Skuteczne sposoby na haluksy

Czy haluksy to "choroba szpilek" i osób z płaskostopiem? Czy dzieci też mogą mieć haluksy? Ortopeda, dr Frączek radzi, jak poradzić sobie z problemem palucha koślawego i czy operacja to jedyna metoda leczenia.

Z reguły powstają niepostrzeżenie. Najpierw stopy stają się coraz szersze, w śródstopiu pojawia się ból i zmienia się kształt stopy - duży palec się odchyla, a z boku tworzy się charakterystyczne wybrzuszenie. Tak w skrócie można opisać powstawanie haluksów - częstej przypadłości głównie kobiet.

O problemie haluksów rozmawiamy z dr Sebastianem Frączkiem, lekarzem-ortopedą z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Ruchu, Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

mgr farm. Andrzej Śniegurski: Panie Doktorze, kogo najczęściej dotyka problem haluksów? Czy jest to przypadłość typowa dla osób dorosłych, czy może też dotknąć dzieci?

dr Sebastian Frączek: Paluch koślawy (z łac. Halux Valgus) to choroba, która dotyka przede wszystkim kobiet. Szacuje się, że po 50. roku życia koślawe zniekształcenie palucha ma średnio 1 na 40 kobiet. Natomiast nie jest powiedziane, że to przypadłość wyłącznie wieku dorosłego, gdyż haluksy wystąpić mogą w każdym wieku, w tym też u dzieci, ale znacznie rzadziej.

Dużo mówi się o tym, że haluksy to choroba szpilek. Czy noszenie szpilek to jedyna przyczyna powstawania problemu?

(śmiech) Wysokie obcasy rzeczywiście sprzyjają powstawaniu i nasilaniu wady. Wynika to ze specyficznego ułożenia stopy podczas noszenia tego typu obuwia. Powstawaniu palucha koślawego sprzyja również nadwaga oraz wielogodzinna praca w pozycji stojącej. Musimy niestety też podkreślić, że skłonności do wystąpienia tego problemu są dziedziczne.

Czy płaskostopie również sprzyja powstawaniu palucha koślawego?

Tak, osoby z płaskostopiem są bardziej narażone na haluksy.

Panie doktorze, jak w takim razie zapobiec powstawaniu haluksów?

Żeby zapobiec wystąpieniu problemu i związanych z nim dolegliwości należy pamiętać przede wszystkim o wczesnej konsultacji z ortopedą w przypadku pojawienia się bólów stopy. Nie zapominajmy też o specjalnych zestawach ćwiczeń oraz wkładkach ortopedycznych korygujących zaburzenia kształtu stopy.

Czy haluksy koniecznie trzeba leczyć? Jaka jest najlepsza metoda i czy skutkuje ona całkowitym wyleczeniem?

Podstawowym wskazaniem do podjęcia leczenia jest oczywiście ból, ale wspomnieć musimy również o trudnościach w doborze obuwia.

Do metod leczenia haluksów należą:

  • specjalne zestawy ćwiczeń,
  • specjalne plastry lub żelowe osłonki chroniące bolące miejsca (np. Compeed Plastry na Halluksy),
  • kliny międzypalcowe (tzw. separatory), których zadanie polega na ustawieniu palców stóp w odpowiedniej pozycji (np. Scholl Kliny na halluksy),
  • wkładki ortopedyczne, które pomagają prawidłowo rozłożyć nacisk struktur stopy,
  • silikonowe wkładki metatarsalne (specjalistyczne wkładki ortopedyczne, dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, które umożliwiają prawidłowe ustawienie kości śródstopia oraz dodatkowo zapobiegają powstawaniu odcisków i modzeli - przyp. red.), które przeznaczone są dla osób, którym w haluksach towarzyszy płaskostopie poprzeczne,
  • leczenie operacyjne,
  • aparaty korekcyjne (na dzień lub na noc) - stosowane są w leczeniu oraz rehabilitacji po operacji (np. Aparat Korekcyjny Marcin).

Jeśli chodzi o wybór najlepszej metody, to powiem tak: w literaturze fachowej opisanych jest około 100 różnych metod leczenia operacyjnego palucha koślawego, co oznaczać może tylko jedno: jednej słusznej oraz uniwersalnej metody nie ma, a wybór właściwej zależy od stopnia zniekształcenia śródstopia oraz wieku chorego.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

W razie jakichkolwiek pytań, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 13.03.2018 13:34:59

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Na Twoje pytania w temacie skuteczne sposoby na haluksy odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.