Sposoby na zatkane uszy

udostępnij:

Zatkane uszy mogą być spowodowane nadmiarem woskowiny, zmianami ciśnienia lub zapaleniem ucha. Jak sobie z tym radzić i jakie preparaty zastosować? Czy tak popularne czyszczenie uszu patyczkiem higienicznym jest prawidłowe?

Spis treści

Zatkane uszy przez nadmiar woskowiny

Zatkane uszy przez zmiany ciśnienia

Zatkane uszy przy zapaleniu ucha

Zatkane uszy przez nadmiar woskowiny

Czym jest woskowina uszna?

Woskowina uszna jest wytwarzana w niewielkiej ilości w zewnętrznym przewodzie słuchowym nie bez powodu. Ta substancja to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Jej zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie przewodu słuchowego oraz ochrona przed bakteriami i wirusami.

Woskowina może być wilgotna lub sucha. Co ciekawe - jej rodzaj jest uwarunkowany genetycznie. Sucha najczęściej występuje u Indian i Azjatów i jest genetycznie związana również ze zmniejszoną potliwością, co może być pomocne w życiu w chłodniejszym klimacie i wpływać na mniejsze wychładzanie organizmu. U pozostałych nacji najczęściej występuje woskowina wilgotna, która może przybierać kolor od miodowego do ciemnobrązowego. Rodzaj woskowiny nie ma jednak wpływu na skuteczność procesu oczyszczania się ucha.

Jak pozbyć się woskowiny z uszu?

Przewód słuchowy potrafi oczyszczać się samodzielnie. Komórki, które powstają w pobliżu błony bębenkowej przesuwają się w kierunku do zewnątrz i razem z niewielką ilością woskowiny oraz pozostałymi zanieczyszczeniami są usuwane. Naturalnie w tym pomagają ruchy żuchwy. Czasami jednak okazuje się, że ten naturalny mechanizm jest niewystarczający - w przewodzie słuchowym gromadzą się większe ilości woskowiny, co może powodować pogorszenie słuchu lub uczucie zatkanego ucha - nie powoduje to bólu, lecz dyskomfort - słyszy się wtedy słabiej i dźwięki brzmią charakterystycznie - są przytłumione, jak gdyby dochodziły spod wody.

Jak sobie z tym poradzić? Można spróbować pomóc sobie żuciem gumy - ruchy żuchwy są wtedy intensywniejsze i mocniej przesuwają wydzielinę. Gdy nie pomoże i to - należy udać się do apteki. Jeśli apteczne preparaty również nie będą odpowiednio skuteczne - trzeba udać się do laryngologa. Jeśli stwierdzi on taką konieczność, wykona płukanie ucha wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka.

Czy można czyścić uszy patyczkami?

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl - patyczki higieniczne. Błąd! Ich używanie nie pomaga pozbyć się woskowiny, a jedynie przesuwa ją w głąb przewodu słuchowego. Jeśli będziemy czynić to często, może powstać korek, który będzie trudny do usunięcia. Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z używaniem patyczków jest możliwość przebicia błony bębenkowej - przewód słuchowy ma około 2,5 cm, a patyczek aż 5 cm. Patyczki mogą nam posłużyć więc jedynie do oczyszczania małżowiny usznej.

Preparaty do czyszczenia uszu

Znacznie lepszym pomysłem jest stosowanie specjalnych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Ich zadaniem jest rozpuszczanie woskowiny.

W zależności od naszej wygody stosowania, możemy wybrać różne postacie preparatów:

W składzie takich preparatów możemy znaleźć np. naturalne oleje, ciekłą parafinę, łagodne substancje powierzchniowo czynne czy dodatkowo ekstrakty roślinne. Nie ma reguły, które preparaty będą skuteczniejsze - trzeba to wypróbować na sobie.

Większość tych produktów może być stosowana już u dzieci od 1. roku życia. Używanie ich u młodszych pociech należy skonsultować z lekarzem.

Zatkane uszy przez zmiany ciśnienia

Uczucie zatkanych uszu może mieć inne przyczyny niż nadmierna ilość woskowiny. Kolejną z nich mogą być nagłe zmiany ciśnienia. Ze zjawiskiem tym spotykamy się najczęściej podczas lotu samolotem lub jazdy windą. Do ucha dostaje się więcej powietrza niż zwykle, co powoduje ucisk trąbki Eustachiusza i jej zwężenie, a skutkuje uczuciem zatkanych uszu.

Aby sobie z tym poradzić, można żuć gumę lub ssać cukierki. Częstsze połykanie śliny pomaga w odetkaniu uszu. Innym sposobem jest ziewanie lub po prostu otwieranie buzi. Ruszając żuchwą wspomagamy ruch przy przewodach słuchowych, co również pomaga w tej dolegliwości.

Zatkane uszy przy zapaleniu ucha

Silny katar często łączy się z uczuciem zatkanych uszu. Dlaczego? Ponieważ obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzenić się na trąbki Eustachiusza, które łączą ucho z górną częścią gardła. Obrzęk ten może doprowadzić nawet do zamknięcia się trąbek.

Najlepszym sposobem w tym przypadku jest zastosowanie donosowo leków zmniejszających obrzęk śluzówki, jak np. Otrivin, Sudafed Xylospray Ha, Acatar Control, Afrin ND. Inną metodą jest zastosowanie domowych inhalacji z olejkami eterycznymi, np. lawendowego czy miętowego.

Jeśli mimo zastosowania tych sposobów uczucie zatkania nie ustępuje, należy wybrać się do lekarza - może wskazywać to na zapalenie trąbki Eustachiusza, co musi być już leczone w gabinecie lekarskim pod okiem specjalisty.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 09:58:31

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Remo-Wax

krople do uszu, 10 mililitrów + gumowa gruszka

wyrób medyczny

w 17% aptek

od 16,49 zł

Lix krople do uszu

krople do uszu, 7 gramów

lidocaine

wyrób medyczny

w 92% aptek

od 24,79 zł

Otrivin

aerozol, 10 mililitrów

xylometazoline

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 21,57 zł

Akustone

aerozol, 15 mililitrów = 300 dawek

wyrób medyczny

w 97% aptek

od 15,80 zł

Solwax Active

aerozol, 15 mililitrów

wyrób medyczny

w 50% aptek

od 19,19 zł

Sudafed Xylospray HA

aerozol, 10 mililitrów

xylometazoline

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 19,49 zł

Solwax Active

krople do uszu, 15 mililitrów

wyrób medyczny

w 39% aptek

od 17,99 zł

Fonix higiena uszu

aerozol, 30 mililitrów

wyrób medyczny

w 86% aptek

od 20,99 zł

Acatar Control

aerozol, 15 mililitrów

oxymetazoline

produkt dostępny bez recepty

w 87% aptek

od 17,47 zł

Sudafed Xylospray HA dla dzieci

aerozol, 10 mililitrów

xylometazoline

produkt dostępny bez recepty

w 82% aptek

od 17,99 zł

Remo-Wax spray

aerozol, 10 mililitrów

wyrób medyczny

w 15% aptek

od 16,49 zł

Antotalgin Natural

krople do uszu, 15 gramów

wyrób medyczny

w 26% aptek

od 11,79 zł

Voskolix

aerozol, 30 mililitrów

olea europaea

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 22,99 zł

Cerumex MD spray

aerozol, 30 mililitrów

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 28,68 zł

Olejek Mięty Pieprzowej

płyn, 5 mililitrów

mentha piperita

surowiec farmaceutyczny

w 37% aptek

od 24,56 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)