Czy pocierać złotem jęczmień na oku?

Zauważyłeś na swojej powiece czerwoną, bolesną grudkę? Odczuwasz swędzenie oka, a Twoja powieka jest obrzęknięta? To może być jęczmień. Jak wyleczyć jęczmień i czy warto pocierać go złotem? Kiedy konieczna jest wizyta u okulisty?

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień to grudkowy ropień, będący objawem stanu zapalnego spowodowanego zaczopowaniem gruczołów łojowych i potowych zlokalizowanych na brzegach powiek. Przyczyną stanu zapalnego jest zakażenie bakteryjne wywołane najczęściej przez gronkowca złocistego. Zmiany mogą pojawić się zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie powieki.

Skąd nazwa „jęczmień”? Nawiązuje ona do wyglądu zmiany, przypominającej ziarnko jęczmienia. Pomimo nieestetycznego wyglądu, występowaniu jęczmienia nie towarzyszą zwykle poważne komplikacje.

Kto jest najbardziej narażony na jęczmień?

Jęczmień jest schorzeniem występującym powszechnie u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Ponieważ przyczyną choroby jest zablokowanie ujścia gruczołów, osoby dorosłe, ze względu na większą lepkość wydzieliny, są bardziej podatne na występowanie schorzenia. Z podobnych przyczyn częstsze występowanie jęczmienia obserwuje się również u chorych na cukrzycę, łojotokowe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie brzegów powiek i trądzik różowaty. W grupie ryzyka znajdują się także osoby noszące soczewki, przebywające często w zadymionych pomieszczeniach oraz narażone na opary substancji chemicznych.

Jakie są objawy jęczmienia?

Jęczmień najczęściej występuje na jednej z powiek. Postać zewnętrzna widoczna jest jako czerwona bolesna grudka, która z czasem powiększa się i zwykle po kilku dniach samoistnie pęka. Jęczmień wewnętrzny, widoczny po uniesieniu powieki, nie pęka, lecz stopniowo zanika.

Występowaniu jęczmienia zwykle towarzyszą także:

 • obrzęk i zaczerwienienie powieki,
 • tkliwość i ból,
 • swędzenie,
 • uczucie gorąca w miejscu występowania zmiany,
 • łzawienie i światłowstręt,
 • ropna wydzielina,
 • uczucie ciała obcego pod powieką.

Jak leczyć jęczmień?

W większości przypadków jęczmień po kilku dniach znika samoistnie i nie wymaga stosowania leków na receptę. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie przekłuwać i nie wyciskać ropnia, może to bowiem sprzyjać zaostrzeniu stanu zapalnego.

Aby przyspieszyć proces zdrowienia, zaleca się stosowanie ciepłych okładów przez 10-15 minut, 3-4 razy dziennie. Pomaga to zmniejszyć ból i stan zapalny. Okłady można wykonać z wykorzystaniem kompresu nasączonego ciepłym naparem ze świetlika (np. Zielnik Apteczny Świetlik Fix, Świetlik Fix Herbapol Lublin), nagietka (np. Koszyczek Nagietka Herbapol Lublin, Zielnik Apteczny Nagietek Fix) czy mniszka lekarskiego (np. Korzeń Mniszka Flos, Korzeń Mniszka Herbapol Lublin), butelki z wodą zawiniętej w gazę czy ogrzanej łyżeczki. W aptekach dostępne są także wygodne w użyciu, samoczynnie rozgrzewające się maseczki na oczy, przeznaczone do stosowania przy stanach zapalnych brzegów powiek (np. Posiforlid). Dodatkowo, przydatne mogą okazać się maści na powieki (np. OptiCleaner, Hordelid).

Czy pocierać jęczmień na oku złotą obrączką?

Powszechną metodą stosowaną w warunkach domowych jest także pocieranie zmienionej chorobowo powieki złotą biżuterią, najczęściej obrączką. Wbrew pozorom, skuteczność tej metody nie wynika ze szczególnych właściwości samego złota, lecz z faktu, iż w czasie masażu zwiększa się przepływ krwi i dochodzi do odblokowania ujścia gruczołów. Pamiętaj, by przed użyciem umyć złoty przedmiot ciepłą wodą z mydłem.

Kiedy iść do lekarza z jęczmieniem na oku?

Jeżeli pomimo stosowania wspomnianych metod przez okres 2-3 dni nie obserwujemy poprawy, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Może on zalecić stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem (np. Biodacyna Ophthalmicum 0,3%, Cusi Erythromycin 0,5%) bądź sterydem (np. Tobrex, Cortineff Ophtalm. 0,1%).

W przypadku, gdy u chorego występują objawy ogólnoustrojowe w postaci gorączki, obrzęku całego oka, wypadania rzęs, zaburzenia widzenia bądź powiększenia węzłów chłonnych, prawdopodobnie trzeba będzie udać się do okulisty. Niekiedy konieczne jest chirurgiczne nacięcie zmiany przez lekarza i podanie antybiotyków w formie doustnej (np. Augmentin, Doxycyclinum TZF).

Do okulisty skieruje nas lekarz pierwszego kontaktu. Jeśli zależy nam na czasie, możliwe jest umówienie prywatnej wizyty u specjalisty. Skierowanie nie jest wówczas wymagane.

Jęczmień na oku – jakich kosmetyków używać?

 • Chorzy nie powinni dzielić z innymi osobami przyborów toaletowych i kosmetyków do makijażu oczu.
 • Osoby chore do momentu wyzdrowienia powinny zrezygnować z makijażu i noszenia soczewek.
 • Soczewki noszone w momencie pojawienia się objawów choroby należy wyrzucić.
 • Dokładny demakijaż przed pójściem spać zmniejsza ryzyko ponownego zablokowania gruczołów brzegów powiek.
 • U osób z tendencją do częstych stanów zapalnych okolicy powiek zaleca się stosowanie specjalnych płynów micelarnych (np. Blephasol, Demoxoft) oraz chusteczek do codziennej pielęgnacji powiek (np. Blephaclean, Demoxoft Clean), które łagodzą podrażnienia, nawilżają, regenerują oraz delikatnie rozpuszczają i usuwają substancje i bakterie zalegające na brzegach powiek.
 • Regularne sprawdzanie dat ważności kosmetyków pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa zakażenia oka przez produkty, których termin przydatności upłynął.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.07.2020 12:54:46

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jęczmień na oku w ciąży - jak leczyć?
Witam, Jestem w 35 tc ciąży. Pojawił mi się jęczmień na oku. Moje pytanie brzmi czy mogę użyć żelu Foslek ze świetlikiem? Czy nie jest on zalecany ko...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Gdzie kupię Augmentin SR?
Gdzie kupic augumentin 1000sr
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy stosując Doxycyclinum mogę skorzystać z zabiegu kwasem migdałowym?
Dzień dobry, Czy stosując Doxycyclinum mogę skorzystać z zabiegu kwasem migdałowym?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy istnieją zamienniki leków Doxycyclinum i Cipronex bez recepty?
Dobry wieczór. Czy istnieje zamiennik doksycykliny lub ciproneksu bez recepty?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy na zapalenie dróg żółciowych spowodowane PSC może pomóc Augmentin?
Czy na zapalenie dróg żółciowych spowodowane PSC może pomóc augmentin 875+125
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę zastosować maść do oczu Floxal zamiast kropli?
Czy można zastosować żel zamiast kropli floxla na jęczmień czy są jakieś przeciwwskazania?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie czy pocierać złotem jęczmień na oku? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.