Jubileusz 25-lecia Częstochowskiej OIA

W sobotę, 22 kwietnia, braliśmy udział w obchodach jubileuszu 25-lecia Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter, ponieważ odbyło się dzień po historycznym posiedzeniu Senatu, na którym przegłosowano ważną dla środowiska aptekarzy nowelizację Prawa farmaceutycznego, zwaną potocznie "Apteką dla aptekarza".

Okręgowe izby aptekarskie, wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską, stanowią samorząd zawodowy farmaceutów i - podobnie jak np. samorząd zawodowy lekarzy - pełnią istotną rolę w polskim systemie ochrony zdrowia.

Poza typowymi dla każdej korporacji zawodowej zadaniami, takimi jak reprezentowanie na zewnątrz interesów środowiska czy propagowanie zasad etyki, izby mają również określone funkcje m.in. w procesie przyznawania farmaceutom prawa do wykonywania zawodu.

Samorząd aptekarski działa w Polsce na mocy Ustawy o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 roku, stąd mniej więcej na ten okres przypada 25 rocznica utworzenia Częstochowskiej OIA.

Jak świętowali częstochowscy aptekarze?

Jubileuszowa gala odbyła się w Teatrze im. Adama Mickiewicza, a jedną z atrakcji przygotowanych dla farmaceutów było wystawienie spektaklu "Miłość i polityka" w reżyserii Jerzego Bończaka. Oprócz doznań kulturalnych aptekarze mieli również okazję wysłuchać wystąpień zaproszonych gości, wśród których znalazła się Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Oprócz oficjalnej części uroczystości dla farmaceutów zaplanowano również m.in. jubileuszowy tort i lampkę szampana. Obserwując to, jak serdecznie witali się zgromadzeni w teatrze aptekarze, trudno było oprzeć się wrażeniu, że towarzyski wymiar jubileuszu miał dla nich bardzo duże znaczenie. Była to bowiem doskonała okazja do spotkania dawno niewidzianych znajomych z branży, o co - jak sami doskonale wiemy - bardzo trudno w natłoku codziennych obowiązków.

Co ciekawe, nieco poza agendą gali, farmaceuci mieli również szansę na trochę sportowych emocji, ponieważ tego dnia, właśnie wokół teatru, prowadziła trasa 9. Biegu Częstochowskiego.

Stoisko GdziePoLek.pl podczas obchodów 25-lecia Częstochowskiej OIA

Duże oczekiwania wobec "Apteki dla aptekarza"

Obecność na obchodach 25-lecia Częstochowskiej OIA była dla nas okazją do rozmowy o rozpalającej do czerwoności branżowe media nowelizacji Prawa farmaceutycznego - tzw. "Aptece dla aptekarza" - która zakłada, że tylko farmaceuci lub spółki farmaceutów będą mogły ubiegać się o pozwolenie na prowadzenie apteki.

Aptekarze mają nadzieję, że zmiany w prawie, które wkrótce  - jak się wydaje po piątkowym głosowaniu w Senacie - wejdą w życie, przyczynią się do poprawy jakości usług świadczonych pacjentom. Oczekiwania te są jednak podszyte nutą niepewności i obawami wynikającymi z tego, że pożądane od lat przez część środowiska rozwiązania prawne wprowadzane są dopiero teraz, gdy sieci apteczne zdążyły rozwinąć swoją działalność.

Ogólnie odnieśliśmy jednak wrażenie, że aptekarze patrzą na "Aptekę dla aptekarza" z umiarkowanym optymizmem. Doświadczeni farmaceuci nie spodziewają się co prawda nagłych zmian na lepsze i poprawy sytuacji ich aptek, jednak podkreślają szanse, jakie znowelizowana ustawa oferuje farmaceutom znajdującym się na początku swojej zawodowej kariery.

Na widoczne efekty zmian w Prawie farmaceutycznym rzeczywiście będziemy musieli trochę poczekać, dlatego tymczasem życzymy wszystkim członkom Izby, żeby nadzieje wiązane z "Apteką dla aptekarza" się spełniły, a obawy okazały płonne.

