Strofantyna (strophantin)

3 produkty zawierające Strofantyna, w tym 3 na receptę.

Żaden nie jest dostępny w aptekach.

Strofantyna jest substancją należącą do glikozydów nasercowych, pozyskiwaną z nasion strofanta wdzięcznego. Wyróżnia się strofantynę G, znaną również jako ouabaina/uabaina; strofantynę K (kombetyna) i cymarynę. Substancja wywiera działanie nasercowe i w niskich dawkach może być wykorzystywana jako środek działający przeciw chorobom serca i układu krwionośnego. W aptekach w Polsce strofantyna jest niedostępna.

Spis treści

Jak działa strofantyna?

Jakie właściwości posiada strofantyna?

Strofantyna - odpowiedniki

Jakie są działania niepożądane stosowania preparatów z strofantyną?

Czy strofantynę można stosować w ciąży?

Czy strofantynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Jak działa strofantyna?

Strofantyna jest glikozydem działającym bezpośrednio na mięsień sercowy. Substancja powoduje zahamowanie znajdującej się w komórkach serca pompy sodowo-potasowej, co skutkuje zwiększonym stężeniem wapnia. To sprzyja aktywacji białek powodujących skurcz mięśnia sercowego. Ponadto substancja oddziałuje na aktywność elektryczną serca. Strofantyna G działa dwukrotnie silniej niż strofantyna K.

Jakie właściwości posiada strofantyna?

Strofantyna wzmacnia oraz reguluje siłę skurczu serca i działa antyarytmicznie. Jej właściwości wykorzystywane były w leczeniu zastoinowej niewydolności serca i nadkomorowych zaburzeń rytmu oraz do kontrolowania częstości rytmu komór w terapii przewlekłego migotania przedsionków.

Strofantyna - odpowiedniki

Aktualnie na polskim rynku preparaty ze strofantyną nie są dostępne. Jest to związane z obecnością w lecznictwie substancji o lepszym działaniu terapeutycznym. Strofantynę stosowano niegdyś w postaci dożylnej i w tej formie była środkiem dostępnym jedynie z przepisu lekarza. Ze względu na niską wchłanialność z układu pokarmowego, doustne preparaty ze strofantyną nie wywierały dostatecznego działania.

W zamian za nią stosowane są inne substancje o podobnych właściwościach. Wśród roślinnych leków bez recepty zbliżone działanie wywierają preparaty z miłka wiosennego lub konwalii majowej (np. Cardiol C, Nalewka z ziela miłka wiosennego).

Jakie są działania niepożądane stosowania preparatów z strofantyną?

Podobnie jak w przypadku innych substancji leczniczych, strofantyna może wywoływać działania niepożądane. Zalicza się do nich wymioty, bóle głowy, nieregularność tętna, a także blok serca. Skutki uboczne najczęściej występują podczas stosowania wysokich dawek substancji.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.

Czy strofantynę można stosować w ciąży?

Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania strofantyny w ciąży, nie zaleca się przyjmowania substancji w tym okresie.

Czy strofantynę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania strofantyny przez kobiety karmiące, nie zaleca się przyjmowania substancji w tym okresie.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Strodival

iniekcja, 10 ampułek

lek na receptę

w 0% aptek

G-Strophanthin

iniekcja, 1 ampułka

lek na receptę

w 0% aptek

G-Strophanthin

iniekcja, 100 ampułek

lek na receptę

w 0% aptek