Sposoby na zatkane uszy

Zatkane uszy mogą być spowodowane nadmiarem woskowiny, zmianami ciśnienia lub zapaleniem ucha. Jak sobie z tym radzić i jakie preparaty zastosować? Czy tak popularne czyszczenie uszu patyczkiem higienicznym jest prawidłowe?

Zatkane uszy przez nadmiar woskowiny

Czym jest woskowina uszna?

Woskowina uszna jest wytwarzana w niewielkiej ilości w zewnętrznym przewodzie słuchowym nie bez powodu. Ta substancja to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Jej zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie przewodu słuchowego oraz ochrona przed bakteriami i wirusami.

Woskowina może być wilgotna lub sucha. Co ciekawe - jej rodzaj jest uwarunkowany genetycznie. Sucha najczęściej występuje u Indian i Azjatów i jest genetycznie związana również ze zmniejszoną potliwością, co może być pomocne w życiu w chłodniejszym klimacie i wpływać na mniejsze wychładzanie organizmu. U pozostałych nacji najczęściej występuje woskowina wilgotna, która może przybierać kolor od miodowego do ciemnobrązowego. Rodzaj woskowiny nie ma jednak wpływu na skuteczność procesu oczyszczania się ucha.

Jak pozbyć się woskowiny z uszu?

Przewód słuchowy potrafi oczyszczać się samodzielnie. Komórki, które powstają w pobliżu błony bębenkowej przesuwają się w kierunku do zewnątrz i razem z niewielką ilością woskowiny oraz pozostałymi zanieczyszczeniami są usuwane. Naturalnie w tym pomagają ruchy żuchwy. Czasami jednak okazuje się, że ten naturalny mechanizm jest niewystarczający - w przewodzie słuchowym gromadzą się większe ilości woskowiny, co może powodować pogorszenie słuchu lub uczucie zatkanego ucha - nie powoduje to bólu, lecz dyskomfort - słyszy się wtedy słabiej i dźwięki brzmią charakterystycznie - są przytłumione, jak gdyby dochodziły spod wody.

Jak sobie z tym poradzić? Można spróbować pomóc sobie żuciem gumy - ruchy żuchwy są wtedy intensywniejsze i mocniej przesuwają wydzielinę. Gdy nie pomoże i to - należy udać się do apteki. Jeśli apteczne preparaty również nie będą odpowiednio skuteczne - trzeba udać się do laryngologa. Jeśli stwierdzi on taką konieczność, wykona płukanie ucha wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka.

Czy można czyścić uszy patyczkami?

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl - patyczki higieniczne. Błąd! Ich używanie nie pomaga pozbyć się woskowiny, a jedynie przesuwa ją w głąb przewodu słuchowego. Jeśli będziemy czynić to często, może powstać korek, który będzie trudny do usunięcia. Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z używaniem patyczków jest możliwość przebicia błony bębenkowej - przewód słuchowy ma około 2,5 cm, a patyczek aż 5 cm. Patyczki mogą nam posłużyć więc jedynie do oczyszczania małżowiny usznej.

Preparaty do czyszczenia uszu

Znacznie lepszym pomysłem jest stosowanie specjalnych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Ich zadaniem jest rozpuszczanie woskowiny.

W zależności od naszej wygody stosowania, możemy wybrać różne postacie preparatów:

W składzie takich preparatów możemy znaleźć np. naturalne oleje, ciekłą parafinę, łagodne substancje powierzchniowo czynne czy dodatkowo ekstrakty roślinne. Nie ma reguły, które preparaty będą skuteczniejsze - trzeba to wypróbować na sobie.

Większość tych produktów może być stosowana już u dzieci od 1. roku życia. Używanie ich u młodszych pociech należy skonsultować z lekarzem.

Zatkane uszy przez zmiany ciśnienia

Uczucie zatkanych uszu może mieć inne przyczyny niż nadmierna ilość woskowiny. Kolejną z nich mogą być nagłe zmiany ciśnienia. Ze zjawiskiem tym spotykamy się najczęściej podczas lotu samolotem lub jazdy windą. Do ucha dostaje się więcej powietrza niż zwykle, co powoduje ucisk trąbki Eustachiusza i jej zwężenie, a skutkuje uczuciem zatkanych uszu.

Aby sobie z tym poradzić, można żuć gumę lub ssać cukierki. Częstsze połykanie śliny pomaga w odetkaniu uszu. Innym sposobem jest ziewanie lub po prostu otwieranie buzi. Ruszając żuchwą wspomagamy ruch przy przewodach słuchowych, co również pomaga w tej dolegliwości.

Zatkane uszy przy zapaleniu ucha

Silny katar często łączy się z uczuciem zatkanych uszu. Dlaczego? Ponieważ obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzenić się na trąbki Eustachiusza, które łączą ucho z górną częścią gardła. Obrzęk ten może doprowadzić nawet do zamknięcia się trąbek.

Najlepszym sposobem w tym przypadku jest zastosowanie donosowo leków zmniejszających obrzęk śluzówki, jak np. Otrivin, Sudafed Xylospray Ha, Acatar Control, Afrin ND. Inną metodą jest zastosowanie domowych inhalacji z olejkami eterycznymi, np. lawendowego czy miętowego.

Jeśli mimo zastosowania tych sposobów uczucie zatkania nie ustępuje, należy wybrać się do lekarza - może wskazywać to na zapalenie trąbki Eustachiusza, co musi być już leczone w gabinecie lekarskim pod okiem specjalisty.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.07.2020 12:55:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy powinna skonsultować z lekarzem świąd ucha po zastosowaniu preparatu Fonix?
Razem z synem stosowaliśmy Fonix zgodnie z ulotką. Po ok.2 tygodniach stosowania oczuwamy identyczne straszne i uciążliwe swędzenie w głębi ucha.Zwa...
odpowiada Iwona Napierała

Co mogę stosować do higieny uszu?
Jaki polecacie państwo preparat w przypadku nadprodukcji osku uchu u osoby która nosi aparat słuchowy? Zależy mi by miesięczny koszt nie był duży.
odpowiada Ewa Pilch

Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego?
Witam, 8 latek skarży się na ból podczas ucisku płatka ucha i ziewania czy przyczyną może być zatkane ucho?
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy zbyt częste stosowanie sprayu do higieny uszu może prowadzić do powstania stanu zapalnego lub uszkodzeń ucha?
Witam! Kupiłam spray do higeny uszu apteo care i pomógł mi na czop woskowinowy w jednym uchu natomiast w drugim nadal mam czop i sobie wciskam. Chodzi...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Jaki jest zamiennik tabletek Acatar Complex?
Szukam zamiennika tabletek acatar complex, niestety te sa juz niedostepne w sprzedaży
odpowiada Olga Sierpniowska

Jak działają preparaty do higieny uszu?
Witam, Użyłam spray Fonix po czym zatkało mi się jedno ucho. Co w tej sytuacji zrobić?
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Na Twoje pytania w temacie sposoby na zatkane uszy odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.