Haro (anonim, 79.185.86.)
około roku temu, Warszawa

Objawy na tle psychicznym po Hastina 21

Witam.
Córka zażywa lek Hastina 21 od 13 dni. Wcześniej miała zaburzenia snu, ale w dniu dzisiejszym (sobota) wystąpiły niepokojące objawy na tle psychicznym, które u niej nigdy wcześniej nie występowały. Jest okropnie rozdrażniona. Mówi, że najchętniej wyskoczyła by przez balkon. Nie wiem co robić, ponieważ to jest akurat weekend. Do poniedziałku jeszcze są 2 dni. Nie mogę jedyne dziecko stracić. Proszę o pilną poradę.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Wahania nastroju, depresja, nerwowość i zaburzenia snu to działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych Hastina 21:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89143/hastina-21-tabletki-powlekane/ulotka
Ryzyko podobnych działań niepożądanych występuje podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej w ogóle, nie tylko tych tabletek.

Organizm potrzebuje czasem 2-3 miesięcy na to, by przyzwyczaić się do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się więc, że po jakimś czasie sytuacja sama się stabilizuje. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli obawy są bardzo niepokojące lub występuje zagrożenie życia, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Może również być tak, że wskazane przez Panią/Pana objawy spowodowane są przez inne czynniki niż stosowanie leku, np. trudną sytuację życiową, problemy osobiste, itd., które akurat splotły się z rozpoczęciem przyjmowania tabletek.

Niezależnie jednak od przyczyny myśli samobójczych - trzeba skonsultować to z lekarzem, który na podstawie badania oceni, w jaki sposób dalej postąpić. W weekend może być trudniej umówić się z lekarzem, który zwykle przyjmuje Pańską córkę, jednak zawsze można udać się np. do przychodni otwartej w weekendy. Jeśli uważają Państwo, że występuje realne zagrożenie życia - należy szybko reagować.

Być może ważną informacją będzie dla Państwa również to, że można przerwać stosowanie leku, kiedy się tylko chce, jednak trzeba pamiętać, że wtedy ochrona antykoncepcyjna nie zostaje zachowana.