Co zrobić, gdy rozbije się termometr rtęciowy?

Stłukłeś termometr rtęciowy i nie wiesz, gdzie go wyrzucić? Co zrobić z rtęcią, która wydostała się z termometru? Podpowiadamy, jak w prawidłowy i bezpieczny sposób pozbyć się odpadów pozostałych po stłuczonym termometrze rtęciowym.

Co zrobić, gdy potłucze się termometr rtęciowy?

Sprzątanie odpadów po stłuczonym termometrze rtęciowym rozpocznij natychmiast. Dokładnie przewietrz pomieszczenie przed i po zakończeniu sprzątania. Rtęć należy usunąć jak najszybciej, gdyż jej opary są toksyczne dla człowieka i środowiska, o czym pisaliśmy tutaj. Zamknij drzwi, aby nikt nie wszedł do pokoju i nie rozniósł resztek rtęci po całym mieszkaniu.

Jak posprzątać resztki po stłuczonym termometrze?

Zadbaj o własne bezpieczeństwo zakładając gumowe rękawiczki i jednorazową maseczkę. Kuleczki rtęci i resztki szkła możesz zebrać np. kartką papieru lub łopatką. Przemyj podłogę jednorazowymi, wilgotnymi ręcznikami papierowymi. Nie używaj odkurzacza, gdyż nawet po wymianie worka, kuleczki rtęci mogą pozostać w urządzeniu i wydzielać szkodliwe opary, zatruwając powietrze w mieszkaniu. Jeśli rtęć rozlała się na dywanie, zbierz kuleczki rtęci (strzykawką lub łopatką), a dywan poddaj praniu chemicznemu przy użyciu odpowiednich środków piorących.

Do likwidacji rtęci nie stosuj domowych środków czyszczących zawierających chlor i amoniak, bo mogą zareagować z rtęcią i wytworzyć trujący gaz. Do zbierania kuleczek rtęci nie używaj pędzla ani miotły. Narzędzia te jedynie rozbiją rtęć na małe drobinki, które będą trudniejsze do zebrania, a jednocześnie będą parowały szybciej.

Jak zabezpieczyć odpady zawierające rtęć?

Wszystkie odpady (wraz z rękawiczkami) umieść w szczelnym, zamykanym worku plastikowym lub w szklanym słoiku. Resztki po stłuczonym termometrze należy odizolować w taki sposób, aby nie miały kontaktu z dziećmi i zwierzętami.

Gdzie wyrzucić stłuczony termometr rtęciowy?

Dzwoniąc do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uzyskasz informację o najbliższym miejscu składowania rtęci. Odpady można również oddać do punktu zbierania świetlówek. Nigdy nie wyrzucaj odpadów po stłuczonym termometrze rtęciowym do kosza na śmieci, nie wylewaj ich do zlewu czy ubikacji. Rtęć jest przekształcana przez mikroorganizmy wodne na związki, które są jeszcze bardziej toksyczne niż sama rtęć. Termometrów rtęciowych (nawet tych nieuszkodzonych) nie należy także wyrzucać do pojemnika na przeterminowane leki, który znajduje się w aptece.

Kto może pomóc w pozbyciu się rtęci z mieszkania?

Jeśli rtęci rozlało się zbyt dużo lub np. utknęła w szczeblach podłogi lub na dywanie, zadzwoń po straż pożarną. Do przyjazdu służb możesz posypać rtęć sproszkowaną siarką, którą kupisz w sklepie ogrodniczym. Siarka wchodząc w reakcję z rtęcią zneutralizuje nieco jej szkodliwe opary.

Pamiętaj, tylko odpowiednia utylizacja odpadów chroni nas i nasze środowisko. Dzięki właściwemu postępowaniu działasz zgodnie z prawem i pomagasz chronić nasze otoczenie.

Źródła

  1. Pastuszka J. S. Problemy jako ś ci zdrowotnej środowiska pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Materiały szkoleniowe Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowi onych w Katowicach.
  2. Pastuszka J. S. Zanieczyszczenie powietrza pomieszczeń. Program wieloletni „ Środowisko, a Zdrowie” [e-biuletyn] 2004; 4: 11-14.
  3. Biuletyn "Bezpieczny Dom", K. Szczerba. 2012r. Wydawnictwo finansowane ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.10.2019 13:39:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy dostanę pulsoksymetr microlife w Katowicach/Siemianowicach Śląskich?
Czy w Katowicach lub Siemianowicach Śląskich jest dostępny pulsoksymetr microlife oxy 300? Przede wszystkim w jakiej cenie?
odpowiada Anna Tyrańska

W której aptece w Suwałkach kupię pulsoksymetr?
W której aptece w Suwałkach mogę zarezerwować Pulsoksymetr? Proszę o wiadomość.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można dokupić mankiet z przewodem gumowym do ciśnieniomierza Microlive BP A 100?
Czy mozna dokupic mankiet z przewodem gumowym do cisnieniomierza Microlive BP A 100?
odpowiada Olga Sierpniowska

W której aptece w Poznaniu kupię termometr bezdotykowy?
Termometr bezdotykowy apteka Poznań
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie najtaniej kupię termometr Microlife NC 150 wysyłkowo?
Witam, gdzie najtaniej kupię termometr microlife NC 150 termometr bezkontaktowy drogą wysyłkową?
odpowiada Olga Sierpniowska

W której aptece w Koszalinie kupię termometr Microlife NC 150?
Koszalin -gdzie kupię termometr bezdotykowy MICROLIFE 150
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie co zrobić, gdy rozbije się termometr rtęciowy? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.