Gośka (anonim, 178.212.155.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko przyjmujące Ebilfumin 30 mg ma gorączkę i intensywnie wymiotuje?

Mój syn dostał Ebilfumin 30 mg od wczoraj. Dostał wysoką gorączkę od niedzieli, śluz mu widać w gardle i nawet wymiotować. Nie chce nic jeść. Co robić.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem Pani pytanie. "Śluz mu widać w gardle i wymiotować" - nie spotkałam się z wystąpieniem śluzu w gardle, więc nie bardzo wiem, co Pani ma na myśli.

W pytaniu nie podała Pani wieku syna, lecz z dawki leku wnioskuję, iż dziecko waży między 10 kg a 15 mg, więc jest mniej więcej w wieku 1-4 lata.

Wysoka, kilkudniowa gorączka oraz silne wymioty u tak małego dziecka najprawdopodobniej świadczą o wystąpieniu wirusa grypy. Potwierdza to także rodzaj przepisanego dziecku leku - Ebilfumin zawiera oseltamiwir - typową substancję działającą na wirusa grypy.

Nie informuje Pani, od kiedy synek wymiotuje. Wymioty mogą być objawem grypy, ale także działaniem niepożądanym po podaniu leku Ebilfumin. W rozpoznaniu, czym są one spowodowane pomocna byłaby obserwacja momentu, w którym dziecko zaczęło wymiotować.

Kiedy wysoka gorączka utrzymuje się przez kilka dni (przy grypie może sięgać nawet ponad 40 stopni) i dziecko wymiotuje, w bardzo szybkim czasie może dojść do odwodnienia się tak małego człowieka, mimo podawania doustnych środków nawadniających (zakładam, że wymioty są częste). Do tego dochodzi niezrozumiały przeze mnie objaw "śluz w gardle" - cokolwiek miała Pani na myśli.
W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Być może, pomimo podania leku przeciwwirusowego, konieczne będzie dożylne nawodnienie dziecka czy podanie środków przeciwwymiotnych dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza (np. ondansetronu stosowanego przy silnych wymiotach podczas grypy u małych dzieci).
Z pewnością dostępny na miejscu lekarz zbada synka, przeprowadzi z Państwem wywiad i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Celem potwierdzenia, czy synek jest chory na grypę, może wykonać, np. wymaz z nosa.

Oczywiście wizyta w szpitalu nie zawsze oznacza, że dziecko tam zostanie, jednak z pewnością umożliwi podanie leków, których synek nie mógłby otrzymać w domu czy w przychodni, a które być może są w tej chwili konieczne oraz przeprowadzenie dokładnej diagnostyki.

Załączam artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-szybko-wyleczyc-grype
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-bezstresowo-podac-lek-dziecku