Zmiany w jamie ustnej

Zmiany w jamie ustnej

udostępnij:

Na pewno wielu z nas borykało się już z problemem pojawiających się w jamie ustnej zmian takich jak afty, oparzenia, wykwity lub rany dające dolegliwości bólowe. Często są to niegroźne dolegliwości, z którymi możemy walczyć wykorzystując szeroką gamę preparatów dostępnych w aptekach. Czasami jednak zdarza się, że problemy te są manifestacją chorób ogólnoustrojowych, wyprzedzających niekiedy nawet o kilka lat pojawienie się pierwszych symptomów choroby w narządzie, z którego bierze ona początek.

Spis treści

Czego objawem mogą być zmiany w jamie ustnej?

Rodzaje zmian w jamie ustnej

Zdrowie jamy ustnej - kiedy do lekarza?

Czego objawem mogą być zmiany w jamie ustnej?

Spośród najczęściej spotykanych schorzeń ogólnoustrojowych, których objawy można zauważyć w obrębie jamy ustnej, należy wspomnieć o cukrzycy, niedoborach witaminowych, anemii, białaczkach, refluksie żołądkowo-przełykowym, chorobie Crohna, ale także o bulimii i anoreksji.

Warto mieć na uwadze fakt, że poprzez skrupulatne badanie jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, możliwe jest zdiagnozowanie i wczesne wykrycie czasami ciężkiej choroby ogólnej.

Rodzaje zmian w jamie ustnej

Wśród zmian na błonie śluzowej jamy ustnej dających dolegliwości, najczęściej obserwujemy afty, oparzenia oraz większe owrzodzenia.

Afty – przyczyny i preparaty do leczenia

Afty są to owrzodzenia o charakterze płytkiej nadżerki, pokrywa je biały nalot i otacza rumieniowate, zapalne obrzeże. Zazwyczaj są małe, od kilku do kilkunastu milimetrów. Pojawiają się zwykle pojedynczo i dotyczą ludzi młodych, chociaż obserwuje się także pojawienie się aft urazowych u osób starszych użytkujących ruchome uzupełniania protetyczne. Afty goją się samoistnie w ciągu kilku dni (czasem tygodni), lecz bardzo często dochodzi do nawrotu.

Jeśli nawroty bolących nadżerek występują częściej niż raz w roku, może to sugerować powracające aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

W leczeniu słabo gojących się aft pomocne jest stosowanie np. Dezaftan Med, Tactisept i Sachol. na błony śluzowe. W tym celu, przed pójściem spać należy delikatnie osuszyć aftę czystym gazikiem i nałożyć wybrany preparat na to miejsce. Do płukania stosujemy raczej środki łagodnie działające jak wyciąg z rumianku, szałwia, liść maliny czy łopian lekarski.

W okresie występowania aft w jamie ustnej należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, gorących i kwaśnych potraw i napojów, ostrych przypraw, czekolady i owoców cytrusowych.

Diagnostyka aft nie nastręcza trudności, zwykle można je rozpoznać na podstawie oględzin. Ważniejszy wydaje się powód ich pojawienia się w jamie ustnej. Jeśli są to afty tzw. małe lub urazowe, zwykle usunięcie problemu którym jest zazwyczaj przeszkoda mechaniczna (nawisające wypełnienie, niedopasowana proteza lub inne uzupełnienie protetyczne) rozwiązuje problem. Jeśli jednak afty słabo się goją należy wziąć pod uwagę inną przyczynę jak np. niedobory żelaza, kwasu foliowego (uzupełnieniem mogą być preparaty np. Acidum Folicum Hasco, Folik), witamin z grupy B (np. Vitaminum B Complex), niedobory immunologiczne lub zaburzenia hematologiczne.

Poparzenia i owrzodzenia

Poparzenia, zwłaszcza te niegroźne pochodzenia pokarmowego leczymy podobnie. Na pewno każdy z nas niejednokrotnie miał możliwość doświadczyć tego przykrego w skutkach zdarzenia. Poparzeniu ulega najczęściej język i podniebienie na skutek picia lub jedzenia gorących pokarmów i napojów lub ostrych potraw zawierających np. papryczki chili. Poparzenia goi się z reguły w ciągu 14 dni a już po 3-4 dniach obserwujemy ulgę, zwykłe chłodzenie jamy ustnej kostkami lodu lub chłodnymi napojami łagodzi objawy, pomocne mogą okazać się łagodzące płukanki z szałwii i rumianku. Spośród płynów do płukania jamy ustnej poleca się wybierać te nie zawierających alkoholu, a więc np. Meridol, Elmex oraz Colgate. Jeśli jednak oparzenie nie goi się po ok. dwóch tygodniach, należy skontaktować się ze stomatologiem.

W przypadku owrzodzeń sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ ich przyczyny mogą być wielorakie. Niezależnie od pochodzenia rany, nigdy nie należy lekceważyć niegojącej się rany, ponieważ może ona być przyczyną poważnej choroby układowej lub nawet nowotworu.

