janusz aleksander (anonim, 83.9.175.) Warszawa 4 lata temu

Czym różni się Salofalk 500 od Asamax 500?

pobierałem do tej pory lek asamax 500, dziś pomimo mojego sprzeciwu lekarz przepisał mi salofalk 500, czy jest jakaś zasadnicza różnica między tymi lekami?

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Rzeczywiście, choć zamiana leku Salofalk na Asamax jest częstą praktyką w aptece (zwłaszcza podczas braku leku Salofalk, jaki miał miejsc około 4-5 miesięcy temu), nie jest ona właściwa.
Jak słusznie Pan zauważył, preparaty te choć zawierają tą samą substancję czynną, nie działają dokładnie tak sama w organizmie. Przyznaję zatem, że stwierdzenie "(...)Leki te różnią się nieco substancjami pomocniczymi, jednak w tym przypadku nie będzie to miało wpływu na ich działanie na organizm. (...)" było skrótem myślowym i niewłaściwym ujęciem problemu. Choć oba leki zawierają tą samą substancję czynną i są stosowane w tych samych wskazaniach (stąd uznałam, że działanie lecznicze na organizm będzie takie samo), różnią się farmakokinetyką - szczególnie na etapie dystrybucji i wchłaniania leku, dlatego nie powinno się ich stosować zamiennie. Z mojej strony przepraszam za wprowadzenie w błąd i zapewniam, większą wnikliwość w farmakokinetykę leków, zanim wydam opinię na temat możliwości ich zamiany.

Crohn (anonim, 31.0.84.) 4 lata temu

Salofalk dzięki substancją pomocniczym działa na całe jelita, Asamax nie. Więc wpis pani Angeliki jakoby nie będzie różnicy we wpływie na organizm, jest nieprawdziwy.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Oba preparaty zawierają w swoim składzie mesalazynę i mogą być stosowane zamiennie.
Leki te różnią się nieco substancjami pomocniczymi, jednak w tym przypadku nie będzie to miało wpływu na ich działanie na organizm.

Preparaty te różnią się ceną i wielkością opakowań: Asamax 500 kosztuje na zniżkę 3,56zł za opakowanie 100 tabletkowe, podczas gdy cena leku Salofalk 500 to 16,17zł za opakowanie 50 tabletkowe.

Farmaceuta będzie mógł wydać zamiennie w aptece Asamax 500 za Salofalk 500 tylko w przypadku, gdy na recepcie będą wypisane 2 opakowania leku Salofalk. Zamiana 1 opakowania Salofalku na 1 opakowanie Asamaxu nie będzie możliwa ze względu na fakt, iż Asamax pakowany jest jedynie w opakowania 100 tabletkowe, których nie można dzielić. Farmaceuta nie będzie mógł wydać 100 tabletek (1op. Asamax) za 50 tabletek (1op. Salofalk).

Przesyłam linki do ulotek leków:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/7585/asamax-500-tabletki/ulotka https://www.gdziepolek.pl/produkty/68637/salofalk-500-tabletki/ulotka

oraz informacji, które mogą okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow https://www.gdziepolek.pl/tematy/3-kroki-do-zdrowych-jelit https://www.gdziepolek.pl/tematy/zycie-z-choroba-crohna

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły