Boztur (anonim, 94.251.236.)
około miesiąca temu, Warszawa

Co stosować na zmniejszenie bólu podczas terapii kapecytabiną?

Czy jest jakiś sposób na zmniejszenie bólu stóp przy stosowaniu kapecytabiny.stopy mam coraz bardziej czerwone.nie mogę chodzić. Natłuszczanie stóp maścią z mocznikiem niewiele daje. Czy można brać środki przeciwbólowe. Jakie.Proszę o pomoc.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

U pacjentów onkologicznych mogą wystąpić zmiany skórne pod postacią tak zwanego zespołu ręka-stopa (erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa). Kapecytabina jest substancją, której stosowanie związane jest z występowaniem tego powikłania. W jego przebiegu skóra jest zaczerwieniona, bolesna, nadwrażliwa, a w nasilonym przebiegu mogą nawet pojawić się obrzęki i pęcherze. Takie rozpoznanie przyczyny bólu i zaczerwienienia stóp może postawić lekarz, z którym powinien się Pan skontaktować. Jeśli dolegliwości są tak nasilone, że nie może Pan chodzić, to konieczna może być modyfikacja leczenia podstawowego kapecytabiną.

W przypadku rozpoznania zespołu ręka-stopa, zalecenia niefarmakologiczne obejmują odciążenie stopy, stosowanie łagodnych preparatów myjących, unikanie narażenia na wszelkie czynniki podrażniające, noszenie wygodnych, bawełnianych skarpet i wygodnych butów.

Leczenie objawowe polega na stosowaniu środków nawilżających (emolientów), zmiękczających (także z dodatkiem mocznika), złuszczających i znieczulających miejscowo. W niektórych sytuacjach konieczne może być dołączenie maści ze składnikiem przeciwzapalnym z grupy kortykosteroidów lub antybiotykiem, które są na receptę. Natomiast zestawienie produktów do pielęgnacji można znaleźć w poniższym zestawieniu:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/dermokosmetyki-po-chemioterapii-i-radioterapii
Propozycje produktów specjalistycznych na skórę przy chemioterapii znajdzie Pan także w poniższej odpowiedzi:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/12087/pharmaceris-czy-masci-mapisal-i-elima-sa-dostepne-w-polsce

W przypadku silnego bólu, który nie ustępuje po środkach aplikowanych na skórę, wskazane może być dołączenie doustnych leków przeciwbólowych. Jeśli jest Pan w trakcie terapii, odpowiedni i bezpieczny środek, z uwzględnieniem przeciwwskazań powinien wskazać Panu lekarza zaznajomiony z Pana dokumentacją medyczną.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przygotowac-sie-do-chemioterapii
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/przewodnik-po-terapiach-przeciwnowotworowych