycz w ustach może być też działaniem niepożądanym metronidazolu.

Proszę pamiętać, iż wszystkie zaobserwowane działania niepożądane zawsze należy zgłaszać lekarzowi lub indywidualnie, o czym piszemy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Przesyłam również linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-helicobacter-pylori
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zmiany-w-jamie-ustnej