Przyczyny powstawania owrzodzeń mogą być różne i mogą mieć zarówno charakter zakaźny jak i niezakaźny:

  • Owrzodzenia bakteryjne: owrzodzenia te są bardzo bolesne, występuje ślinotok, charakterystyczny słodkawy zapach z ust, podwyższona temperatura ciała, powiększenie i bolesność węzłów chłonnych;

  • Owrzodzenia wirusowe: początkowymi zmianami są liczne pęcherzyki, które szybko pękają i powodują powstanie nadżerek. Widoczne są białe ogniska z rąbkiem przebarwienia w otoczeniu. Są bardzo bolesne, zauważamy powiększenie węzłów chłonnych oraz podwyższoną temperaturę ciała;

  • Owrzodzenia grzybicze: są to białawe naloty, po których usunięciu rana krwawi. Zwykle obserwujemy u pacjentów stosujących długotrwale antybiotykoterapię. Zwykle w takich przypadkach lekarz zaleca płukanie np. Nystatyną - w postaci proszku do sporządzania zawiesiny;

  • Owrzodzenia fizyczne: powstają na skutek bodźców mechanicznych (pourazowe, odleżynowe); termiczne, chemiczne, popromienne;

  • Owrzodzenia w chorobach układowych takich jak białaczka, agranulocytoza, niedobory witaminowe, bulimia. Często owrzodzenia w jamie ustnej są pierwszą manifestacją choroby;

  • Owrzodzenia gruźlicze;

  • Owrzodzenia kiłowe;

  • Owrzodzenia nowotworowe: zwykle jest niebolesne, chyba że towarzyszy mu nadważenie bakteryjne. Jest płaskie i często niecharakterystyczne. Brzegi owrzodzenia są zgrubiałe, twarde, dno kraterowate, rana występująca na wargach jest pokryta strupem, a w jamie ustnej często występuje wysięk;

  • Owrzodzenia w schorzeniach układowych: w białaczce, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej jest niekiedy pierwszym objawem choroby. Występuje w postaci pojedynczych, głębokich, pokrytych martwiczymi masami, mało bolesnych owrzodzeń. Towarzyszącym objawem jest krwawienie z dziąseł oraz krwawe wylewy podśluzówkowe. Z ust wydziela się gnilny zapach.

W przebiegu agranulocytozy owrzodzenia występują na błonie śluzowej warg, policzków, podniebienia, dziąseł, pokryte są białosinym nalotem i pozbawione odczynu zapalnego. Owrzodzenia na tle niewydolności krążenia mogą być rozległe, nieregularnego kształtu i szerzyć się obwodowo i w głąb aż do kości. Brak odczynu zapalnego, występuje natomiast rozchwianie i wypadanie zębów.

W tych przypadkach konieczne jest leczenie przede wszystkim choroby podstawowej.

Zdrowie jamy ustnej - kiedy do lekarza?

Pamiętajmy o okresowych wizytach w gabinecie stomatologicznym i dbałości o zdrowie jamy ustnej. Gdy problem niestety już się pojawił, niekiedy możemy sami sobie pomóc stosując leki dostępne w aptekach bez recepty. Gdy jednak problem nie znika pomimo naszych starań i stosowanych leków, nie bagatelizujmy problemu, zbadajmy się, sprawdźmy, czy nasz organizm nie wysyła nam sygnału o dokuczających mu niedoborach witaminowych, zaburzeniach hormonalnych lub o rozpoczynającej się właśnie poważnej chorobie. Im wcześniejsza diagnostyka i rozpoznanie choroby tym większe szanse na wyleczenie.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 14.04.2023 13:27:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Elgydium Clinic Cicalium żel

żel, 8 mililitrów

kosmetyk

w 65% aptek

od 21,19 zł

Sachol

żel, 10 gramów

cetalkonium chloride+choline salicylate

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 21,99 zł

Fomukal

płyn, 1 zestaw 450 ml (1 but. A 225 ml + 1 but. B 225 ml)

wyrób medyczny

w 36% aptek

od 39,74 zł

Folik

tabletki, 90 tabletek

folic acid

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 15,29 zł

Octenisept oral mono

płyn, 250 mililitrów

octenidine

produkt dostępny bez recepty

w 12% aptek

od 32,25 zł

Solus Nano płyn nawilżający do jamy ustnej

płyn, 200 mililitrów

argentum+glycerol

wyrób medyczny

w 32% aptek

od 31,49 zł

Sachodent

żel, 10 gramów

choline salicylate

produkt dostępny bez recepty

w 58% aptek

od 8,49 zł

Dezaftan Med

żel, 8 gramów

dexpanthenol

wyrób medyczny

w 97% aptek

od 14,49 zł

Dentosept Pen ulga w bólu żel

żel, 3,3 mililitra

wyrób medyczny

w 37% aptek

od 20,83 zł

Septinum Silver spray do gardła

aerozol, 30 mililitrów

salvia officinalis+lichen islandicus+glycerol+argentum

wyrób medyczny

w 46% aptek

od 17,19 zł

Tactisept

płyn, 250 mililitrów

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 13,99 zł

Anaftin

aerozol, 15 mililitrów

hyaluronic acid+polyvidone+aloe vera

wyrób medyczny

w 39% aptek

od 24,99 zł

Topixeril

aerozol, 40 mililitrów

retinal+tocopherol+glycerol+mentha piperita

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 32,49 zł

Elmex Sensitive Plus

płyn, 400 mililitrów

olaflur

kosmetyk

w 24% aptek

od 17,90 zł

Oriseptin

aerozol, 30 mililitrów

argentum+copper+aurum

wyrób medyczny

w 6% aptek

od 23,99 zł

Tisane Farm Żel propolisowy

żel, 6 gramów

propolis

kosmetyk

w 16% aptek

od 16,99 zł

Meridol płukanka

płyn, 400 mililitrów

kosmetyk

w 26% aptek

od 17,19 zł

Nystatyna Teva

granulat (do wytworzenia zawiesiny), 5,8 g = 28 ml

nystatin

lek na receptę

w 96% aptek

od 23,99 zł

Metronidazol Chema

maść, 5 gramów

metronidazole

lek na receptę

w 21% aptek

od 52,99 zł

Acidum Folicum Hasco

tabletki, 30 tabletek

folic acid

lek na receptę

w 90% aptek

od 5,80 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.