N. (anonim, 89.64.26.) Fabryczna, Wrocław 3 lata temu

Czym różni się deksketoprofen od ketoprofenu?

Jak mamy ketoprofen i deksketoprofen to praktycznie nie ma sensu używać pierwszego bo deksketoprofen jest bezpieczniejszy, a skuteczność ma identyczną. Mam rację? I czy są sytuacje kiedy ketoprofen będzie bardziej wskazany do deksketoprofenu?

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Decyzja należy do Pana (w przypadku leków dostępnych bez recepty).

N. (anonim, 89.64.26.) 3 lata temu

Czyli jesli mam wybór do stosowania doustnie, to zamiast ketoprofenu wybrać deksketoprofen, tak? Różnica w cenie nie jest duża, np patrząc na ---.pl najtańsze preparaty z ketoprofenem i deksketoprofenem w przeliczeniu na tabletkę prawie się nie różnią ceną.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Prawoskrętny izomer ketoprofenu (deksketoprofen), działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo dwukrotnie silniej niż mieszanina racemiczna, co umożliwia zmniejszenie dawki i przekłada się na ograniczenie polekowych działań niepożądanych (np. ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego). Nie jest podawany bowiem enancjomer pozbawiony działania, a stanowiący "metaboliczny balast". Jednocześnie są badania wskazujące, że oba leki są dobrze tolerowane w pojedynczych dawkach, co przy stosowaniu okazjonalnym może wpływać na decyzje terapeutyczne z uwzględnieniem różnego kosztu terapii obu lekami.

Deksketoprofen nie ma także na tę chwilę (09.2020) zarejestrowanego produktu do użytku zewnętrznego (w postaci maści czy żelu), co w przypadku pacjenta zdecydowanego na terapię miejscową, będzie skłaniać do wyboru takiego produktu z zawartością ketoprofenu (dostępne na receptę).

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/deksketoprofen https://www.gdziepolek.pl/substancje/ketoprofen

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację