Aaa (anonim, 85.75.234.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Czy w leczeniu anginy ropnej można użyć leku Azitrolek?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie istnieje pojęcie "anginy rolnej", jednak domyślam się, że pyta Pani/Pan o anginę ropną. W leczeniu anginy ropnej można stosować Azitrolek, jednak tylko w szczególnych przypadkach.

Angina ropna to zwyczajowa nazwa zapalenia migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Angina ropna nazywana jest również anginą paciorkowcową.

Lekiem pierwszego rzutu w leczeniu anginy ropne jest fenoksymetylopenicylina (np. Ospen 1000) stosowana przez 10 dni. Wrażliwość szczepów Streptococcus pyogenes wywołujących zakażenie na ten antybiotyk jest pełna.

W przypadku nadwrażliwości pacjenta na ten lek, ale nie natychmiastowej, tylko obserwowanej po pewnym czasie, alternatywą jest cefadroksyl (np. Duracef).

Makrolidy, do których należy azytromycyna - substancja czynna leku Azitrolek, powinny być stosowane tylko i wyłącznie w razie wystąpienia nadwrażliwości na penicyliny o typie natychmiastowym. W pierwszej kolejności jednak nie stosuje się azytromycyny, lecz erytromycynę lub klarytromycynę. Dopiero w szczególnych wypadkach, alternatywą dla klarytromycyny jest leczenie azytromycyną, które zwykle trwa 3–6 dni, ale stosuje się wysokie, zazwyczaj podwójne dawki, ponieważ – dawka standardowa może być nieskuteczna.

Ocena, jaki leki może być zastosowany w konkretnym przypadku zdrowotnym i jak powinien być dawkowany, należy do lekarza. Proszę pamiętać, aby zaufać decyzji lekarza i nie stosować leków na receptę samodzielnie.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-rozpoznac-i-leczyc-angine
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-antybiotykach