Komentarz Częstochowskiej OIA

Pomimo barierek wokół teatru, biegania „Zabieganych” i policji regulującej ruchem, udało się większości z Państwa dotrzeć na Galę 25-Lecia Częstochowskiej Izby Aptekarskiej. I za to bardzo serdecznie Państwu dziękuję. Termin uroczystości był ustalony dużo wcześniej ale zbiegł się z posiedzeniem Senatu na którym była przegłosowana „AdA” - więc było co świętować.

To oczywiste, że mamy wiele obaw i wątpliwości. Ten rynek kształtował się 25 lat ,po zmianie prawa będzie potrzeba tyle samo czasu, by się uregulował. By apteki farmaceutów mogły sąsiadować z aptekami sieciowymi. A najważniejsze by skorzystał na tym pacjent, by liczyła się wiedza, fachowość i opieka farmaceuty a nie cena i promocja. Często inicjowana decyzja bez zastanowienia czy istnieje potrzeba i zasadność zakupu leku czy suplementu diety nie powinna być mechanizmem gry rynkowej. To dotyczy wszystkich farmaceutów bez względu na miejsce pracy.

Chciałbym, korzystając z okazji, podziękować młodej farmacji, zarówno tej na scenie jak i tej na widowni. Było Was wyjątkowo dużo i za to dziękuję. To młodzi za chwilę przejmą stery i to oni będą tworzyć nową jakość i nowy wizerunek izby. Młoda Farmacjo – było was widać i zostaliście zauważeni. Dziękuję.

Serdeczne podziękowania dla kierowników aptek, właścicieli-farmaceutów . To Państwo jesteście solą tego zawodu i to Wy najliczniej nas reprezentujecie. Musicie radzić sobie na trudnym rynku, jednocześnie przestrzegając prawo i etykę farmaceutyczną. Zatroskani o byt swój a często i całej rodziny czując odpowiedzialność jaka na was ciąży. Dziękuję za to, że pomiędzy, pracą, domem, rodziną znaleźliście czas by uczestniczyć w święcie Odrodzonego Samorządu Aptekarskiego. Dziękuję bardzo.

Uściski i serdeczności dla Seniorów Farmacji. Macie Państwo ten przywilej, że możecie bez emocji obserwować i oceniać wszystko z perspektywy lat. Widziałem uśmiech na Państwa twarzach i to jest wystarczające podziękowanie za naszą pracę. Dziękuję za obecność Seniorów na 25-Leciu.

mgr farm. Przemysław Orlikowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Częstochowie

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W Estonii ważą się losy Apteki dla Aptekarza

W przeciwieństwie do polskiej ustawy, w estońskiej wersji AdA określono datę, po której wszystkie apteki mają być kontrolowane przez farmaceutów. Wypada ona w tegoroczny Prima Aprilis, 1 kwietnia. W kraju jednak jak na razie nie jest do śmiechu. Sieci grożą zamknięciem setek aptek i przeprowadziły nawet w grudniu niezapowiedziany lockout jako dodatkowy element nacisku. Koalicja rządowa próbowała całkowicie wycofać się z reformy, ale przegrała głosowanie. Branżowy magnat zapowiada pozew.

"Apteka dla Aptekarza" to tylko część planu

Mijają ostatnie chwile, w których sieci aptek mogą otworzyć nowe placówki lub przejąć małe podmioty, zanim 25 czerwca wejdą w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, popularnie zwane “Apteką dla Aptekarza”. Sieci opierające strategię na jak największym udziale w rynku liczą na wzrost liczby placówek nawet o kilkadziesiąt procent. Tymczasem na 13 czerwca planowana jest rozprawa, która może mieć kluczowe znaczenie dla kształtu rynku w przyszłości.

Jak często apteki zmieniają lokalizację? [Apteka dla Aptekarza]

Przy okazji dyskusji projektu "Apteki dla aptekarza" podnoszona jest kwestia uzyskania nowego zezwolenia w sytuacji, gdy istniejąca apteka musiałaby zmienić lokal po wejściu w życie ustawy. Tylko czy apteki faktycznie na tyle często zmieniają miejsce działalności, aby był to znaczący problem? Sprawdziliśmy to dla 629 warszawskich aptek na przestrzeni ostatnich ponad 4 lat.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?