Podbiał pospolity (tussilago farfara)

50 produktów zawierających Podbiał pospolity, w tym 0 na receptę.

31 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Podbiał pospolity jest rośliną leczniczą występującą pospolicie na terenie Europy. Roślina ma właściwości powlekające i może być stosowana w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Surowcem pozyskiwanym z podbiału są liście oraz kwiaty. Substancjami czynnymi odpowiadającymi za działanie lecznicze liści podbiału są śluzy, garbniki, olejek eteryczny, a także flawonoidy. Kwiaty natomiast są źródłem flawonoidów, karotenoidów, śluzu, związków cukrowych i olejku eterycznego.

Preparaty z podbiałem pospolitym można nabyć bez recepty w aptece. Występują w postaci syropów (np. Pyrosal), pastylek do ssania (np. Tymianek i podbiał), czy ziół do zaparzania (np. Liść Podbiału).

Spis treści

Jakie są właściwości podbiału?

W jakich chorobach można stosować podbiał?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania podbiału?

Czy podbiał może być stosowany w ciąży?

Czy podbiał może być stosowany podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po stosowaniu podbiału?

Źródła

Jakie są właściwości podbiału?

  • Preparaty z podbiału wykazują działanie powlekające błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz zmniejszają podrażnienie górnych dróg oddechowych.

  • Działają łagodząco na podrażnioną śluzówkę.

  • Pobudzają odruch wykrztuśny poprzez rozrzedzenie zalegającej wydzieliny.

  • Posiadają aktywność przeciwzapalną, przeciwbakteryjną i  działanie ściągające.

Aby wzmocnić działanie preparatów roślinnych na dolegliwości związane z chorobami gardła, krtani oraz oskrzeli, w ich składzie łączone są różne zioła o dopełniającym się działaniu. Przykładem ziół stosowanych łącznie w preparatach na choroby górnych dróg układu oddechowego jest podbiał wraz z tymiankiem, który wywiera działanie wykrztuśne oraz działa przeciwdrobnoustrojowo.

W jakich chorobach można stosować podbiał?

Preparaty z podbiałem znajdują zastosowanie w terapii chorób górnych dróg oddechowych, do których zaliczyć można kaszel produktywny (tzw. kaszel mokry), czy stany zapalne jamy ustnej i krtani. Mogą być one stosowane również pomocniczo w zapaleniu oskrzeli, osłabieniu odruchu wykrztuśnego oraz w zanikowym, suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu oraz pacjentów w podeszłym wieku. Preparaty z podbiałem mogą być również stosowane zewnętrznie w postaci obmywań i okładów w stanach zapalnych skóry, w oparzeniach słonecznych I i II stopnia, a także jako kosmetyk na tłustą cerę.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania podbiału?

Preparatów z podbiałem nie powinny stosować osoby uczulone na podbiał pospolity, lub inne rośliny z rodziny astrowatych.

Czy podbiał może być stosowany w ciąży?

Ze względu na niewystarczającą ilość badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania podbiału w trakcie trwania ciąży, nie zaleca się jego przyjmowania w tym okresie.

Czy podbiał może być stosowany podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Ze względu na niewystarczającą ilość badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania podbiału w trakcie karmienia piersią (podczas laktacji), nie zaleca się jego przyjmowania w tym okresie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po stosowaniu podbiału?

Preparaty z podbiałem mogą powodować reakcje nadwrażliwości. Podczas długotrwałego stosowania podbiału może dojść do działania hepatotoksycznego. Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów. 

Źródła:

  • „Rośliny lecznicze i ich tradycyjne zastosowanie” Aleksander Ożarowski

  • „Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.)” Paulina Piotrowska, Małgorzata Wojcińska, Irena Matławska

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

1

Mel Farfarae Comp. A

syrop, 125 gramów

w 0% aptek

Folium Farfarae

liście, 50 gramów

w 0% aptek

1