Korifolitropina alfa (corifollitropin alfa)

2 produkty zawierające Korifolitropina alfa, w tym 2 na receptę.

2 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Korifolitropina alfa jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza stosowanym w kontrolowanej stymulacji jajników w skojarzeniu z antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny przysadkowe (GnRH) w celu pobudzenia rozwoju pęcherzyków jajnikowych w ramach technik wspomaganego rozrodu. W Polsce korifolitropina alfa dostępna jest pod nazwą handlową Elonva.

Spis treści

Jak działa korifolitropina alfa?

Jakie są wskazania do stosowania korifolitropiny alfa?

Jak stosować korifolitropinę alfa?

Czy podczas stosowania korifolitropiny alfa można spożywać alkohol?

Jakie działania niepożądane może wywołać korifolitropina alfa?

Jakie suplementy diety warto stosować w trakcie leczenia korifolitropiną alfa?

Czy w ciąży lub podczas karmienia piersią można stosować korifolitropinę alfa?

Źródła

Jak działa korifolitropina alfa?

Długotrwale stymuluje pęcherzyk jajnikowy. Wykazuje zdolność do inicjowania i podtrzymywania wzrostu wielu pęcherzyków jajnikowych przez cały tydzień. Substancja nie wykazuje wewnętrznej aktywności LH i hCG. Pojedyncze wstrzyknięcie korifolitropiny alfa może zastąpić pierwsze siedem wstrzyknięć rekombinowanego hormonu folikulotropowego podawanego codziennie w cyklu leczenia kontrolowanej stymulacji jajników (np. Puregon).

Jakie są wskazania do stosowania korifolitropiny alfa?

Korifolitropinę alfa stosuje się w połączeniu z antagonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny przysadkowe (GnRH) np. Orgalutran. Preparat zaleca się u kobiet w kontrolowanej stymulacji jajników w celu pobudzenia rozwoju pęcherzyków jajnikowych w ramach technik wspomagania rozrodu.

Jak stosować korifolitropinę alfa?

Dawka korifolitropiny alfa powinna być dobrana indywidualnie dla pacjentki przez lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Zazwyczaj zalecaną dawkę ustala się na podstawie masy ciała i wieku. Kobietom w wieku 36 lat i młodszym, o masie ciała mniejszej lub równej 60 kilogramów zaleca się zastosowanie pojedynczej dawki 100 mikrogramów. Dla kobiet o masie ciała większej niż 60 kg (niezależnie od wieku) lub o masie ciała większej lub równej 50 kilogramów (w wieku powyżej 36 lat) zaleca się zastosowanie pojedynczej dawki 150 mikrogramów. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet powyżej 36 lat i masie ciała mniejszej niż 50 kilogramów.
Korifolitropinę alfa podaje się w postaci pojedynczego wstrzyknięcia podskórnego we wczesnej fazie folikularnej cyklu miesiączkowego. Następnie w 5. lub 6. dniu stymulacji (w zależności od odpowiedzi jajników) dołącza się antagonistę GnRH. Po 7 dniach od podania korifolitropiny alfa można kontynuować kontrolowaną stymulację jajników poprzez codzienne podawanie we wstrzyknięciach rekombinowanego hormonu folikulotropowego, aż do osiągnięcia kryterium zainicjowania ostatecznej fazy dojrzewania komórek jajowych. Po uzyskaniu odpowiedniej odpowiedzi jajników należy podać określoną przez lekarza dawkę hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) w celu pobudzenia ostatecznego dojrzewania oocytów.

Czy podczas stosowania korifolitropiny alfa można spożywać alkohol?

Nie wykazano interakcji korifolitropiny alfa z alkoholem. Jednakże ze względu na to, że alkohol może powodować negatywny wpływ na płodność, zaleca się powstrzymywanie od spożywania alkoholu w trakcie starań o dziecko.

Jakie działania niepożądane może wywołać korifolitropina alfa?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych korifolitropiny alfa należą m.in. nudności, ból głowy, zespół nadmiernej stymulacji jajników, ból i dyskomfort w obrębie miednicy, tkliwość piersi, zmęczenie. Opisywano również przypadki np. ciąży pozamacicznej, skrętu jajnika lub przedwczesnej owulacji. W celu wczesnego wykrycia ewentualnych działań niepożądanych korifolitropiny alfa zaleca się pozostawanie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jakie suplementy diety warto stosować w trakcie leczenia korifolitropiną alfa?

Kobietom planującym ciążę zaleca się stosowanie suplementów diety zawierających kwas foliowywitaminę D3, jod, kwasy omega-3żelazomagnez. Ponadto można stosować preparaty wspomagające płodność z np. inozytolem, NAC (N-acetylocysteiną), cholinącynkiem, selenem, miedzią, witaminą E, koenzymem Q10.

Czy w ciąży lub podczas karmienia piersią można stosować korifolitropinę alfa?

Nie należy stosować preparatów z korifolitropiną alfa u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Elonva

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka + igła

lek na receptę

w 1% aptek

od 1360,36 zł

Elonva

iniekcja, 1 ampułkostrzykawka + igła

lek na receptę

w 1% aptek

od 1360,36 zł

Najnowsze pytania o corifollitropin alfa