---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Monika (anonim, 92.40.249.) Warszawa 4 lata temu

Czy zwierzęta mogą mieć koronawirusa i zakażać ludzi?

Jednak zwierzęta mogą mieć koronawirusa i zarażać ludzi?
Na independent napisali, że tygrysy w zoo w Nowym Jorku zostały przetestowane na koronawirusa i wyniki wyszły pozytywne. Tak wszyscy mówili, że zwierzęta nie mają COVID-19. A może jednak jest się czego bać?

2 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

W sprawie przenoszenia wirusa przez zwierzęta w ostatnim czasie pojawił się nowy wątek dotyczący norek. Jak się okazuje, te zwierzęta łatwo zakażają się koronawirusem, a w ich ciałach wirus może mutować. Na razie nie wiadomo, czy takie mutacje mogą być niebezpieczne dla ludzi oraz dla przebiegu epidemii w ogóle.

Odpowiedź usunięta, ponieważ: wnosi małą wartość do dyskusji.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Jeśli chodzi o doniesienia z zoo w Nowym Jorku, to tygrysy zostały przebadane, ponieważ wykazywały niepokojące objawy, m.in. kaszel i problemy z oddychaniem. Przypuszcza się, że zwierzęta mogły zarazić się od pracownika zoo, który mógł chorować bezobjawowo. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych potwierdził, że jest to pierwszy znany przypadek zarażenia tygrysa koronawirusem SARS-CoV-2.

Badania chińskich naukowców wykazały, że koronawirusem mogą zakażać się różne gatunki zwierząt, w tym bydło czy ptactwo. Z pewnością nie wszystkie zwierzęta są tak samo podatne na zakażenie. Przykładowo wirus nie namnażał się wydajnie w organizmach psów, kur czy kaczek. Podatne wydają się natomiast fretki, co może być o tyle istotne, że ich układ oddechowy jest dobrym modelem dróg oddechowych człowieka.

Na podstawie dostępnych, ale nielicznych badań, wydaje się, że koronawirusem SARS-CoV-2 mogą zakażać się między innymi kotowate (czyli właśnie tygrysy) i przekazywać go przedstawicielom swojego gatunku. Nie ma jednak dowodów, aby zwierzęta mogły być źródłem zakażenia dla człowieka. Należy także z całą mocą podkreślić, że nie ma obecnie żadnych powodów, aby pozbywać się zwierząt jakiegokolwiek gatunku, jedynie z obawy przed koronawirusem.

Zaleca się natomiast, aby pacjenci, którzy chorują na COVID-19 ograniczyli kontakty ze zwierzętami, w tym także z domowymi, do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa. Warto także zastosować się do ogólnych zaleceń - często myć ręce (także po zabawie z pupilem) oraz unikać unikać całowania zwierzaka czy bycia przez niego lizanym.

Zgodnie z komunikatem Krajowej Izby Lekarsko-Weterynajryjnej z 16 marca 2020: "(...) zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nie ma obecnie dowodów, iż człowiek może się zarazić koronawirusem od zwierzęcia domowego. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed innymi patogenami, które mogą się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi."

Jeśli pojawią się jakieś nowe czy dodatkowe informacje, to będziemy o tym informować, a dodatkowy wpis pojawi się w tym wątku.

Załączam nasze opracowania dotyczące zwierząt i ich leczenia - być może będą interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-zwierzeta-potrafia-leczyc-ludzi https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-przewozic-zwierzeta-w-samochodzie https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-podac-lek-zwierzeciu https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-szkodliwe-dla-zwierzat https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-dla-zwierzat-w-aptekach

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły