Fakty i mity o farmaceutach

Fakty i mity o farmaceutach

udostępnij:

Codziennie tysiące Polaków w aptekach ma kontakt z farmaceutą pracującym za pierwszym stołem. Niestety nadal w społeczeństwie panuje sporo mitów dotyczących tego zawodu. Czy farmaceuci mogą wypisywać recepty? Za co odpowiadają w aptece? Co trzeba zrobić, aby zostać farmaceutą? Dziś rozwieję kilka popularnych mitów i opowiem o ciekawych faktach z pracy farmaceutów.

Każdy farmaceuta to aptekarz

MIT Aptekarzem nazywamy farmaceutę pracującego w aptece ogólnodostępnej, aptece szpitalnej, punkcie aptecznym, czy w hurtowni farmaceutycznej. Natomiast nie każdy farmaceuta musi i chce w tych miejscach pracować, aby spełniać się zawodowo. Wielu z nich pracuje w urzędach, takich jak np. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), czy na różnych stanowiskach w firmach farmaceutycznych, odpowiadając za wprowadzanie produktów leczniczych na rynek i dbając o bezpieczeństwo ich stosowania. Farmaceuci pracują również w branży badań klinicznych, zarówno w ośrodkach badań klinicznych, jak i firmach sponsorujących i nadzorujących prowadzenie tych badań. Coraz bardziej popularna staje się również praca w mediach lub oferowanie indywidualnych porad farmaceutycznych. W związku z tym, mimo wykonywania swojej pracy w innym miejscu niż apteka ogólnodostępna czy szpitalna, nadal są to obowiązki, w których wiedza farmaceutyczna ma znaczenie (więcej: Co można robić po farmacji).

Farmaceuta często jako pierwszy doradza nam w leczeniu wielu dolegliwości

FAKT Przeziębienie, poparzenia słoneczne, miejscowe zmiany alergiczne i drobne skaleczenia - te i wiele innych drobnych problemów zdrowotnych przydarza nam się w trakcie naszego życia. Zwykle nie wymagają one diagnozy i konsultacji lekarskiej, ale nie zawsze wiemy, jak sobie z nimi samodzielnie poradzić. W takich sytuacjach na pierwszej linii frontu stoi zwykle farmaceuta, ponieważ apteka jest bardzo łatwo dostępnym miejscem dla każdego z nas i można otrzymać tam fachową poradę (więcej: 10 rzeczy, do których pacjent ma prawo). Czasami objawy, które odczuwamy, jak np. kaszel, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mogą być spowodowane zażywaniem konkretnego leku lub połączeniem kilku różnych leków. Dlatego warto pamiętać, jakie aktualnie preparaty stosujemy, aby farmaceuta mógł powiązać ze sobą różne fakty, czy zalecić konsultację lekarską.

Farmaceuta jest sprzedawcą

MIT Przeglądając ustawę Prawo Farmaceutyczne zauważymy, że nie pada tam słowo “klient”, tylko “pacjent”. Dlatego uznaje się, że do apteki przychodzą pacjenci - w celu realizacji recept, uzyskania porady farmaceutycznej, czy dobrania suplementacji do prowadzonego leczenia. Farmaceuta w aptece nie jest sprzedawcą - ani z nazwy, ani z racji wykonywanych obowiązków. Oczywiście zdarza się, że przychodzimy do apteki tylko po takie środki, jak np. maseczka na twarz, czy szczoteczka do zębów, a wydanie takich produktów nie wymaga zaawansowanej wiedzy i jest zwykłą transakcją kupna-sprzedaży. Pamiętajmy jednak, że wydawanie produktów leczniczych przy pierwszym stole to tylko jeden z wielu obowiązków farmaceuty w aptece (więcej: 10 zdań, których lepiej nie mówić w aptece).

Farmaceuta może wypisać receptę

FAKT Farmaceuta, czyli magister farmacji z prawem wykonywania zawodu, ma prawo do wystawienia w aptece tzw. recepty farmaceutycznej w przypadku, gdy pacjentowi zabraknie leku, który stosuje przewlekle, czy wystąpi zagrożenie jego zdrowia lub życia. Na taką receptę można wykupić lek tylko ze 100% odpłatnością. Warto pamiętać, że farmaceuta ocenia indywidualnie sytuację pacjenta i ma prawo odmówić wydania leku na receptę farmaceutyczną, gdyby miał jakiekolwiek wątpliwości co do nazwy leku, jego dawki czy zasadności wystawienia takiej recepty. Należy pamiętać, że taka recepta nie może być wystawiona na środki psychotropowe, czy odurzające. Farmaceuci mogą również wystawić refundowaną receptę farmaceutyczną dla siebie lub członka swojej rodziny (pro auctore, pro familiae) (więcej: Kiedy farmaceuta może wypisać receptę).

Każdy pracownik apteki to farmaceuta

MIT W aptece najczęściej oprócz magistrów farmacji pracują również technicy farmaceutyczni, czy pomoc apteczna. Technik farmaceutyczny to osoba po innym rodzaju kształcenia, niż farmaceuta. Nauka technika farmaceutycznego trwa 2,5 roku w medycznej szkole policealnej. Po jej zakończeniu otrzymuje się świadectwo ukończenia szkoły policealnej, a po zdanym egzaminie zawodowym dyplom z tytułem “technik farmaceutyczny”. Nie jest to więc odpowiednik np. studiów licencjackich. Farmacja natomiast to studia jednolite magisterskie i nie można jej studiować zaocznie, w trybie weekendowym lub ukończyć tylko połowy studiów. Farmaceutą więc nazywamy osobę, która ukończyła 5,5-letnie studia na Uniwersytecie Medycznym, na kierunku farmacja, uzyskała tytuł magistra farmacji i otrzymała Prawo Wykonywania Zawodu Farmaceuty (więcej: Jak skutecznie uczyć się na farmacji). Obowiązki i uprawnienia magistra farmacji i technika farmaceutycznego są różne, ale dopełniają się w taki sposób, aby apteka mogła sprawnie funkcjonować i pomagać pacjentom.

Tylko farmaceuta może być kierownikiem apteki

FAKT Farmaceuci są grupą zawodową, która ma swoje prawa i obowiązki, z których większość regulowana jest w ustawie Prawo Farmaceutyczne. Możemy się z niej dowiedzieć m.in. że kierownikiem apteki może być tylko farmaceuta, który ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 2-letni staż pracy w aptece, w przypadku gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej. Ponadto, po wprowadzonej jednej z nowelizacji wspomnianej ustawy tylko farmaceuta może być właścicielem apteki i w związku z tym ponosi on odpowiedzialność nie tylko finansową, ale i zawodową za funkcjonującą aptekę. Farmaceuci mają również obowiązek ciągłego doszkalania się i dokumentowania tego poprzez zbieranie tzw. punktów edukacyjnych. Niewiele osób wie również o tym, że w szpitalu tylko farmaceuta może przygotowywać zestawy z lekiem cytostatycznym (chemioterapia), czy żywienie pozajelitowe, które trafia do podania pacjentom na oddziale.

Praca farmaceuty nie jest łatwym zajęciem. Wymaga obszernej wiedzy medycznej, znajomości Prawa Farmaceutycznego i cierpliwości oraz zrozumienia w pracy z pacjentem. Jednak wielu farmaceutów kocha to co robi i daje im to mnóstwo satysfakcji. Jeśli chcecie dowiedzieć się z czym musieli zmierzyć się studiując farmację - zerknijcie do artykułu o faktach i mitach na temat tego kierunku.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 29.09.2021 00:00:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)