Ewa (anonim, 212.180.144.)
około 10 miesięcy temu, Warszawa

Co zrobić, jeśli zamiast leku Betaloc ZOK 100 otrzymałam Lokren?

Witam, zamiast Betaloc Zok 100 dostałam Lokren jako zamiennik. Czy tak może być? Nie jestem przekonana, proszę o poradę.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wszystko zależy od tego, gdzie otrzymała Pani Lokren.

Aby dwa leki mogły być zamiennikami muszą zawierać tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mieć tę samą postać leku (np. tabletka, kapsułka), te same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne. Więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

Jeśli lekarz wypisał Pani Lokren zamiast leku Betaloc ZOK, miał do tego pełne prawo, ponieważ na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia decyduje, jakie leki na dany moment są dla pacjenta najbardziej pomocne.

Jeżeli jednak na recepcie widniał lek Betaloc ZOK 100, a w aptece otrzymała Pani Lokren - doszło do pomyłki w wydaniu leku przez farmaceutę.
W tym przypadku nie należy przyjmować leku Lokren, lecz skontaktować się z apteką, w której realizowała Pani receptę. Farmaceuta jest zobowiązany wydać Pani właściwy preparat oraz dokonać korekty finansowej.

Betaloc ZOK 100 zawiera metoprolol - substancję należącą do beta-adrenolityków. Lek powoduje, że serce bije wolniej, ale wydajniej. Ordynowany jest, między innymi, w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, arytmii czy przewlekłej niewydolności serca.
Lek ten uwalnia substancje w sposób kontrolowany "ZOK", co oznacza, że stałe są szybkość uwalniania substancji leczniczej, stężenie substancji leczniczej w osoczu oraz miejsce jej uwalniania.

Lokren to lek zawierający betaksolol - substancję zaliczaną do grupy tzw. beta-blokerów, stosowaną w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.
Działanie leku polega na wybiórczym blokowaniu receptorów beta-adrenergicznych w sercu, czego następstwem jest zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Mówiąc prościej - serce działa wolniej, ale wydajniej.